رهاتل

ساعت هوشمندی كه با عرق بدن كار می كند

ساعت هوشمندی كه با عرق بدن كار می كند به گزارش رهاتل محققان دانشگاه گلاسگوی اسكاتلند موفق به ابداع ساعت هوشمندی شده اند كه از عرق بدن كاربر نیرو می گیرد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا و به نقل از تک رادار، هنگامی که مردم در مورد انرژی تجدیدپذیر صحبت می کنند، عرق بدن چیزی نیست که به ذهن خطور کند، اما به نظر می آید که این فرایند طبیعی بدن در واقع قادر به تأمین انرژی دستگاه های ردیابی تناسب اندام و حتی شاید ساعتهای هوشمند هم باشد.

محققان دانشگاه گلاسگو در اسکاتلند یک فناوری ابداع نموده اند که می تواند از عرق بدن به جای باتری های سنتی در دستگاه ها استفاده نماید.

این فناوری با جمع آوری عرقی که بدن به صورت طبیعی تولید می کند، کار می کند و سبب می شود یون های موجود در آن با پلیمرهای موجود در این فناوری واکنش دهند و در نتیجه واکنشی ایجاد می شود که برق تولید می کند.

محققان این فناوری را با بستن یک نسخه کوچک از این سلول به دونده های در حال دویدن آزمایش کردند و دیدند که این سلول توانست چند لامپ LED را روشن کند که نشان داد این فناوری کار می کند و از لحاظ نظریه می تواند در مقیاس بزرگتر هم کار کند.

اما آیا این فناوری می تواند در زندگی واقعی به شکل مناسب کار کند؟ با عنایت به نتایج آزمایش اولیه، این فناوری مبتنی بر عرق کار می کند، اما به نظر نمی رسد که به اندازه کافی نیرو تولید نماید تا به کاربر امکان دهد شارژ دستگاه پوشیدنی خویش را به روش سنتی کنار بگذارد.

در عوض این فناوری می تواند مکمل شارژ استاندارد باشد، به این مفهوم که می توان با وجود آن، ردیاب تناسب اندام یا ساعت هوشمند را به مراتب کمتر از آنچه هم اکنون مجبور هستیم، شارژ نماییم.

به نظر می آید این فناوری برای ردیاب های تناسب اندام مناسب می باشد، چون که به صورت معمول هنگام انجام فعالیت ورزشی که با تولید عرق همراه می باشد، پوشیده می شوند، اما این امکان وجود دارد که این فناوری در ساعتهای هوشمند هم کار کند.

هنوز معلوم نیست که این فناوری را در دستگاه های پوشیدنی واقعی خواهیم دید یا نه، اما احتمالاً این کار چند سال طول خواهد کشید. ما غالباً می شنویم دانشمندان در حال ابداع فناوری هایی مانند دوربین هوشمند فوق العاده نازک، لنزها یا باتری های گرافنی با ماندگاری فوق العاده طولانی هستند که می توانند محصولات موجود را متحول کنند، اما همیشه به بازار راه پیدا نمی کنند.

با عنایت به این که ساعتهای هوشمند و ردیاب های تناسب اندامی که از عرق بدن نیرو بگیرند، می توانند هم جهت استفاده روزانه و هم برای صرفه جویی در شارژ دستگاه ها و هم با کاهش مصرف انرژی برای محیط زیست بسیار مفید باشند، امیدواریم که بزودی این فناوری را در بازار ببینیم.
1399/02/25
15:51:12
5.0 / 5
3200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات