رهاتل

اهمیت توجه به مباحث فضای مجازی در دانشگاه ها

اهمیت توجه به مباحث فضای مجازی در دانشگاه ها دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور اظهار داشت: مباحث جدی باید پس از فروکش کردن تب اولیه توسعه فضای مجازی که سبب توده ای و شبکه ای شدن حوزه رسانه ای در این فضا شده است، مورد توجه قرار گیرد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در همایش ملی جامعه، تعلیم وتربیت در دانشگاه خوارزمی با تکیه بر اهمیت توجه به مباحث فضای مجازی در دانشگاه ها، اظهار داشت: مباحث تربیتی، روانشناسی، اموراجتماعی و اقتصادی و بحث های چندرشته ای، میان رشته ای و فرارشته ای از مهم ترین مباحثی است که باید در دانشگاه ها مورد توجه قرارگیرد که امید است نظام دانشگاهی کشور با پرداختن به این مباحث خلا ایجادشده را برطرف کند. در حوزه روانشناسی و تربیتی مباحث بسیار مهمی همچون پدیده «خود» مطرح است که به بازنمایی خود و نمایش ماندگار، گستردگی و توسعه خود در صفحه نمایش میپردازد که این خود دیجیتالی با نوعی خودشیفتگی همراه می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تعلیم و تربیت هم فراتر از مباحث آموزش تعاملی که در اوایل سالهای ۲۰۰۰ مطرح بود امروز با مباحث کلاس های درس سکویی (platform) مواجهیم که به فردیت گرایی حوزه آموزشی تاکید دارد. افراد در حقیقت به صورت انفرادی به طراحیآموزش و یادگیری می پردازند و در نهایت در کنار مزیت فضای مجازی که شخصی سازی اطلاعات روی سکوهاست، این نگرانی ایجادمی شود که ما شاهد نوعی فرافردیت گرایی در نظام آموزشی باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار نمود: نظام های آموزشی کلاسیک مبتنی بر حضور و رقابت بودند اما امروز اشکال جدیدی ایجادشده که در حوزه اجتماعی مباحث جدی و عمیقی مطرح می کند. در واقع روی نظام های سکویی رسانه های اجتماعی شاهد شکل گیری حباب هستیم که این حباب ها بحث قطبی شدن اجتماعی و عواقب سیاسی و اجتماعی را در همه کشورها به دنبال دارد. همینطور شخصی سازی اطلاعات در این گونه سکوها می تواند انسان ها را به اهداف اقتصادی، تبلیغاتی و رسانه ای برای سو استفاده های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل کند.

فیروزآبادی در مورد مزایای شکل گیری این فضا در حوزه دانشگاه اظهار داشت: مزیت این فضا خودآموزی است که برپایه آن افرادمی توانند هم معلم و آموزگار و هم دانشجو باشند. در واقع در نظام شبکه ای کاربران هم رسانه و هم خبرنگار هستند که از آن به کاربران محتواساز (user generated content) تعبیر می شود، یعنی کاربران می توانند در کنار تولید محتوا، رسانه با پوشش جهانی، گستردگی وماندگاری دیجیتالی هم باشند.

وی ضمن اشاره به مباحث اقتصادی فضای مجازی اضافه کرد: با توسعه فضای مجازی و توسعه فعالیت کاربران، افراد می توانند همزمان بنگاه، موسسه آموزشی و رسانه باشند و این بدان معناست که هویت های حقوقی متکثر با کارکردهای متنوع در حال شکل گیری است که باظهور اقتصاد سکویی، خدماتی، اشتراکی و اقتصاد گیگ دنیا با ابزارهای پولی و مالی و قراردادهای هوشمند متکثر مواجه خواهد شد.

دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه این تحولات سریع و تکثرها می تواند تلاطم ها و بحران هایی را سبب شود، تاکیدکرد: هر گونه تحول تاریخی همراه با تلاطم های اجتماعی و اقتصادی بوده که این دوره هم اینچنین خواهد بود، ازاین رو باید مباحث بسیار مهمی همچون ارزهای دیجیتالی، توکن ها، فین تک ها و سایر موارد نو در این عرصه با پوشش جهانی که بحث عاملیت شهروندان را در برمی گیرد، مورد توجه قرار گیرد.

فیروزآبادی اظهار داشت: با بروز مسائل چندرشته ای باید تجزیه و تحلیل میان رشته ای و آینده نگری فرارشته ای صورت گیرد. در واقع فناوری ها ودانش با تاسی از توسعه فضای مجازی اجتماعی پایه هستند ازاین رو بحث هایی وجود دارد که دانش برساخت اجتماعی است و بر آمده از این است که ما در فضایی اجتماعی شده شاهد ظهور و بروز دانش ویژه این عصر هستیم و همانطور که دانشگاه در کنار آموزش به تحقیقات و سپس کسب و کار پرداخت، امروز باید در کنار اینها به ظهور و بروز دانش های جدید مبتنی بر چندرشتگی توجه کند.
1399/12/15
12:48:06
0.0 / 5
724
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانش , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات