رهاتل

موبایل دیگر گران نمیشود

موبایل دیگر گران نمیشود رهاتل: برخی فعالان بازار پیش بینی می كنند كه قیمت موبایل افزایش نخواهد یافت. از طرفی با افزایش تعرفه گمركی برای گوشیهای مسافری، قیمت گوشیهای شركتی پایین تر از گوشیهای مسافری می شود؛ علاوه بر این كه گوشیهای شركتی همه گارانتی دارند اما گوشیهای مسافری بدون گارانتی هستند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار كردن تجهیزات سیمكارت خور با هدف مبارزه با قاچاق از سال ۱۳۹۶ اجرایی شد و برخلاف گذشته كه به دلایلی همچون جعل شناسه IMEI گوشیها با شكست مواجه می شد، این دفعه با تركیب دو شناسه گوشی و سیمكارت به صورت همزمان، میزان تخلف بوسیله جعل شناسه گوشی را به صفر رساند.
این مساله واردكنندگان غیررسمی را بر آن داشت كه با روشی دیگر، برای واردات گوشیهای قاچاق تلاش كنند كه یكی از این راه ها، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و معافیت های گمركی، در مقطعی از زمان سبب واردات هزاران گوشی به اسم مسافری شد و همین سوژه مسئولان را به فكر راه چاره انداخت و آن دریافت مستقیم كد فعال سازی گوشی مسافری بعد از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرك بود كه با اتصال گمرك به سامانه همتا امكان پذیر شد.
اما این اقدام هم چندان موفقیت آمیز نبود و به خرید و فروش اطلاعات مسافران و حتی بدون آگاهی آنها منجر گردید كه در سفرهای زیارتی حجاج هم اوج گرفت. بنا بر این با نزدیك شدن به ایام اربعین، تصمیم جدیدی در خصوص افزایش تعرفه گمركی گوشیهای مسافری گرفته شد.
بدین ترتیب وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه گمركی واردات تلفن همراه را با افزایش حقوق ورودی گوشی به ۲۶ درصد رساند، همین طور معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری حذف شد و مقرر شد استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حقوق ورودی واردات تلفن همراه مسافری اعمال شود.
پایان خریدوفروش پاسپورتی برای واردات گوشی مسافری
در این راستا، رضا دیهیمی در گفت و گو با ایسنا بیان كرد: تعرفه قبلی مسافری كه ۸۰ دلار معافیت داشت و تعرفه اش هم پایین بود، سبب شد از این موقعیت سوءاستفاده شود و خرید و فروش پاسپورتی هم در بازار راه افتاده بود؛ در صورتیكه همانطور كه از اسم واردات مسافری پیداست، باید قابلیتش تنها برای مسافر واقعی باشد كه بتواند كالایش را از كشورهایی كه به آنها رفته، تهیه و اینجا به نام و با پاسپورت و سیمكارت خودش رجیستر كند.
وی افزود: افزایش تعرفه گمركی و حذف معافیت ۸۰ دلاری گوشیهای مسافری موجب شد كه از خرید و فروش پاسپورت جلوگیری شود. البته در گوشیهای مسافری افزایش قیمت داشتیم، اما در گوشیهای وارداتی شركتی افزایش قیمت آنچنانی نداشتیم. اما درنهایت به نفع مصرف كننده است برای اینكه گوشیهای مسافری گارانتی ندارند اما تمامی گوشیهای شركتی ۱۸ ماه خدمات بعد از فروش و گارانتی دارند.
كمك افزایش تعرفه گمركی گوشی مسافری به رجیستری
نایب رئیس انجمن واردكنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی در پاسخ به این كه در چنین شرایطی برای مسافر به صرفه است كه بخواهد گوشی وارد كند؟ اظهار داشت: با تعرفه بالا و اگر كاربران بخواهند گوشی گارانتی دار بگیرند، به نفعشان است كه از بازار و گوشیهای شركتی را تهیه كنند و این مساله به طرح رجیستری هم كمك می نماید.
دیهیمی با بیان این كه تعداد شركت های واردكننده حالا بیشتر از ۱۷۶ شركت است، اضافه كرد: این مساله موجب می شود كه سرمایه گذاری آنها بیش تر شده و بتوانند بازار را تامین كنند، همانطور كه در ماه گذشته، بازار بیشتر از ظرفیت مورد نیازش گوشی داشت و آنها توانستند بازار را تامین كنند و دیگر نیازی به كالای مسافری و پاسپورتی نیست.
وی در پاسخ به این كه آیا مشكلی از نظر كمبود در بازار وجود ندارد؟ اظهار نمود: خیر، بازار بیشتر از ظرفیت گوشی دارد و اشباع هم شده است. مصرف گوشی در ایران ماهانه بین ۸۰۰ هزار تا یك میلیون دستگاه است و در شهریورماه امسال بیشتر از یك میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه به صورت قانونی توسط این شركت های واردكننده وارد شده بود.
نایب رئیس انجمن واردكنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی با اشاره به احتمال افزایش قیمت، بیان كرد: در كالاهای گران قیمت كه برای شركت ها مقرون به صرفه نبود و بیش تر بوسیله مسافری وارد می شد، افزایش قیمت داشتیم اما گوشیهای گران قیمت وارداتی توسط شركت های واردكننده ثبت سفارش شده و هفته آینده از گمرك ترخیص می شود و قیمت ها به قیمت های قبل برمی گردد.
دیهیمی افزود: بدین سبب افزایش قیمتی برای مصرف كننده نهایی نخواهیم داشت برای اینكه نه دلار گران شده و نه تعرفه گوشیهای شركتی افزایش پیدا كرده و نهایتا همان سه درصد هزینه خدمات بعد از فروش به گوشیها اضافه می شود و مورد دیگری برای افزایش قیمت وجود ندارد و با افزایش قیمت نامتعارفی روبه رو نخواهیم بود.
وی در پاسخ به این كه آیا حالا ضرری به مصرف كننده نهایی تحمیل می شود؟ اظهار داشت: قیمت مصرف كننده نهایی تغییر نمی كند و نهایتا سه درصد خدمات بعد از فروش را می دهد كه در مقابل از ۱۸ ماه گارانتی استفاده می نماید. هفته آینده نیز تمام سطوح كالا از كالاهای ۵۰ دلاری تا چند میلیونی مانند آیفون ۱۱ و گلكسی فولد سامسونگ كه سه هفته پیش در آلمان رونمایی شده، به بازار ایران می آید و به صورت قانونی و با گارانتی شركت ها عرضه می شود.
1398/08/02
13:22:05
5.0 / 5
4874
تگهای خبر: آیفون , تبلت , تلفن , تلفن همراه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات