رهاتل
توسط سازمان فضایی ایران؛

نقشه پایش ماهواره ای دمای آب دریای خزر منتشر گردید

نقشه پایش ماهواره ای دمای آب دریای خزر منتشر گردید به گزارش رهاتل سازمان فضایی ایران نقشه پایش ماهواره ای دمای سطح آب دریای خزر را منتشر نمود. برمبنای داده های ماهواره سنجش از دور، بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی این دریاچه است.به گزارش رهاتل به نقل از مهر، دمای سطح آب دریاها، اقیانوس ها و دریاچه ها (Sea Surface temperature)، یكی از شاخصهای سنجش خصوصیت های اقیانوس شناسی و هواشناسی است. به صورتی كه دمای سطح آبها در مسائل اقیانوس شناسی، هواشناسی، ماهیگیری و هم سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های دریایی نقش مهمی ایفا می كند.
در اقیانوس شناسی از تحلیل دمای سطح آب دریاها در مطالعات خصوصیت های دینامیك دریا، در هواشناسی در مسائل پیشبینی هوا و در شیلات و ماهیگیری برای تعیین نواحی تجمع ماهیان بهره می برند.
همچنین تغییرات و دگرگونی های غیرعادی دمای آب دریاها عاملی در شناخت دگرگونی ها و تغییرات اقلیمی به حساب می آید.
به بیان دیگر تغییرات دمای سطح آب دریا و دریاچه ها می تواند اثرات قابل توجهی بر اكوسیستم های دریایی و زندگی جوامع انسانی حواشی این دریاها داشته باشد.
براین اساس سازمان فضایی ایران پایش ماهواره ای دمای سطح آبهای كشور را با استفاده از فناوری سنجش از دور در دستور كار قرار داده است.

پایش ماهواره ای دمای سطح آب دریای خزر در ۱۳ مهرماه مطابق نقشه بالا صورت گرفته است. این تصویر نشان داده است كه بخش شمالی دریای خزر دارای حداقل مقادیر دمایی بوده و بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی و سواحل دریا است.
این داده ها توسط مركز ملی پایش ماهواره ای زمین و برمبنای تصاویر دریافتی از سنجنده مادیس ماهواره سنجش از دور اكوآ - ترا به دست آمده است.

1398/08/12
23:23:14
5.0 / 5
4245
تگهای خبر: سیستم , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات