رهاتل
برای مكاتبات دیجیتالی؛

كارپوشه ملی ایرانی ها رونمایی گردید، ارتباط دولت با مردم با اپلیكیشن

كارپوشه ملی ایرانی ها رونمایی گردید، ارتباط دولت با مردم با اپلیكیشن رهاتل: كارپوشه ملی ایرانی ها بعنوان پل ارتباطی دولت و حاكمیت با مردم، طی تفاهمنامه ای میان سازمان فناوری اطلاعات و شركت ملی پست با هدف اجرای یكی از بندهای پروژه دولت الكترونیك شروع به كار كرد.به گزارش رهاتل به نقل از مهر، امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران امروز (سه شنبه ۸ مرداد ماه) در مراسم امضای تفاهمنامه با شركت ملی پست، هدف از اجرای این طرح را ایجاد ارتباط میان دولت و حاكمیت با مردم عنوان نمود تا بوسیله آن بتوان اطلاعیه ها، مدارك و تائیدیه ها را از سازمان های دولتی به صورت الكترونیكی به مردم ارسال كرد.
وی با تاكید بر اینكه در این پروژه بر استفاده از فضای اكوسیستم استارت آپی و نوآوری كشور تاكید شده است، اظهار داشت: قرار نیست در كارپوشه ملی ایرانی ها تنها از اپلیكیشن دولتی استفاده گردد بلكه قصد ما این است كه اپلیكیشن های پركاربرد بتوانند رسانه ارتباطی میان مردم و حاكمیت باشند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینكه با حفظ پروتكل های حریم خصوصی این امكان را ایجاد می نماییم تا اپلیكیشن ها نقش واسط میان دولت و مردم داشته باشند، اضافه كرد: نوع ارسال اطلاعیه های سازمانی به شهروندان با چهار شیوه اپلیكیشن، پیام رسان، وب سایت و ایمیل انجام می گیرد و از این طریق، حاكمیت با سازمان های دولتی می توانند ابلاغیه ها، قبوض خدماتی، مدارك و سایر خدمات را به صورت قانونی به مردم ارسال نمایند.
ناظمی با اشاره به اینكه كارپوشه ملی ایرانیان، اطلاع رسانی متفاوتی از سازمان ها به شهروندان خواهد داشت، اظهار داشت: در این پروژه حضور استارت آپ ها می تواند مدلهای كسب و كار جدیدی را وارد این حوزه كند. ما پیش بینی می نماییم كه در فاصله زمانی كوتاهی بین سه تا چهار ماه آینده، نمونه های اولیه این طرح اجرایی شود.
وی در مورد نحوه كار كردن با این كارپوشه اشاره كرد: اپلیكیشن هایی كه می خواهند در این عرصه ورود پیدا كنند، باید درخواست خودرا به ما عرضه كنند. در این زمینه ما می خواهیم ۱۰ اپلیكیشن پركاربرد و اپلیكیشن هایی كه بیشتر از یك میلیون كاربر دارند را بعنوان كانال ارتباطی به مردم معرفی نماییم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینكه فاز تكمیلی این پروژه این امكان را برای مردم فراهم می آورد كه به صورت متقابل درخواست خودرا به حاكمیت عرضه كنند، افزود: در این طرح حذف شكاف دیجیتالی مد نظر قرار گرفته تا شهروندان كمتر برخوردار كه توان دیجیتالی بالایی ندارند نیز بتوانند از خدمات دولت الكترونیك استفاده كنند. بر این اساس دفاتر پستی در دورافتاده ترین روستاها نیز این توانایی را دارند كه وكالت افراد را جهت استفاده از كارپوشه داشته باشند.
ناظمی، هزینه استفاده از این سرویس را بلاعوض عنوان نمود و اظهار داشت: حاكمیت برای ارائه خدمات به شهروندان هزینه ای دریافت نمی كند اما امكان دارد بر حسب درخواست، بخش خصوصی هزینه ای را از كاربران دریافت كند.
وی در پاسخ به این سؤال كه این پروژه قبل از این نیز یكبار رونمایی شده بود، اظهار نمود: تفاوتی كه كارپوشه ملی ایرانی ها در شرایط فعلی دارد این است كه مانند مدل قبلی، صرفاً به یك روش كه ارتباط بوسیله پست الكترونیك بود، ختم نمی گردد و الان ما با دادن دسترسی API و سامانه احراز هویت «شاهكار» به پیام رسان ها، این امكان را به وجود آورده ایم كه كاربران بوسیله اپلیكیشن و سایر سرویس ها بتوانند به دولت الكترونیك و كارپوشه ملی ایرانی ها متصل شوند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: الان ۴۰۰ هزار كاربر فعال از كارپوشه ملی ایرانی ها كه قبل از این فاز آزمایشی آن شروع شده بود، بهره برده و تشكیل پرونده دادند اما در این طرح، راه ارتباطی با عنایت به مدل كسب و كارهای استارت آپی و اپلیكیشن ها، متفاوت می باشد و افراد فاقد سواد دیجیتالی نیز می توانند از این امكان استفاده كنند.
ناظمی بیان كرد: پیش بینی ما این است كه این طرح با استقبال مواجه شود و فاز آزمایشی كه برای آنها انجام داده ایم نیز بر این پیش بینی صحه می گذارد.
وی تاكید كرد: فعلاً الزامی برای ایجاد كارپوشه ملی ایرانی ها برای همه مردم وجود ندارد اما چنانچه مردم تمایل به دریافت مكاتبات دولتی به صورت الكترونیكی دارند، می توانند از این امكان استفاده كنند.


منبع:

1398/05/08
22:14:24
5.0 / 5
4825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات