رهاتل

كسب وكارها بدون گوگل چه كردند؟

كسب وكارها بدون گوگل چه كردند؟ به گزارش رهاتل باآنكه مسئولان معتقدند با اتكا به ظرفیت های شبكه ملی اطلاعات و در غیاب اینترنت بین الملل، كسب وكارها با استفاده از سرورهای داخلی توانستند سر پا بمانند و كمتر گرفتار مشكل شوند، اما موضوعی كه امكان دارد از نظرها جا مانده باشد، این است كه بسیاری از كسب وكارها رجوع شان از راه موتور جست وجوی گوگل انجام می شود.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، در ایام قطعی اینترنت بین الملل كه بعد از بروز ناآرامی ها و در جهت پیشگیری از سوءاستفاده از این ابزار ارتباطی اتفاق افتاد، باآنكه وب سایت های ایرانی با بهره گیری از سرورهای داخلی به فعالیت ادامه دادند، اما خیلی از كاربران اینترنت، از دانشجویان و برنامه نویسان تا كسب وكارهای كوچك كه فعالیتشان در بستر شبكه جهانی اینترنت جریان داشته، با مشكلات بسیاری مواجه و گاها متحمل ضررهای جبران ناپذیری شدند.
همینطور بخش خصوصی این حوزه اعتقاد دارد با وجود آمادگی نسبی در لایه شبكه و زیرساخت و برقراری خدمات پایه، گرفتار كمبود در لایه خدمات و محتوا بودیم و این مورد سبب وارد آمدن خسارات گسترده به كسب وكارها همچون وجود اختلال در خدمات كسب وكارهای بالغ تر به علت عدم آمادگی سرویس دهندگان متوسط و كوچك، ایجاد هزینه های مالی و انسانی چند برابری برای كسب وكارها یا كاهش شدید جریان ورودی مشتریان كسب وكارها شده است.
در این راستا، آرش محمدی -كارشناس فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا درباره رفتن به وب سایت ها توضیح داد: درصد خیلی بالایی از لود هر وب سایتی از راه سرچ در گوگل است و اینطور نیست كه كاربران برای رفتن به بر وب سایت، URL آنرا تایپ كنند و این مورد حداقل برای حدود ۸۰ درصد وب سایت های خبری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صدق می كند. ازاین رو رجوع مشتركان به وب سایت ها از راه سرچ كلمات كلیدی در گوگل اتفاق می افتد.
ایشان در ادامه با بیان این كه بنابراین در شرایطی كه گوگل در دسترس نباشد، وب سایت ها چیزی حدود ۸۰ درصد ترافیك را از دست می دهند، اضافه كرد: این مورد و كلمات كلیدی برای كسب وكارهایی كه خدمات عرضه می دهند هم خیلی مهم است؛ كسانی كه در حوزه فروش بلیت سفر، فروش آنلاین دارو یا خدمات دیگر كار می كنند، خیلی بیش تر از این ترافیك را از دست می دهند. ازاین رو صرف این كه یك وب سایت از داخل ایران لود شود، سبب بالا ماندن كسب وكار نیست.
این كارشناس فناوری اطلاعات افزود: نكته دیگر را هم در نظر بگیرید كه خیلی از وب سایت ها خدماتی عرضه می دهند كه از یك سری سرویس های بین المللی استفاده می نماید و در زمان قطع اینترنت، هرچند وب سایت از داخل ایران در دسترس می باشد، اما دسترسی پذیری مدیران وب سایت و وب سرویس ها مختل می شود. برای مثال درمورد اپلیكیشن های حمل و نقل، امكان دارد خود اپلیكیشن لود شود و كار كند اما احیانا نقشه اش كار نمی كند، چون داشته از API های منبع باز گوگل استفاده می كرده است.
محمدی با بیان این كه تمام سرویس های آنالیتیك و هوش تجاری وب سایت های ایرانی، غیرایرانی هستند، اظهار داشت: ما هیچ سرویس هوش تجاری وب بیس ایرانی برای وب سایت هایمان نداریم. حدودا همه توسعه دهندگان وب از APIهای منبع باز خارجی یا حتی سرویس هایی كه گوگل برای توسعه دهندگان عرضه كرده، استفاده می نمایند و در زمان قطع وب آنها هم مختل می شود.
او در انتها تصریح كرد: مهم ترین اتفاقی كه برای ترافیك می افتد، مبحث گوگل است. همه ما وقتی می خواهیم به یك كسب وكار رجوع نماییم، حتی در شرایطی كه اسم یك وب سایت را می دانیم، اسم آنرا نمی نویسیم بلكه آنرا در گوگل سرچ می نماییم. حتی در خیلی موارد حتی اسم كسب وكار را هم نداریم، برای مثال می نویسیم خرید آنلاین بلیت و در نتایج جست وجو به عرضه دهندگان خدمات می رسیم و بنابراین عدم دسترسی به گوگل باعث كاهش ترافیك می شود.1398/09/10
15:04:15
5.0 / 5
4421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات