رهاتل
در گفت وگو با رهاتل اعلام شد

برگزاری هفته جهانی فضا در شرایط كرونایی

برگزاری هفته جهانی فضا در شرایط كرونایی هفته جهانی فضا سال جاری با شعار ˮماهواره ها زندگی را بهتر می كنندˮ به علت شیوع گسترده ویروس كرونا به شكل دیگری برگزار خواهد شد؛ بگونه ای كه به قول دبیر هفته جهانی فضا در ایران ترویج علم فضا در این هفته عموما در بستر مجازی صورت خواهد گرفت.


سعید قربانی در گفتگو با ایسنا، رویکرد سازمان فضایی در برگزاری برنامه های هفته جهانی فضا در ایران را منطبق با انجمن جهانی هفته فضا، ترویج خدمات و دستاوردهای فناوری فضایی دانست و اضافه کرد: افزایش سطح آگاهی عمومی مردم نسبت به خدمات فضا پایه از دیگر رویکردهای ما به حساب می آید. این مورد در هر قشر و رده سنی آثار مثبت خویش را دارد، بگونه ای که در لایه دانش آموزی موج تفکر و خلاقیت، در لایه دانشجویی موج امید و انگیزه برای تلاش و فعالیت و اشتغال به خصوص در حوزه خدمات مبتنی بر داده های ماهواره ای و در آحاد مردم موج اقبال و مطالبه از دولت ها برای ایجاد زیرساخت های لازم بوجود می آورد.
قربانی از افتتاح دو آزمایشگاه مرجع در پژوهشگاه فضایی در هفته جهانی فضا اطلاع داد و خاطرنشان کرد: با راه اندازی این آزمایشگاه ها امکان انجام بعضی از تست ها و ارزیابی هایی که تاکنون به صورت بومی وجود نداشته، فراهم می شود.
وی برگزاری نشست های تخصصی در مورد بررسی چالش های آینده حوزه فضا در کشور، منطقه و جهان را از دیگر برنامه های هفته جهانی فضا عنوان نمود و افزود: رویداد "الو ماهواره" که با همکاری مشترک سازمان فضایی و اپسکو (مجمع آسیایی کشورهای فضایی) برگزار می گردد از دیگر رویدادهای این هفته است که در آن هر شهروندی از هرکجا که مایل است با یک ماهواره در فضا صحبت و انتظارات و خواسته های خویش را از ماهواره در چارچوب یک گفتگوی ویدئویی سلفی ضبط و ارسال می کند.
دبیر هفته جهانی فضا تصریح کرد: هیات داوران که متشکل از قضاوتگران ایرانی و خارجی هستند، ویدئوهای ارسالی را بررسی نموده و سه تا از آثار ارسالی را بعنوان بهترین ها انتخاب و معرفی و سازمان فضایی به رسم یادبود به آنها هدایایی تقدیم خواهد نمود.
قربانی تصریح کرد: دستاورد مورد انتظار از این رویداد خلق ایده هایی است که با اینکه امروز رؤیا به نظر می رسند ولی شاید با اقبال پژوهشگران و متخصصین در آینده ای نه چندان دور به واقعیت تبدیل شوند.

نامگذاری روزهای هفته جهانی فضا
قربانی با تاکید بر اینکه هفته جهانی فضا از ۱۳ تا ۱۹ مهرماه جاری خواهد بود، افزود: عناوین روزهای هفته جهانی فضا به این شرح است:
یکشنبه ۱۳ مهر: ماهواره ها زمینه ساز تحول در ارتباطات
دوشنبه ۱۴ مهر: ماهواره ها زیربنای توسعه آموزش و سلامت
سه شنبه ۱۵ مهر: ماهواره ها و بهبود مدیریت مخاطرات طبیعی و محیط زیست
چهارشنبه ۱۶ مهر: توسعه کشاورزی نوین با ماهواره ها
پنج شنبه ۱۷ مهر: ماهواره ها و مدیریت هوشمند شهری
جمعه ۱۸ مهر: فناوری فضایی، ماهواره ها و شناخت جهان هستی
شنبه ۱۹ مهر: خدمات نوین ناوبری و موقعیت یابی با ماهواره ها

ما، کرونا و هفته جهانی فضا
دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به اثرگذاری اپیدمی کرونا ویروس در ایران و جهان، اظهار نمود: سال جاری به علت شرایط ناشی از کرونا تمامی برنامه ها به غیر از افتتاحیه که با حضور تعداد اندکی از مدیران ارشد و با رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد بود، به صورت مجازی و آنلاین برگزار می شود.
به قول وی با عنایت به تفاهم نامه امضا شده، سازمان فضایی ایران در برگزاری برنامه های هفته جهانی فضا از ظرفیت های تلویزیون اینترنتی آیو و هم رسانه ملی استفاده خواهد نمود.
دبیر هفته جهانی فضا خاطرنشان کرد: در برگزاری برنامه های این هفته نهادهایی چون پژوهشگاه های فضایی، پژوهشگاه ارتباطات و پژوهشگاه هوا فضا و همینطور خیلی از دانشگاه ها، وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات، بخش های خصوصی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان فضا پایه و مروجین علم، فعالان حوزه نجوم با تنظیم و تدوین برنامه در رویدادهای این هفته مشارکت خواهند داشت.
به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای را تصویب کرد که به باعث آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال (۱۳ تا ۱۹ مهر)، بعنوان هفته جهانی فضا، انتخاب گردید. هدف از این کار ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین اعلام گردید.
این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی است؛ ۴ اکتبر ۱۹۵۷، اسپتونیک - ۱، اولین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و در ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷، اولین معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل به امضاء رسید.
شعار هفته جهانی ۲۰۲۰ "ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند" انتخاب شده است.
منبع:

1399/07/13
13:44:55
5.0 / 5
1442
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات