رهاتل
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق در گزارش رهاتل:

سامانه رجیستری موبایل مسافری برای قاچاقچیان بازگشایی نمی گردد

سامانه رجیستری موبایل مسافری برای قاچاقچیان بازگشایی نمی گردد به گزارش رهاتل سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق اظهار داشت: سامانه رجیستری تلفن همراه فقط برای مسافران واقعی قابلیت ثبت دارد و باید مشخص شود چرا برخی به دنبال برهم زدن بازار هستند.


به گزارش رهاتل به نقل از مهر، طی چند روز گذشته با اتصال سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری به سامانه گمرك و سامانه نیروی انتظامی، از آغاز خردادماه برخلاف قبل، فقط آن دسته از كسانی كه واقعاً سفر خارجی داشته و به همراه خود یك دستگاه گوشی تلفن همراه وارد كشور كرده باشند، می توانند آنرا در سامانه رجیستر و فعال كنند. تا پیش از این، به علت عدم اتصال سامانه رجیستری به سامانه گمرك و نیروی انتظامی، عده ای گوشیهای قاچاق وارداتی را به اسم گوشی مسافری رجیستر و فعال می كردند. طی روزهای گذشته با برقراری این اتصال، ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی به دفعات در گفتگو با برخی رسانه ها، اعلام نموده اجرای این طرح منجر به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه خواهد شد و باید متوقف شود!
اتصال رجیستری به گمرك و نیروی انتظامی با قوت و قدرت برقرار می ماند
حمیدرضا دهقانی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینكه گفته می شود سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری طی دو روز آینده مجدداً امكان ثبت برای مسافران غیرواقعی را هم می دهد، تصریح كرد: روز گذشته از ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر جلسه ای با حضور رئیس دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی و شركت های فعال وارد كننده رسمی تلفن همراه و نمایندگان سازمان بازرسی كل كشور و سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولید كنندگان داشتیم كه همه این افراد متفق القول تاكید نمودند كه سامانه رجیستری تلفن همراه تنها باید برای مسافران واقعی امكان ثبت را فراهم آورد.
سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز اضافه كرد: شركت های وارد كننده رسمی تاكید می كنند كه گوشیهای تلفن همراه وارداتی را پایین تر از قیمت بازار خواهند فروخت و به دست اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی می رسانند و عجیب است كه ما شاهد مصاحبه هایی هستیم كه در آنها صحبت از افزایش قیمت موبایل به علت توقف روند قبلی رجیستری تلفن همراه مسافری می شود.
وی با طرح این سوال كه چرا شخصی در حوزه تلفن همراه چنین حرفی می زند كه در صورت توقف سامانه، قیمت موبایل در بازار ۶۰۰ هزار تومان افزایش می یابد، افزود: بر مبنای پیگیری های ما و هماهنگی های صورت گرفته، سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری مطابق با مصوبه ۹۸.۲.۲ فقط برای مسافران واقعی فعال خواهد بود.
برخی پالس های منفی به بازار می فرستند؟
سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز اضافه كرد: نمی دانم چرا برخی افراد اصرار دارند كه پالس های منفی به بازار بفرستند. اگر سامانه مذكور به روند قبلی خود بازگردد مغایر قانون است.
دهقانی نیا افزود: نمایندگان سازمان بازرسی در جلسه روز گذشته هم حضور داشتند و تاكید نمودند كه اساسا مبحث را رصد خواهند كرد و سوال برایشان پیش آمد كه چرا عده ای به بهانه تأمین نیاز بازار می گویند كه قیمت افزایش پیدا خواهد نمود.
ارتباط بین گمرك و ناجا برقرار می ماند
وی تصریح كرد: با عنایت به جلسه روز گذشته تمامی اعضا تاكید نمودند كه باید ارتباط بین گمرك و ناجا برقرار بماند. این مسئله صرفاً خواست ستاد نیست بلكه درخواست صنف، اتحادیه و شركت های وارد كننده است.
دهقانی نیا اظهار داشت: شركت های وارد كننده رسمی تلفن همراه تاكید دارند كه روی حرف حاكمیت حساب باز كرده اند و با افزایش سرمایه به سمت افزایش ثبت سفارش برای تأمین نیاز بازار رفته اند و تاكید دارند كه صرفاً باید مسافر واقعی از سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری بهره مند شود و نباید گوشی قاچاق با رویه مسافری به دست مصرف كننده برسد. چون كه در این صورت به علت مسائلی همچون عدم عرضه خدمات بعد از فروش حق مصرف كنندگان پایمال می شود.
سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز خاطرنشان كرد: اینكه بعضی از افراد اصرار دارند فضا را به سمت عدم شفافیت ببرند، مصرف كننده را متضرر می كنند.
وی اضافه كرد: سوالی كه پیش می آید این است كه چرا فردی باید با دادن پالس های منفی به بازار نظم بازار را به هم بزند؟ چرا باید گوشی قاچاق با رویه مسافری وارد كشور شود؟
دهقانی نیا اظهار داشت: به صراحت می گویم كه آقایان طی دو ماهی كه سامانه فعال بود به اندازه كافی گوشی قاچاق ثبت كردند كه حالا با ممانعت از ثبت گوشی قاچاق، مشكلی در تأمین نیاز بازار ایجاد نشود.
وی تصریح كرد: اگر اظهارنظرهای مذكور در خصوص افزایش قیمت تلفن همراه به میان آید بنده از سازمان حمایت و دستگاه های ناظر درخواست می كنم كه هر چه سریع تر به این مورد ورود كنند. اهمیت اتصال سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری به سامانه گمرك و نیروی انتظامی زمانی روشن می شود كه بدانیم در سال ۹۷ حدود ۲.۵ میلیون دستگاه گوشی تجاری كه از راه گمرك و ۴ میلیون دستگاه هم به صورت مسافری وارد كشور شده است. ازاین رو یك و نیم برابر واردات تجاری، واردات مسافری گوشی صورت گرفته است. كه به اذعان فعالان رسمی بازار، میزان واردات مسافری گوشی، معقول به نظر نمی رسد و بخش عمده آن، گوشیهای قاچاقی است كه به اسم گوشی همراه مسافر در سامانه به ثبت رسیده است.
به گزارش رهاتل به نقل از مهر، ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی روز گذشته هم در مصاحبه ای از بازگشایی سامانه رجیستری گوشی همراه مسافر تا ۲ روز آینده برای ثبت گوشیهای قاچاق اطلاع داده و گفته بود كه با قطع دسترسی قاچاقچیان به سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری، قیمت گوشی تلفن همراه در بازار تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

1398/03/05
14:34:34
5.0 / 5
4413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات