رهاتل
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛

تمرکز و اولویت ما در مواقع بحرانی حفظ سرویس و خدمات ارتباطی است

تمرکز و اولویت ما در مواقع بحرانی حفظ سرویس و خدمات ارتباطی است به گزارش رهاتل رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در آئین امضای تفاهم نامه با مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی اظهار داشت: تمرکز و اولویت ما در مواقع بحرانی حفظ سرویس و خدمات ارتباطی است


به گزارش رهاتل به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر یزدانیان در آئین امضای تفاهم نامه با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر طیف گسترده همکاریها گفت: تمرکز و اولویت ما در مواقع بحرانی حفظ سرویس و خدمات ارتباطی است.
وی با اشاره به سابقه این پژوهشگاه بعنوان مرکز تحقیقات مخابرات، به ارائه گزارش مختصری از اقدامات صورت گرفته در زمینه تحقیق و توسعه و آینده پژوهی در پژوهشکده ها و مراکز موجود در پژوهشگاه پرداخت و زمینه های موجود همکاری را بیان کرد.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این جلسه که با حضور رییس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی و معاونان این مرکز برگزار شد، با تاکید بر حفظ خدمات ارتباطی در وزارت ارتباطات در مواقع بحران اظهار داشت: اولویت ما در مواقع بحرانی در وهله نخست حفظ خدمات ارتباطی مستقل از ماهیت فیزیکی تجهیزات و با بهره گیری از روش های جایگزین است.
وی در ادامه یکی از زمینه های همکاری را نظام های هشدار عنوان نمود و اظهار داشت: بوسیله هوش مصنوعی می توان در حوزه شبکه حسگری پیش هشدار اقدام نمود. همین طور از توانمندی موجود در زمینه ارتباطات نیز می توان برای شبکه اطلاع رسانی هشدار سریع استفاده نمود.
یزدانیان همین طور یکی دیگر از زمینه های همکاری را استفاده از توانمندی موجود در پژوهشکده امنیت درباب رصد رخدادهای امنیتی و اشتراک اطلاعات برشمرد و اضافه کرد: در پژوهشکده فناوری اطلاعات نیز در حوزه ایجاد شبکه هوشمند اطفا حریق دستاوردهای خوبی خصوصاً بعنوان مورد مطالعاتی در جنگل های گلستان پیاده سازی شده است که می تواند بعنوان زمینه همکاری مشترک مد نظر قرار گیرد.
وی اضافه کرد: مرکز هوش مصنوعی هم باتوجه به همکاری این مرکز با دانشگاه امیرکبیر در حوزه سوپر کامپیوتر سیمرغ زیرساخت مناسبی برای تحلیل داده ها به وجود آورده است که امکان خوبی در اختیار دو طرف برای بهره گیری از این توانمندی در تحلیل داده ها فراهم می آورد.
در این مراسم دکتر شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز با استقبال از پیشنهادات مطرح شده توسط دکتر یزدانیان، امکان همکاری درباب سامانه های هشدار و پاسخ سریع در مواقع زلزله را بسیار مهم ارزیابی و با اشاره به وجود حجم عظیمی از داده های گردآوری شده در حوزه طیف شتاب در این مرکز از دهه ۶۰ تا کنون تحلیل این داده ها با بهره گیری از مرکز هوش مصنوعی پژوهشگاه را از زمینه های مهم همکاری عنوان نمود.
وی تهدیدات طبیعی همچون زلزله، سیل و فرونشست را جز دغدغه های موجود در حفظ سرمایه های کشور دانست و اظهار داشت: قانون مدیریت بحران نگاه پیشگیرانه به این مبحث دارد و باتوجه به پیشینه و ظرفیت های فاخر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در زمینه مقابله با مخاطرات و کاهش خطرپذیری و حفظ سازه های وزارت ارتباطات، امیدواریم بتوانیم در قالب تفاهم نامه شاهد اقدامات پیشگیرانه باشیم.
در اختتام این جلسه، سند تفاهم نامه همکاریهای پژوهشی، آموزشی و اطلاعاتی دو طرف، به امضای دکتر یزدانیان رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رسید.


منبع:

1400/07/09
21:46:53
5.0 / 5
127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات