رهاتل

سوءاستفاده از اپلیكیشن رسیدساز هنگام خرید

سوءاستفاده از اپلیكیشن رسیدساز هنگام خرید رهاتل: باآنكه امروزه استفاده از اپلیكیشن ها برای فعالیت های روزمره اقدامی متداول می باشد، اما بعضی از برنامه ها هستند كه با اهداف مجرمانه طراحی شدند. اپلیكیشن رسیدساز یكی از این نمونه هاست كه هنگام خرید مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار گرفته است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، این روزها شاهد یكه تازی اپلیكیشن های مختلف هستیم، اپلیكیشن هایی كه توانایی انجام كارهای فراوانی را در فضای مجازی دارند، از پرداخت گرفته تا خرید، دانلود و غیره. این روزها حتی در تاكسی ها اپلیكیشن هایی را مشاهد می كنید كه می توانید با آن ها كرایه خودرو خویش را پرداخت كنید و دیگر مشكل پول خرد و غیره نداشته باشید.
در كنار این اپلیكشن هایی كه هر روزه تبلیغ می شوند تا كاربران با نصب آن ها كارهای روزانه خویش را به راحتی انجام دهند، شاهد تولید اپلیكیشن هایی هستیم كه بی سروصدا وارد بازار می شوند و گاهی اوقات از جانب مجرمان حرفه ای سایبری طراحی و تولید شده اند و افراد سودجو می توانند از آن ها استفاده مجرمانه داشته باشند.

از طرفی برخی كاربران از اپلیكیشن های تلفن همراه استفاده غیرمجاز می كنند؛ در گزارش منتشره در وب سایت پلیس فتا به این اپلیكیشن ها اشاره شده است؛ اینكه این روزها شاهد طراحی اپلیكیشن های رسیدساز هستیم كه بعضی از مجرمان سایبری با نصب برروی گوشی خود و سوءاستفاده از قابلیت های آن مبادرت به كلاهبرداری از افراد هنگام خرید از فروشگاه ها كردند. این برنامه ها شاید در ابتدا با هدف شوخی دوستانه طراحی شده اما نه تنها افراد سودجو آن را شوخی در نظر نگرفته بلكه كاملا جدی با آن برخورد كرده و از آن استفاده های مجرمانه می كنند.

این افراد پس از خرید از فروشگاه ها و یا هنگام پرداخت بدهی های خود، ادعا می كنند كه وجه مورد نظر را به حساب قربانی واریز كرده اند و رسید طراحی شده را بعنوان مدرك به فرد مخاطب عرضه می دهند. رسیدی كه فاقد اعتبار بوده و هیچ ارزشی ندارد. این رسید جعلی شامل نام و نام خانوادگی، شماره كارت و مبلغ واریزشده به حساب مقصد است. در این حالت اعتماد فرد قربانی پس از دیدن نام و شماره كارت خود جلب شده و در ظاهر هیچ مورد مشكوكی وجود ندارد. ازاین رو افراد باید مراقب تراكنش های بانكی خود باشند.

یكی از مهمترین راه ها برای جلوگیری از برداشت غیرمجاز از حساب های بانكی و یا اطلاع از دریافت وجوه مختلف، فعال بودن سامانه پیامك حساب بانكی است. در این صورت شما از انجام هرگونه تراكنش بانكی و دریافت یا برداشت از حسابتان آگاه خواهید شد. كاربران باید پس از انجام هر تراكنش بانكی به خصوص تراكنش های با مبالغ بالا، حتماً موجودی حساب خویش را چك كرده و از واریز وجه مطمئن شوند.

البته طبق گزارش های دریافتی، بعد از بررسی های مورد نیاز، اقدامات و هماهنگی های لازم درباره حذف این اپلیكیشن از ماركت های داخلی انجام شده و هم اكنون دریافت این اپلیكیشن از ماركت های داخلی امكان پذیر نیست. اما همواره اعتماد نابجا به كاربران آنلاین در فضای مجازی می تواند زمینه ساز كاهش امنیت كاربران در فضای مجازی شود.
1397/06/08
19:36:49
5.0 / 5
4480
تگهای خبر: اپل , سایبر , فروش , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات