رهاتل

امنیت زیرساخت های فضای مجازی ارزیابی می شود

امنیت زیرساخت های فضای مجازی ارزیابی می شود رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از راه اندازی آزمایشگاه ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات امنیت فضای مجازی با هدف ساماندهی فضای کسب وکار محصولات بومی در زمینه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) و حفظ امنیت زیرساخت های کشور آگاهی داد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، امیر ناظمی امروز در مراسم رونمایی از آزمایشگاه ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات حوزه امنیت فضای مجازی، اظهار داشت: محصولات مختلفی که در زمینه فضای مجازی مورد استفاده قرار می گیرند، همیشه توسط کاربران درباب امنیت سایبری شان مورد تردید قرار دارند. این تردید محرک خوبی برای سازمان هاست که سطح کیفی و امنیتی محصول خودرا ارتقاء بدهند.
وی بابیان این که یکی از با اهمیت ترین مسئولیت های سازمان های دولتی، تبعیت از استانداردهای در نظر گرفته شده برای این محصولات است، اضافه کرد: دراین زمینه باید با پژوهشگاه ها و آزمایشگاه های مرتبط، همکاری کنند. صدور گواهینامه های مربوط به ارزیابی امنیت محصولات فضای تولید و تبادل اطلاعات چند سالی است که از طرف سازمان فناوری اطلاعات، مرکز افتای ریاست جمهوری و سازمان پدافند غیرعامل بصورت ترکیبی در حال انجام می باشد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: حالا یک آزمایشگاه ارزیابی هم به مجموعه قبلی اضافه شده که این امکان را فراهم می آورد تا بحث ارزیابی کیفیت محصولات در دستور کار قرار گیرد و تولیدکنندگان حوزه امنیت می توانند بصورت خودخواسته و خود اظهارانه نسبت به دریافت گواهینامه امنیت محصولاتشان اقدام نمایند.

همکاری بین نهاد دانشگاه و نهاد صنعت
ناظمی با اعلان اینکه موضوع آزمایشگاه ارزیابی از ابعاد مختلفی قابل توجه است، اضافه کرد: یکی همکاری بین نهاد دانشگاه و نهاد صنعت است. پژوهشگاه فناوری اطلاعات بعنوان نهاد پیشرو در زمینه پژوهش های مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات در کنار نهادهای عملیاتی وزارت ارتباطات قرار دارد. برمبنای استراتژی که در این دوره وجود داشت، تمامی مسائلی که با پژوهش در ارتباط بود با محوریت این پژوهشگاه پیش رفت و ضمنا این نهاد حامی کلیه کارهای پژوهشی بود.
وی افزود: کلیه پروژه هایی که به مرحله پایلوت می رسیدند، ممکن بود در خود سازمان ها انجام شوند. برای مثال پروژه کاربردی کردن فناوری اینترنت اشیا در شناسایی آتش سوزی جنگل های استان گلستان یکی از آنها بود که در ابتدا در بخش های پژوهشی وزارت ارتباطات و پس از آن بصورت پایلوت و در همکاری با شرکت های خصوصی انجام شد و امیدواریم طی ماه های آتی با شروع به کار رسمی از این پروژه، آنرا برای بهره برداری به سازمان محیط زیست واگذار نماییم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با اعلان اینکه امنیت یکی دیگر از محورهای مهمی است که باید در زمینه کارهای سایبری مورد توجه قرار بگیرد، اظهار نمود: آزمایشگاه عملکردی و کیفی محصولات امنیت فضای مجازی بطور ویژه ای روی این مسائل تمرکز کرده و نقش بسیار مهمی در آینده محصولات بومی خواهد داشت و موجب اعتماد بیشتر کاربران به این محصولات خواهد شد.

فعالیت های حوزه سایبری نیازمند پژوهش های مداوم است
ناظمی همکاری با نهادهای دانشگاهی و پژوهشگاهی را همچون استراتژی های بلندمدت وزارت ارتباطات عنوان نمود و اظهار داشت: بر طبق این استراتژی، تمامی طرح ها و پروژه هایی که قرار بوده در این عرصه با پژوهش همراه باشد، با محوریت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش رفته است. موضوع امنیت هم از این حیث قابل توجه است که بخش زیادی از کارهایی که در زمینه سایبری انجام می شود نیازمند پژوهش های مداوم است و در این راستا ابزارهای مختلفی به کار گرفته می شوند.
وی افزود: یکی از این ابزارها مراکز آپا بود که با همکاری دانشگاه ها در سراسر کشور به وجود آمد و کمک کرد که جریان پژوهش با جریان کاربردی پیوند بخورد. اما محور دوم همکاری هایی بود که با پژوهشگاه ها انجام شد که امروز شاهد رونمایی یکی از آنها هستیم که آزمایشگاه ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات امنیت فضای مجازی است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از راهبردهای اصلی سازمان فناوری اطلاعات را خلق بازار برای حوزه امنیت، کمک به شکل گیری شرکت های دانش بنیان و کمک به ایجاد استارت آپهای خدمات امنیت سایبری عنوان نمود و اظهار داشت: مسیری برای ایجاد نهادهای مدرن تری مانند تقویت هکرهای کلاه سفید نیز دراین زمینه فراهم گشته است.
ارزیابی کیفی محصولات بومی حوزه امنیت
در این جلسه همین طور علی اکبر سمندی -رئیس اداره کل ارزیابی امنیتی محصولات فاوا در سازمان فناوری اطلاعات- اظهار داشت: اداره کل ارزیابی امنیتی محصولات فاوا از سال 1391 و در قالب سند امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) با همکاری مرکز افتای ریاست جمهوری وظیفه اجرا و راه اندازی آزمایشگاه های این حوزه را برعهده گرفت و از آن سال کار ارزیابی و تست محصولات شروع و برای آنها گواهینامه صادر کرده ایم.
وی افزود: مشکلی که در مورد محصولات بومی حوزه امنیت وجود دارد این است که جنبه رقابتی و صادراتی آنها به درستی معرفی نشده است. بنا بر این است که کیفیت و کارآیی محصولات در ارزیابی ها معلوم نیست. بدین جهت در پروژه راه اندازی «آزمایشگاه ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات امنیت فضای مجازی»، تاکیدمان بر ارزیابی کیفی محصولات بومی حوزه امنیت است.
مسئول پروژه آزمایشگاه ارزیابی عملکردی و کیفی با اعلان اینکه این پروژه در قالب پایلوت از امروز شروع به کار کرده است، اظهار داشت: ارزیابی فنی امنیتی محصولات فاوا از حدود ۹ سال پیش درحال انجام و در حد مطلوب است و برای این مساله هفت آزمایشگاه ارزیابی امنیتی داریم که در چهار تخصص از سازمان فناوری اطلاعات و مرکز افتای ریاست جمهوری بصورت مشترک، گواهی فعالیت دریافت کرده اند.
سمندی با اعلان اینکه استانداردهای این آزمایشگاه ها بومی شده و سامانه جامع ارزیابی محصولات نیز برای تست محصولات تولیدی در دسترس می باشد، اشاره کرد: امروز موضوع، ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات بومی حوزه امنیت است و با راه اندازی آزمایشگاهی مختص این موضوع، هدفمان شناسایی و استخراج ارزیابی و کارایی و صحت خروجی محصولات بومی است تا بتوانیم محصولات داخلی را به ارتقای محصولات خارجی برسانیم و شاهد ایجاد اشتغال و نیز صادرات این محصولات باشیم.
وی با اعلان اینکه هدف ما زمینه سازی صادرات برای تولید محصولات باکیفیت بالا در زمینه امنیت فضای مجازی است، اظهار داشت: همچون این محصولات می توان به بومی سازی محصولاتی همچون SIM، ضدبدافزار، فایروال، کنترل صنعتی و VPN اشاره نمود که ارزیابی سطح بلوغ کیفی آنها در دستور کار قرار دارد. براین اساس ستاندن گواهینامه ارزیابی عملکرد برای این محصولات، می تواند به توسعه ظرفیت داخلی و جلب اعتماد توسعه دهندگان بینجامد.
سمندی اظهار داشت: شروع پروسه ارزیابی محصولات بوسیله مراجعه به سایت سازمان فناوری اطلاعات ایران امکان پذیر است. درباب ارزیابی کیفی محصولات حوزه امنیت، فاکتورهای مختلفی احصا شده است و این فاکتورهای عملکردی برمبنای محصولات دارای رنکینگ اول دنیا انجام می شود. مدت اعتبار گواهینامه هر محصول نیز در صورتیکه تغییر نسخه نداشته باشد، دو سال در نظر گرفته شده است.
دقیق تر شدن ارزیابی محصولات امنیت فضای مجازی
همین طور وحید یزدانیان -رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- با اشاره به راه اندازی آزمایشگاه ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات امنیت فضای مجازی در این پژوهشگاه، این دستاورد را شروع راهی برای دقیق تر شدن ارزیابی محصولات این حوزه دانست و اظهار داشت: هم اکنون ارزیابی امنیتی محصولاتی همچون نرم افزارهای کاربردی وب، تجهیزات شبکه و سامانه های کنترل صنعتی در آزمایشگاه های این پژوهشگاه، عیارسنجی می شود.
وی با اعلان اینکه در حوزه موضوع ارزیابی عملکردی و کیفی محصولات امنیت فضای مجازی زیرساخت های آزمایشگاهی فراهم شده و ۵۸ محصول مورد ارزیابی امنیتی قرار خواهند گرفت، افزود: قبل از این ارزیابی فنی محصولات بیش از ۵۰ شرکت برای دریافت گواهینامه فراهم شده بود و اکنون با فراهم کردن زیرساخت های مدنظر، به لحاظ دانشی، ارزیابی های دقیق تری را از محصولات بومی حوزه امنیت خواهیم داشت.
یزدانیان اظهار داشت: فقدان یک نقشه راه کلان در زمینه امنیت فضای مجازی محسوس است و با وجود اینکه در این عرصه اسنادی وجود دارد اما تطابق این اسناد با نیازهای فعلی کشور، جای بحث دارد. اکنون شاید به لحاظ دانشی و توان فنی در این بخش همتراز سایر کشورها هستیم اما به سبب نبود نقشه راه کلان در این عرصه، پیشرفت های ما دیده نمی گردد.1400/03/12
22:50:16
5.0 / 5
482
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات