رهاتل
فیروزآبادی:

عاشورا بزرگترین سرمایه تشیع و مصداق خیركثیر است

عاشورا بزرگترین سرمایه تشیع و مصداق خیركثیر است به گزارش رهاتل رئیس مركز ملی فضای مجازی ایران ضمن اشاره به اینكه گفتمان سازی در حوزه حمایت اجتماعی از اتلاف هزینه ها جلوگیری می كند اظهار داشت: حضور و مشاركت میلیونی و داوطلبانه شیعیان در شعائر عاشورا یكی از مصادیق خیركثیر است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با مدیران و پژوهشگران موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی دیدار و گفت و گو کرد.
فیروزابادی با تسلیت ایام عاشورای حسینی اظهار داشت: در اسلام بیشتر از همه ادیان به عناوین مختلف به امر خیر پرداخته شده است. اولا آنکه امت اسلام خیر امتهاست. از بهترین امت هاست که از میان امت ها برامده است. از طرفی در این بهترین امت ها کسانی هستند که دعوت به خیر می کنند. به تعبیر قران مفلحون و رستگارانند. "ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر" دعوت به خیر می کنند " یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون " از رستگارانند. رستگاران امت بشری کسانی اند که دعوت به خیر می کنند. " فاستبقوا الخیرات" در حقیقت بحث سبقت در خیرات است. یا در اوصاف مومنین " یسارعون الی الخیر" مطرح گردیده است. حرکت به سمت خیرات و نیکی ها از صفات عمده مومنین است.
ایشان در ادامه اضافه کرد: در حوزه مردمی بودن هم آیاتی داریم " وَ تَعاوَنُوا عَلَی البِّرِّ وَ التَّقوَی وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَی الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ " و یا عبارت " یدالله مع الجماعه" که بعضاً در ادله شرعی با استناد به همین مطلب است که اجماع توجیه می شود و این اجماع در ارتباط با عرف هم وجود دارد. ما در شیعه سرمایه هایی داریم در بحثهای جدید بحث سرمایه اجتماع و اعتماد فی ما بین مطرح می شود و یکی از این سرمایه های بزرگ اجتماعی در اسلام و در شیعه از نهضت عاشورا تا امروز وجود داشته و تا قیام قیامت وجود دارد سرمایه عزاداری ابا عبدا... است، سرمایه حماسه عاشوراست که هیچ عاملی نمی تواند آن را در دل شیعیان کمرنگ کند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینکه در محرم ما هم شاهد خیرمادی، هم خیرحکمتی و خیرمعنوی، عاطفی هستیم تصریح کرد: حضور و مشارکت میلیونی و داوطلبانه شیعیان در شعائر عاشورا یکی از مصادیق خیرکثیر است.
قائم مقام سابق وزرات تعاون کار ورفاه اجتماعی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون دنیا در حال تحولات عظیمی است و همین تحولات، ساختارها را مورد هجوم قرار داده است. در این راستا حکمرانی ها علاوه برچارچوب ملی بایستی چارچوب های جهانی را هم مدنظر داشته باشند و در این چارچوب ساختارهای رفاهی و تأمین اجتماعی هم باید فهم دقیق از این تحولات عمیق و اصلی داشته باشند.
وی افزود: سیاستگذاری در فضای حکمرانی جدید، حاصل اجماع است، سیاستگذاری در این حوزه از درون گفتمان های اجتماعی تولید می شود و اجتماعی شدن پدیده ها در این تحولات، بسیار اهمیت دارد.
بنا بر اعلام روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی فیروزابادی تصریح کرد: سیاست رفاهی بدون جریان سازی اجتماعی موفق نخواهد بود و بحث های جدید از مدلهای حکمرانی باید در موسسات و اندیشکده های تحقیقاتی مورد بررسی قرار گیرند و باز تعریف شوند.
فیروزآبادی افزود: اجتماعی شدن پدیده ها یکی از خروجی های تحولات عمیقی بوده، که در حال وقوع است و بر این اساس است که باید آینده نگری برای این تحولات ترسیم شود.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با تاکید بر اینکه در گفتمان سازی، نقش اندیشکده ها انکارناپذیر است، اظهار داشت: گفتمان سازی در اندیشکده ها باعث پیشگیری از اتلاف هزینه و زمان می شود و نتایج آن به حکمرانی و سیاستگذاری در کشور کمک می نماید.
روزبه کردونی - رئیس موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی - هم در این دیدار اظهار داشت: در موسسه، رویکرد سیاست پژوهانه را بیشتر از انجام «پژوهش برای پژوهش» در اولویت قرار داده ایم چون که به اعتقاد ما موسسه، اندیشکده ای است که باید بتواند نقش واسطه گری خویش را برای تحقق عدالت و ارتقای سیاست های رفاه و تأمین اجتماعی ایفا کند.
وی با اشاره به اینکه موسسه بعنوان اتاق فکر سازمان تأمین اجتماعی یاریگر این سازمان است، اضافه کرد: نخستین مساله دارای اولویت در موسسه این بوده که پژوهش ها کاربردی و راهگشای مسایل باشند و امیدواریم با گفتمان سازی و دانش افزایی روایتگر خوبی برای حل مسائل مردم باشیم.
منبع:

1399/06/07
13:20:53
5.0 / 5
2122
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات