رهاتل

تحول در تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاك چین

تحول در تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاك چین به گزارش رهاتل به قول رئیس کنفرانس بین المللی بلاک چین، فناوری بلاک چین تنها جهت استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و بخصوص بخش تولید هوشمند و بیمه را دستخوش تغییر اساسی خواهد نمود.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، کنفرانس علمی-بین المللی حوزه بلاک چین، ارزهای دیجیتالی و اقتصاد جهانی در ایران با حضور اساتید، اندیشمندان، فعالان و توسعه دهندگان و متخصصان این حوزه، به همت باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با حمایت وزرات علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی، سازمان جهانی مالکیت فکری، باشگاه آموزش های الکترونیکی یونسکو، سیویلیکا و دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه طباطبایی، آزاد اسلامی و علوم پزشکی مجازی، ۱۴ و ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ به شکل آنلاین برگزار می گردد.
پیمان سرحدی -رییس کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و رئیس کنفرانس بین المللی بلاک چین، ارزهای دیجیتالی و اقتصاد جهانی- بیان نمود: فناوری "بلاک چین"(Blockchain) خلاف آن چه که تصور می شود، تنها جهت استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و بخصوص بخش تولید هوشمند و بیمه را هم دستخوش تغییر اساسی خواهد نمود. این فناوری می تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده ها و همینطور یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم آورد که این خصوصیت ها تنها برای امور بانکی نیست.

بلاک چین پدیده ای تأثیرگذار در تولید هوشمند و صنعت بیمه
وی افزود: با عنایت به پیشرفت روز افزون ارزهای دیجیتال و استفاده آنها از قابلیت های بسیار زیاد تکنولوژی بلاک چین بعنوان سیستمی غیرمتمرکز با امنیت بالا، آشنایی بیشتر با این تکنولوژی یکی از اصول و مفاهیم پایه برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و بهره وری از آنها است. علاوه بر این افراد با آشنایی بیشتر با بلاک چین می توانند ارز دیجیتال خویش را ایجاد کنند، پس بسیار واضح است که درک درست بلاک چین و کاربردهای آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که بعنوان پدیده ای اثرگذار در تولید هوشمند نباید نادیده گرفته شود.
رئیس کنفرانس بین المللی بلاک چین ضمن اشاره به تأثیر بلاک چین در صنعت بیمه اظهار داشت: بلاک چین پتانسیل بالایی برای به کارگیری در صنعت بیمه دارد. در شرایطی که اثبات و تأیید اعتبار، لزوم بالایی داشته باشد، بلاک چین به کار می آید. تشخیص و پیشگیری از تقلب و خودکارسازی فرایند رسیدگی، از مهم ترین مزایای بلاک چین در صنعت بیمه محسوب می شوند.
سرحدی با توضیحاتی درباره تحقیق و بررسی علمی اقتصاد جهان و استفاده از فناوری های نوظهور با امنیت بالا همچون بلاک چین؛ ایجاد زمینه مناسب برای همکاری، تبادل نظر و انتقال تجربیات و دستاوردهای علمی و عملی اساتید و پژوهش گران حوزه های فناوری بلاک چین، عرضه راهکارهای نوین برای پیشبرد صنعت کشور با استفاده از فناوری های نوین و بخصوص فناوری بلاک چین، فرهنگ سازی و انتقال درست تعریف بلاک چین و تکنولوژی های جدید علمی در صنعت های مختلف، تبادل نظر درباره فرصت شناسی با استفاده از فناوری زنجیره بلوک، معرفی مدیریت دانش محور برای اداره هر چه بهتر سازمان ها و آموزش و مفهوم شناسی در حوزه کریپتوکارنسی ها (رمزارزها) را از اهداف این کفرانس بین المللی برشمرد.
وی درباره کارگاه های آموزشی حین برگزاری کنفرانس هم توضیح داد: ما سعی کردیم در این عرصه به موضوعات تازه ای ورود کنیم؛ چونکه این فناوری در دنیا به صورت گسترده ای توسعه یافته است و صنایع بزرگ دنیا در تلاشند تا بتوانند از ظرفیت این فناوری نوین برای توسعه و پیشبرد خود استفاده کنند. بلاک چین و استخراج ارزهای دیجیتالی (ماینینگ)، بلاک چین در زنجیره تأمین و صنایع غذایی، بلاک چین و حقوق مالکیت فکری (Copyright)، بلاک چین در صنعت برق و مخابرات، حاکمیت توکن و حاکمیت در بلاک چین، بلاک چین و غیرمتمرکزسازی اقتصادی (DeFI) و بلاک چین در صنعت بیمه از پنل های تخصصی این کنفرانس بین المللی هستند.

محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان
رئیس کل باشگاه نوآوری و فناوری، کنفرانس بین المللی بلاک چین و ارزهای دیجیتالی را محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان در بخش خصوصی، برشمرد و اظهار داشت: در این کنفرانس با بسترسازی مناسب برای هم فکری و همینطور عرضه نظرات درست و کارشناسی میتوان به یک چارچوب و قاعده مشترک رسید.
سرحدی، عمده برخوردهای حاکمیتی و دولتی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتالی را از روی ناآگاهی دانست و اضافه کرد: متأسفانه متخصان، توسعه دهندگان و صاحب نظران در این رابطه دخالت داده نشده اند. حوزه بیتکوین، ارزهای دیجیتالی و بلاک چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما بعنوان یک کشور درحال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری نماییم، آن هم در شرایطی که این تکنولوژی روز به روز درحال رشد و استقبال عمومی در جهان است.

ارز دیجیتال؛ ابزاری برای پرداخت
همینطور رسول شاهسونی -دبیر کمیته بین الملل کنفرانس بلاک چین- با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس، پژوشگاه ها، بانک ها، شرکتهای صنعت بیمه، صنایع برق، متخصصان و توسعه دهندگان و سیاست گذاران از مخاطبان اصلی این کنفرانس هستند، اظهار داشت: با عنایت به گستردگی جامعه مخاطب این فناوری نوظهور، طبق برنامه ریزی های انجام شده، مقرر شده است، این کنفرانس بین المللی، سالانه و با همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی برگزار گردد.
وی اظهار نمود: در دنیا، سالوادور نخستین کشوری است که بیتکوین را به پول قانونی و رسمی خود تبدیل نموده و این به این معناست که این رمزارز برای نخستین بار به یک ارز رسمی در کشوری تبدیل گشته است. در کشورهایی چون هند، کانادا، اردن و ویتنام، ارز دیجیتال ممنوع نیست اما قوانین جزئی برای آن در نظر گرفته شده است. برخی دیگر از کشورها هم ارز دیجیتال را بعنوان ابزاری برای پرداخت، قانونی می دانند.
دبیر کمیته بین الملل کنفرانس بلاک چین افزود: در ایران هم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» مطالبی را عنوان نمود، اما بانک مرکزی بارها در اطلاعیه هایی ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است؛ به صورت کلی خرید و فروش و نگهداری بیتکوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت های کلان کشور، تابحال مجوز خاصی صادر نشده است.

جهان با شتاب زیادی به سمت تکنولوژی های جدید می رود
سجاد برخورداری -اقتصاددان و استادیار دانشگاه تهران و دبیر علمی کنفرانس، حضور تصمیم گیران، قانون گذاران و نمایندگان مجلس در این کنفرانس را نقطه عطفی برای آشنایی بیشتر آنها با این فناوری و آگاهی بخشی جامعه نسبت به این حوزه دانست و افزود: آنچه بیشتر از پیش در این کنفرانس حائز اهمیت می باشد، همکاری و حضور دانشگاه ها در این کنفرانس علمی برای تبیین این فناوری نوظهور است؛ چونکه دنیا در حوزه علم و فناوری با شتاب بسیاری به این سمت می رود و تمرکز و فعالیت دانشگاه هایی چون دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر درمورد این موضوع، حکایت از اهمیت آن دارد.
وی با تاکید بر این مورد که آینده جهان به سمت جایگزینی ارزهای دیجیتال به جای ارزهای مرسوم می رود، اظهار داشت: این حوزه برای ما در مدیریت سیستم پولی می تواند بعنوان تهدید یا فرصت مطرح شود؛ البته حتی در دنیا هم به این مورد فکر می کنند و با عنایت به وضعیت ارزهای رایج همچون دلار و یورو، حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتالی بعنوان یک چالش جدی، مورد تامل قرار گرفته، هر چند که هنوز اجماعی روی آن وجود ندارد ولی امکان دارد اتفاقاتی همچون پاندمی کرونا به کاربرد و گستردگی این فناوری سرعت ببخشد. همینطور میتوان اذعان داشت در نهایت با عنایت به تحولات پیش رو، در ۱۰ سال آینده این جایگزینی بدون شک رخ می دهد.

نگاه فرصت محور به حوزه رمزارزها
این اقتصاددان اظهار نمود: ما باید این را بعنوان یک اصل بپذیریم که اقتصاد ما هم از این مورد متأثر خواهد شد و این تاثیر همان گونه که پیشتر به آن اشاره کردم، هم می تواند تهدید باشد و هم فرصت. ولی اگر روش تقابلی نسبت به این حوزه داشته باشیم متضرر خواهیم شد و از تحولات جهانی عقب می مانیم. ازاین رو بهترین راه این است که حاکمیت را با فرصت های این حوزه آشنا نماییم.
برخورداری افزود: هر چند که درست است در نگاه نخست، به علت ناکافی بودن آشنایی نسبت به ارزهای دیجیتالی این فناوری یک تهدید به شمار می آید اما فرصت های زیادی هم در آن وجود دارد؛ همچون اینکه وابستگی ها را می کاهد. ازاین رو میتوان با آگاهی بخشی درست، تصمیم گیران و حاکمیت را به سمت بهره مندی از بلاک چین هدایت کرد و خوشبختانه انعطاف و نگاه مثبتی هم اکنون در اینباره وجود دارد که می تواند عملیاتی شود؛ و این نگاه فرصت محور از اهداف مهم این کنفرانس است.
وی اهداف این همایش را جمع بندی و اظهار نمود: در این همایش گفتمان هایی می تواند شکل گیرد و روی آن اجماع شود در خصوص این مورد که این فناوری وجود دارد و ما باید آنرا بپذیریم. اما چگونگی برخورد با آن که بیشترین منفعت و کم ترین هزینه را برای ما به دنبال داشته باشد، موضوعی قابل بحث است. همایش با چند هدف دنبال می شود که یکی از اهدافش آشنا کردن کردن تصمیم گیران و قانون گذاران با پتانسیل ها و نگاه مثبت به این مورد و عرضه راهکارهای کارشناسانه برای آگاهی بخشی عمومی است.
عضو شورای سیاستگذاری و دبیر علمی اولین کنفرانس بین المللی بلاک چین، ارزهای دیجیتالی و اقتصاد جهانی اظهار داشت: اگر کنفرانس موفق باشد می تواند اطلاعیه ای عرضه نماید که در آن اجماعی در حوزه های علمی در رابطه با حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتالی صورت گیرد؛ چونکه این موضوع، تک حوزه ای و تک رشته ای نیست و این اجماع برای تصمیم گیری هایی که در سطح حاکمیتی کشور صورت می گیرد بسیار راه گشاست و می تواند نهادهایی همچون شورایعالی امنیت ملی و شورایعالی فضای مجازی را هم درگیر مبحث کند تا بتوانیم این مورد را نهادینه کرده و یک گام رو به جلو در این عرصه برداریم که موفقیت خوبی برای کشور به حساب می آید.
به گزارش رهاتل به نقل از باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو، باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو با هدف توسعه فعالیتهای علمی، فرهنگی و آموزشی در حوزه های نوین علمی و فناوری و استارت آپی، ایجاد شبکه بین المللی در حوزه فناوری با رویکرد انتقال تجارب موفق، ارتباط با باشگاه های یونسکو در رابطه با حوزه فناوری و تکنولوژی و حضور در محافل بین المللی در عرصه فناوری و تکنولوژی به سبب تجاری سازی دستاوردهای علمی، از دیماه سال ۱۳۹۹ به صورت رسمی فعالیت خویش را شروع کرده است. علاقه مندان، پژوهشگران، محققان، اساتید و دانشجویان جهت شرکت در این کنفرانس می توانند با رفتن به سایت کنفرانس و یا این سایت، ضمن کسب اطلاعات بیشتر فرایند ثبت نام را انجام دهند.
منبع:

1400/04/16
23:44:36
5.0 / 5
538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات