رهاتل

ضرورت انطباق مجوزها با استانداردهای جهانی

ضرورت انطباق مجوزها با استانداردهای جهانی به گزارش رهاتل رئیس سازمان فناوری اطلاعات انطباق مجوزها با استانداردهای جهانی را از عوامل مهمی دانست که باید در زمان صدور مجوز مدنظر قرار داد و اظهار داشت: ما تمهیداتی در نظر گرفتیم که چهار استاندارد جهانی را در رتبه بندی مراکز داده پوشش بدهیم تا کسب و کارها برای اعلام جهانی توانایی هایی خود نیاز باردیگر به دریافت مجوز جهانی نداشته باشند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در مراسم اعطای گواهی نامه «رتبه بندی به نخستین مرکز داده ممیزی شده کشور» اظهار داشت: برای اینکه مجوزها دارای کاربردهای درست باشند، باید چند خصوصیت را مدنظر قرار داد. مجوز باید از حالت صفر و یک خارج و به یک طیف تبدیل گردد. باید مجوز را در زمره رتبه بندی قرار دهیم تا فرصت ارتقا داشته باشد، با این کار مسیر توسعه را به فعالین بخش خصوصی اهدا خواهیم کرد. خصوصیت دیگری که باید در حوزه صدور مجوز به آن دقت نماییم، نگاه سیستمی است. ما مجوز را صرفاً یک برگه کاغذ گواهینامه نمی بینیم بلکه سیستمی از مجموعه بازیگران بخش هستند که هر کدام نقش خویش را ایفا می کنند.
وی ادامه داد: مجوز زمانی کاربردی می شود که نهادی که کسب و کار را مورد سنجش قرار می دهد، یک نهاد دولتی نباشد و از فعالین بخش خصوصی تشکیل شوند، بدین سان هر کدام از بازیگران بازی و اهمیت خویش را دارند. اگر مقرر است به بخش خصوصی مجوز داده شود باید تعداد رای و صندلی بخش خصوصی بیشتر باشد و فرایند امتیازدهی مشخص شود. مسئله دیگر که سبب می شود، مجوزها کاربردی باشند، بحث مشوق محور بودن است. در سازمان فناوری اطلاعات ما به کسب و کارها اعلام نکرده ایم که اگر دارای مجوز نباشند، حق فعالیت ندارند. اما در ادامه یادآور شدیم اگر مجوز داشته باشند می توانند از تسهیلات و مشوق هایی که برای شان در نظر گرفته ایم استفاده کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انطباق مجوزها با استانداردهای جهانی را از دیگر عوامل مهمی دانست که باید در زمان صدور مجوز آنرا مدنظر قرار داد و اضافه کرد: مجوزهای بسیاری صادر می شوند اما هیچکدام استاندارد جهانی را ندارند اما ما تمهیداتی در نظر گرفتیم که چهار استاندارد جهانی را هم در رتبه بندی مراکز داده پوشش بدهیم تا کسب و کارها برای اعلام جهانی توانایی هایی خود نیاز باردیگر به دریافت مجوز جهانی نداشته باشند. رتبه بندی دیگر مانند یک جزیره دورافتاده از چیزی که در دنیا رخ می دهد نخواهد بود و استانداردهای جهانی را در نظر خواهد گرفت.
ناظمی با تکیه بر استفاده از بازیگران قدیمی حوزه های مختلف خاطرنشان کرد: معمولاً بازیگران حوزه فناوری، توسعه نوآوری را قبل از دولت ها آغاز می کنند. زمانی که دولت تصمیم به مداخله می گیرد معمولاً به جای استفاده از بازیگران قدیمی، بازی جدیدی می چیند که بازیگران قدیمی حذف شوند و بازیگران جدیدتر جای آنها را بگیرند. تلاش ما این است که فعالیت بازیگران قدیمی حوزه فناوری را به رسمیت بشناسیم. بنابراین برای رتبه بندی مراکز داده، ابتدا مجوزی را برای ۹ دیتاسنتر (مرکز داده) که ترافیک آنها از حد تعیین شده گذر کرده بود، در نظر گرفتیم و بعد از آن گواهی موقت، شرکت ها دریافت گواهی نامه اصلی و دائمی را دنبال کردند و امروز آسیاتک نخستین شرکتی است که این نخستین گواهینامه رتبه بندی مرکز داده را دریافت می کند.
منبع:

1400/04/20
13:20:12
5.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات