رهاتل

حدس و گمان درباره جانشینی ارزهای دیجیتال با حقیقی

حدس و گمان درباره جانشینی ارزهای دیجیتال با حقیقی به گزارش رهاتل به اعتقاد یك كارشناس ارزهای دیجیتال، تبادلات مالی و انجام تراكنش های مختلف با رمزارزهای دیجیتال خیلی كم هزینه تر از استفاده از روش های سنتی گذشته است،  با وجود این، همچنان درباره جانشینی انواع ارز دیجیتال با ارزهای حقیقی حدس و گمان مطرح است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، ارز دیجیتال پدیده ای نوظهور در ایران است و قدمت آن به چهار تا پنج سال پیش برمی گردد و همین طور بینش و آگاهی عمومی جامعه در سطح مبتدی است و تمامی زوایای این تجارت برای عموم شناخته شده نیست. مهم تر از آن مبحث اعتمادسازی این تجارت است که در بین سطوح مختلف جامعه دیده نمی گردد. در چند سال گذشته، قدم های موثری در امتداد شناخت و معرفی و همچنین ورود این نوع ارز به بازار و همین طور ارائه خدمات برداشته شده اما کافی نیست.
در این زمینه رهام پناهی - کارشناس - اشاره کرد: به سبب اینکه قانون و مقررات این نوع ارزها به صورت کامل و شفاف وضع نشده، خرید و فروش ارز خارج از مجاری رسمی و قانونی صورت می گیرد و امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد گستردگی و جلب رضایت عموم باشیم. مهم ترین خاصیت ارز دیجیتال در غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی، آنرا تحت نظارت و کنترل خود ندارد.

فرایند استخراج ارز دیجیتال دشوار است
این کارشناس ارزهای دیجیتال عنوان کرد: روش انجام معاملات ارز دیجیتالی ساده و در عین حال بسیار ایمن است. در این روش خریدار و فروشنده ارز دیجیتالی اطلاعات خودرا ارائه می دهند، اطلاعات ارائه شده توسط ماینرها بررسی و تایید می شود و بعد از تایید صحت اطلاعات آغاز به پروسه استخراج ارز دیجیتال مربوط به آن معامله با بهره گیری از دستگاه ماینر می کنند. پروسه استخراج ارز دیجیتال خیلی مشکل بوده و با روش های پیچیده، توسط افرادی که این وظیفه را بر عهده گرفته اند با بهره گیری از دستگاه ماینر صورت می گیرد.
پناهی اضافه کرد: به سبب معامله شدن این ارزها به صورت غیرمتمرکز و استفاده نکردن از هیچ واسطه ای در این نوع معاملات انجام آنها بسیار آسان تر و با پیچیدگی کمتر صورت می گیرد؛ در این معاملات از رمزهای بسیار پیچیده و غیر قابل تغییر استفاده می شود که در نتیجه از ایمنی به شدت بالایی برخوردار بوده و امکان تقلب در آن وجود ندارد.
این کارشناس ارزهای دیجیتال بیان کرد: به سبب طولانی بودن اطلاعات موجود در این رمزها در صورتیکه شخصی قصد کپی کردن آنها را داشته باشد، حتی اگر یک حرف یا علامت را اشتباه وارد کند کل ساختار رمز مورد اشاره تغییر می کند، در نتیجه امکان انجام معاملات تکراری وجود ندارد.

انجام معاملات ارز دیجیتال مشمول مالیات نمی شود
پناهی اظهار داشت: انجام معاملات ارز دیجیتال مشمول مالیات نمی گردد، بنا بر این خصوصاً برای معاملات با حجم بالا بسیار به صرفه است و به سبب استفاده از رمزگذاری های بسیار پیچیده و پیشرفته این نوع معاملات از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشند و امکان تقلب و تکراری بودن آنها بسیار پایین است.
وی تصریح کرد: به این علت که در انجام معاملات هویت شخص خریدار و فروشنده نامشخص است در نتیجه امکان پیگیری تراکنش های این نوع معاملات در هیچ نقطه ای از دنیا وجود ندارد.
این کارشناس ارزهای دیجیتال با اعلان اینکه استفاده از انواع ارز دیجیتال برای تراکنش های مالی مختلف از نقاط گوناگون دنیا مقدور است. اظهار نمود: برای انجام هرگونه تراکنش با ارز دیجیتالی در بستری گسترده نیاز به کلیدهای عمومی و خصوصی وجود دارد. این کلیدها، امنیت فعالیت با رمزارزهای دیجیتالی را بالا می برند. در واقع، عملیات تراکنش با ارزهای دیجیتال به کمک فرایندهای رمزگذاری مسیر تراکنش انجام می شود.
پناهی عنوان کرد: در روش های قبلی که نسبت به تراکنش با ارزهای دیجیتال و بلاک چین، سنتی محسوب می شوند، مبلغ زیادی بعنوان کارمزد در جابجایی ارزها و معاملات از طرف موسسات مالی واسطه و بانک ها دریافت می شود. اما انجام کارهای گوناگون با انواع ارز دیجیتال دیگر چنین مشکلی ندارد. یعنی به ازای مبلغ بسیار اندکی از کارمزد، امکان تراکنش های مالی وجود دارد.

ارز دیجیتال پدیده ای نوظهور در ایران است
وی در عین حال بیان کرد: این روزها که اوضاع ارزهای دیجیتال مطلوب است و بعنوان پدیده ای نوظهور با کاربردهای فراوان از آنها یاد می شود، نیاز به شناخت و کسب آگاهی درباره شان بیش از هر زمانی است. بانک ها، موسسات مالی، دولت ها و سرمایه گذاران زودتر از باقی افراد، متوجه این ارزها شده اند. اینها علاوه بر اینکه به اهمیت و ظرفیت ارز دیجیتال پی برده اند، از حضور این بازیگر جدیدالورود در بازار کمی احساس ترس و دل نگرانی هم پیدا کرده اند.
کارشناس ارزهای دیجیتال اضافه کرد: تبادلات مالی و انجام تراکنش های مختلف با رمزارزهای دیجیتال خیلی کم هزینه تر از استفاده از روش های سنتی گذشته است. در نتیجه، بدیهی خواهد بود که موسسات مالی و بانک ها کمی احساس خطر کنند. البته با وجود تمام حرف و حدیث هایی که درباره جانشینی انواع ارز دیجیتال با ارزهای حقیقی مطرح می شود، همچنان، همه چیز درباره این ارزها در حد حدس و گمان است و حتی دولت ها، مهندسان، کارشناسان و افراد خبره در دنیای اقتصاد، تجارت و بازارهای مختلف از اطلاعات کافی دراین زمینه برخوردار نیستند.
پناهی در ادامه اشاره کرد: یکی از دلیلهای عمده این موضوع، تخصصی بودن بیش از اندازه ساز و کار انواع ارزها است. در واقع، دانش دولت ها، کارشناسان و… بسیار کمتر از آن است که بتوانند این پدیده تازه را به خوبی تحلیل کنند.
منبع:

1399/08/03
23:53:50
5.0 / 5
1362
تگهای خبر: خدمات , دانش , دستگاه , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات