رهاتل
پژوهشگران مطرح كردند

ذهن آگاهی، کلید غلبه بر اعتیاد به اینترنت

ذهن آگاهی، کلید غلبه بر اعتیاد به اینترنت به گزارش رهاتل استفاده بیش ازحد از اینترنت، نه تنها موجبات احساس تنهایی بیشتر را فراهم می آورد، بلکه تبعات ناخوشایندی در زندگی روزمره افراد بخصوص نوجوانان خواهد داشت. محققان کشور برای غلبه بر این مشکل، چاره ذهن آگاهی را با موفقیت آزمایش کرده و پیشنهاد داده اند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، اینترنت بعنوان یکی از مهم ترین اختراعات قرن بیستم، نحوه ارتباط مردم با دیگران، انتشار اطلاعات، انجام کسب وکار و سرگرمی را تغییر داده است. همین طور وجود گوشیهای هوشمند همراه که به اندازه کافی کوچک هستند و بطور مرتب همراه فرد بوده و بسیار کاربرپسند هستند، کارکردهای بشر امروز را متفاوت ساخته است. اما باوجود چنین پیشرفت هایی، بااینکه هر لحظه امکان برقراری رابطه با دوستان وجود دارد، جنبه های منفی این ابزار جدید نیز خودرا آرام آرام نشان داده اند؛ برای مثال، رفتارهای اعتیادآور با افزایش استفاده از اینترنت بیشتر شده اند.
به گفته متخصصان، اعتیاد به اینترنت به مفهوم عدم توانایی در کنترل استفاده شخص از اینترنت است که درنهایت موجب مشکلات روان شناختی، اجتماعی و مشکلاتی در مدرسه، دانشگاه یا کار و زندگی فردی می شود. درواقع، اعتیاد به اینترنت در سطح وسیع، استفاده بیش ازحد از اینترنت های کامپیوتر، تبلت و گوشی است که زندگی فردی و اجتماعی را مختل می کند و در صورت وابستگی شدید به آن، موجب اختلال در انجام کارهای روزانه می شود. فعالیت آنلاین افراد مبتلابه این اختلال شامل انجام افراطی بازی های کامپیوتری، وبلاگ نویسی، استفاده از پورنوگرافی، شبکه های اجتماعی یا خرید اینترنتی است.
محققان کشورمان برای مساعدت با افرادی که گرفتار این اختلال رسمی و پذیرفته شده در جامعه علمی شده اند، پژوهشی را انجام داده اند که در آن از درمان موسوم به «ذهن آگاهی» استفاده شده است.
در این تحقیق، پژوهشگرانی از دانشگاه سیستان و بلوچستان، تأثیر ذهن آگاهی را بر کاهش احساس تنهایی و اعتیاد به اینترنت دانش آموزان بررسی نموده اند.
آن ها بدین منظور از مشارکت 40 تن از دانش آموزان پسر متوسطه اول شهر بیرجند بهره برده و تأثیرات هشت جلسه آموزش درمان ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس به شیوه «کابات زین» را روی آنها ارزیابی کرده اند.
یافته های این تحقیق نشان دادند که استفاده از درمان فوق که مبتنی بر کاهش استرس است، می تواند بطور معنادار و قابل توجهی موجب کاهش احساس تنهایی و اعتیاد به اینترنت در دانش آموزان شود.
دراین باره، زهرا نیک منش، دانشیار و پژوهشگر گروه روان شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان و همکارانش می گویند: «بر اساس نتایج پژوهش ما، از روش درمانی ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس می توان بعنوان درمان مکمل در کنار سایر روش های درمانی برای رفع اشکال احساس تنهایی و اعتیاد خیل عظیمی از افراد خصوصاً دانش آموزان بهره گرفت».
به گفته آنها، «درمان مبتنی بر ذهن آگاهی، هر لحظه فرد را در فعالیتی غرق می کند و او را ازهیاهوی گذشته و آینده و وقایع روز جدا می کند. این خاصیت در ذهن آگاهی، هر لحظه پویایی را در استفاده از زمان نوید می دهد و این موضوع، خلاف جهت رفتارهای اعتیادی ازجمله وابستگی و وقت گذاری اعتیادوار در اینترنت است».
براین اساس، نوجوانانی که موفق به افزایش توانمندی کنترل ذهن و افکار منفی و رفتارهای تکانه ای و اعتیادی شده اند، ازاین پس با افزایش عزت نفس، در کارهای دیگری همچون مطالعه، روابط با دوستان و... سرگرم خواهند شد و همین اتفاق، عامل کاهش صرف زمان بیش ازحد در اینترنت خواهد بود.
این یافته ها را «مجله علمی پژوهان» وابسته به مرکز پژوهش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان منتشر نموده است.
منبع:

1400/09/01
22:39:59
5.0 / 5
423
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اینترنت , تبلت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات