رهاتل

شبكه ملی اطلاعات یك گام دیگر رو به جلو

شبكه ملی اطلاعات یك گام دیگر رو به جلو به گزارش رهاتل با اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبكه ارتباطی ۳G و ۴G، گام دیگری به سمت پیشبرد شبكه ملی اطلاعات برداشته می شود و به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بناست تا آخر سال جاری، تمام روستاهای بیشتر از ۲۰ خانوار كشور به شبكه ملی و پوشش نسل ۳ و ۴ متصل شوند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، ارتباطات امروز به تلفن و اینترنت هم محدود نمی گردد و با فناوری هایی مانند نسل پنجم اینترنت که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دگرگون خواهد کرد، گره خورده است. برخورداری شهرها و روستاها از اینترنت از مواردی است که بخشی از شاخص دسترسی همگانی به حساب می آید و بنابراین در سال های گذشته اتصال مناطق مختلف روستایی و شهری به اینترنت نسل سه و چهار مورد توجه قرار گرفته است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اواخر اردیبهشت ماه سالجاری هنگام اتصال بیشتر از ۱۵۰۰ روستا به پوشش نسل سوم و چهارم و شبکه ملی اطلاعات، درباره دسترسی مردم روستایی به اینترنت و با اشاره به اینکه شکاف دیجیتالی منجربه بی عدالتی می شود، اظهار کرده بود: هم اکنون ۸۳ درصد روستاهای کشور به پهنای باند دسترسی دارند که این آمار در ابتدای وزارت ۳۳ درصد بود در دولت قبلی هم ۱۵ درصد بود. طبق برنامه ششم توسعه، موظفیم ۹۰ درصد روستاها را به لحاظ شاخصهای ارتباطی مجهز نماییم.
جهرمی همینطور درباره چالش های ایجادشده در پوشش ارتباطات در زمان تعطیلی مدارس و عرضه آموزش های مجازی اظهار داشته بود: ۱۰۰ درصد شهرهای کشور و ۸۹ درصد روستاها به لحاظ جمعیتی تحت پوشش ۴G قرار دارند. البته در برنامه ششم توسعه اعلام شده ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار پوشش اینترنتی داشته باشند، ولی برنامه ها فراتر از این میزان است. برنامه داریم تا آخر سال تمام این روستاها را به شبکه ملی اطلاعات متصل نماییم.
در این راستا، مقرر است مراسم «رونمایی از دسترسی بیشتر از ۱۰۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات»، امروز شنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۹، برگزار گردد. در این مراسم در مجموع ۱۰۳۴ روستا با سرمایه ۳۰۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند که استان های کردستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی بالای جدول دسترسی به شبکه ارتباطی را در بین استان های کشور به خود اختصاص خواهند داد. با اضافه شدن این روستاها، تعداد روستاهای تحت پوشش شبکه ایرانسل به ۱۷ هزار و ۶۴۴ روستا رسیده است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تحقق شعار «دسترسی همگانی» و بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال جاری تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور را به شبکه ارتباطی پهن باند کشور متصل می کند. کما اینکه سیدجمال هادیان - رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - در یک پست توییتری نوشت: ۱۰۳۴ روستا به شبکه ارتباطی ۳G و ۴G متصل می شوند و اگر همین طور پیش برویم، تا آخر سال تمام روستاهای بیشتر از ۲۰ خانوار کشور به شبکه ارتباطی پایدار و مطمئن می شوند.
همینطور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات اظهار داشته بود: ۱۰۳۴ روستای دیگر تا شنبه از راه ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد. این دفعه استان های کردستان، خراسان رضوی، فارس و هرمزگان سهم بیشتری دارند. همه در تلاشیم تا با شروع مجدد فصل تحصیل، عدالت آموزش مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان، هر چه بیشتر محقق شود.
شرکت ارتباطات سیار ایران هم از آغاز سال ۱۳۹۸ با راه اندازی ۲۷۹ سایت جدید، تعداد ۶۵۵ روستا را تحت پوشش خدمات ارتباطی مبتنی بر نسل های نوین تلفن همراه درآورده و ۳۸۱ سایت در ۱۴۰۷ روستا در این بازه زمانی به نسل های ۳ یا ۴ ارتقاء تکنولوژی یافته است؛ ازاین رو در بازه زمانی یک سال گذشته، ۱۵۸۷ روستا با پوشش جمعیتی حدود ۱.۳ میلیون نفری از خدمات اینترنت پرسرعت همراه اول بهره مند شده اند. اپراتور اول توانسته تابحال در ۴۱۴۲ روستا نسل چهارم، در ۵۷۰۷ روستا نسل سوم و در ۴۴ هزار و ۹۶۸ روستای کشور پوشش نسل دوم ایجاد کند.
منبع:

1399/03/26
23:40:22
5.0 / 5
2573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات