رهاتل

افشای اطلاعات خصوصی با حملات داكسینگ

افشای اطلاعات خصوصی با حملات داكسینگ داكسینگ یك حمله سایبری است كه اطلاعات خصوصی افراد را در معرض افشا قرار می دهد و بدین سبب از آنجایی كه همه مواردی كه به صورت آنلاین در شبكه های اجتماعی ارسال می كنید، هنگام انجام داكسینگ مقابل شما استفاده می شود، لازم است به آنچه در اینترنت به اشتراك می گذارید توجه داشته باشید


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، داکسینگ (doxxing) یک حمله سایبری است که با هدف کشف هویت واقعی فرد و انتشار اطلاعات خصوصی او به صورت آنلاین انجام می شود. در این حمله، مهاجم می تواند از یک سرنخ استفاده کرده، اطلاعاتی را اضافه کند و از هویت واقعی قربانی و جزئیات خصوصی زندگی او پرده بردارد. ظهور رسانه های اجتماعی بعنوان یک کمک گسترده برای این نوع حملات عمل می کند و اطلاعات زیادی را برای مهاجم فراهم می آورد که از آن برای آزار و اذیت قربانیان خود به صورت علنی استفاده می نماید.

آیا داکسینگ قانونی است؟
طبق اطلاعات وب سایت سایبرنیوز، اگر اطلاعات منتشرشده قسمتی از سوابق عمومی باشد، داکسینگ غیرقانونی نیست. سوابق دستگیری، تخلفات راهنمایی و رانندگی، ازدواج و طلاق در پرونده های عمومی قرار دارد. انتشار این اطلاعات به صورت آنلاین و بدون رضایت شما غیراخلاقی است اما از نظر قانونی جرم نیست.
با این وجود، وقتی که اطلاعاتی به غیر از موارد عمومی مانند شماره حساب بانکی، شماره شناسنامه و موارد مشابه آن منتشر شود، انجام مجازات دیگر غیرمجاز نیست. انتشار این اطلاعات برخلاف قانون است و با آن بعنوان حمله به حریم خصوصی افراد رفتار می شود. در همه موارد، باید به قوانین هر کشور توجه گردد.
خیلی از رفتارهایی که بعنوان حمله داکسینگ طبقه بندی می شوند، ممکنست جزئی از موارد تعقیب سایبری، اخاذی، آزار و اذیت قرار گیرند. اگر شخصی بتواند داده ها را بوسیله روش های غیرقانونی، بعنوان مثال، با هک کردن یک پایگاه داده محافظت شده به دست آورد، می تواند به بهتان حمله داکسینگ مورد پیگرد قرار گیرد.

چگونه داکسرها می توانند اطلاعات شما را پیدا کنند؟
داکسرها معمولاً برای اتصال نقاط به منابع برخط متکی هستند. معمولاً از چندین منبع قانونی و غیرقانونی برای به دست آوردن مشخصات کامل هدف، استفده می کنند. در همه موارد، داکسینگ اطلاعات شخصی یا حساس در مورد افراد را فاش می کند. با این وجود، هدف و روش ها می توانند بسیار متفاوت باشد. روزنامه نگاران هر روز اخبار زیادی درباب جزئیات زندگی افراد مشهور منتشر می کنند. داکسینگ با هدف قرار دادن اسامی مشهور و ارسال علنی آدرس منزل، اطلاعات کارت بانکی و غیره، آنها را به شدت مورد حمله قرار می دهد.
اغلب این افراد نه فقط شهرت خودرا لکه دار می کنند، بلکه موجب می شوند تعداد زیادی از هواداران و سوءاستفاده کنندگان نیز جذب شوند. داکسرها می توانند از آن بعنوان سلاح در کارزارهای انتخاباتی استفاده کنند. بعنوان مثال، داکسینگ در هنگام جنجال های ایمیل هیلاری کلینتون.
اشتباه داکسینگ می تواند روشی برای هوشیاری در اینترنت باشد. با این وجود، به سبب تحقیقات ضعیف و منابع محدود موجود، هوشیاران ممکنست افراد بی گناه را به اشتباه با موقعیت هایی که هیچ ارتباطی با آنها ندارند، ربط دهند. این نوع حمله فرد اشتباه را هدف قرار می دهد و شهرت، اشتغال یا حتی زندگی آنها را در معرض خطر قرار می دهد.

راه جلوگیری از حمله داکسینگ
هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق هیچ گاه رخ ندهد. با این وجود، چندین کار وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن شانس انجام دهید. همچون اینکه به آنچه در اینترنت به اشتراک می گذارید توجه داشته باشید. آیا برای شما مهمست که هر اتفاقی که در زندگی شما افتاده است را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید؟ همیشه بدانید که همه مواردی که به صورت آنلاین ارسال می کنید، در هنگام انجام داکسینگ مقابل شما استفاده می شود.
تنظیمات حریم خصوصی خودرا تغییر دهید و پست های خودرا در رسانه های اجتماعی، خصوصی کنید تا برای افراد غریبه قابل رویت نباشد. همین طور استفاده از احراز هویت بدون رمز را در نظر بگیرید. استفاده از احراز هویت دوعاملی و داده های بیومتریک شانس جلوگیری از هرگونه حمله ای را بیشتر می کند.
روی پیوندهای فرستنده ناشناس کلیک نکنید. داکسرها غالباً از فیشینگ استفاده می نمایند تا بتوانند از لینک های مخرب استفاده کنند و از شما می خواهند اطلاعات شخصی خودرا ارائه دهید. همین طور هیچ گاه این اطلاعاتی مانند شماره تامین اجتماعی، مجوز رانندگی و هرگونه اطلاعات مربوط به حساب های بانکی را به اشتراک نگذارید، خصوصاً اگر در سیستم عامل ها گپ ناامن مانند Discord وجود داشته باشد.

درصورت بروز حمله داکسینگ چه باید کرد؟
اگر فهمیدید که مورد حمله قرار گرفته اید، کاری که باید برای به حداقل رساندن خسارت انجام دهید، این است که ابتدا حمله را گزارش کنید. داکسر احتمالاً اطلاعات شما را در رسانه های اجتماعی منتشر می کند، بدین سبب شما باید بلافاصله با پشتیبانی تماس بگیرید و گزارش داکسینگ پست ها را دهید. اگر تهدید می کند، با مجری قانون و پلیس تماس بگیرید.
همین طور برای اثبات ادعای خود، از اسناد عکس بگیرید یا نسخه های صفحه وب را که داده های شخصی شما را نشان میدهد بارگیری کنید. این به تحقیقات بیشتر کمک می نماید. از حساب های بانکی خود محافظت کنید. اگر داکسرها شماره کارت اعتباری شما را منتشر نموده اند، بلافاصله این مساله را به موسسه مالی خود گزارش دهید تا حساب را مسدود کنند.




1399/09/06
19:26:32
5.0 / 5
1380
تگهای خبر: آنلاین , اینترنت , سایبر , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات