رهاتل
در قالب تحقیقی علمی؛

دستكاری نتایج جستجو توسط گوگل ثابت شد

دستكاری نتایج جستجو توسط گوگل ثابت شد به گزارش رهاتل بررسی های یك موسسه تحقیقاتی نشان داده است گوگل نتایج جستجوهایی را كه برای كاربران در ایالات متحده نمایش می دهد به صورت عمدی دستكاری كرده و تغییر می دهد.به گزارش رهاتل به نقل از یاهونیوز، گبریل وینبرگ مدیر موسسه DuckDuckGo كه خود یك موتور جستجوی خاص با تاكید بر رعایت حریم شخصی را اداره می كند، در این مورد گفته است: اگر از جستجوگر گوگل استفاده می كنید، راهی برای پی بردن به اینكه چه نتایجی را در جستجوی خود از دست داده اید، وجود ندارد.
وی افزوده است: بررسی های ما نشان داده است گوگل نتایج كاوشهای به نمایش درآمده را ویراستاری می كند و هر بار كه كاربران مختلف در آمریكا كلیدواژه های مشابهی را جستجو می كنند، نتایج به نمایش درآمده برای آنها مشابه است. نكته جالب این است كه این دستكاری ها در عرض چند دقیقه و حتی چند ثانیه اتفاق می افتد.
DuckDuckGo اعتقاد دارد این دستكاری ها بر اساس اطلاعات شخصی رخ می دهد كه گوگل از هر كاربری جمع آوری كرده است. همچون این اطلاعات می توان به سوابق جستجوها، تاریخچه وبگردی و سابقه خریدهای هر فرد اشاره نمود.
این شركت تحقیقات خویش را با مشاركت ۷۲ شهروند امریكا انجام داده و از آنها خواسته بود سه كلیدواژه یكسان كنترل اسلحه، مهاجرت و واكسن زدن را با استفاده از مرورگر كروم كامپیوتر رومیزی در ساعت ۹ بامداد روز ۲۴ جولای به وقت شرق آمریكا جستجو كنند.
مقایسه لینك های نمایش داده شده نشان داد نتایج یكسان به نمایش درآمده در مورد این سه كلمه در زمان خصوصی كردن جستجو به منظور حفظ حریم شخصی به ترتیب ۶۸، ۵۷ و ۹۲ درصد بوده است. اما وقتی این جستجو در حالت عمومی انجام شده، شباهت نتایج به ترتیب به ۵۹، ۶۳ و ۹۲ درصد تغییر كرده است. به نظر می آید گوگل این دستكاری ها را در مورد تمامی كاربرانش در نقاط مختلف دنیا هم انجام دهد.

1397/09/15
13:12:26
5.0 / 5
4960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات