رهاتل

چرا قیمت گوشی به ثبات نمی رسد؟!

چرا قیمت گوشی به ثبات نمی رسد؟! رهاتل: اگر افزایش نرخ ارز را مهم ترین عامل گرانی كالاها بدانیم كه طی یك سال قبل عاملی اجتناب ناپذیر بوده، اما عوامل دیگری مانند سودجویی برخی فروشندگان از اسم رجیستری و یك بام و دو هوای واردات گوشی و مشكلات واردكنندگان و اختلال های چندباره در سامانه همتا، افزایش قیمت گوشی را پررنگ تر كرده و سریال گرانی این كالا هنوز هم ادامه دارد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، در بین تمامی افزایش قیمت هایی كه شاهدیم، یكی از مواردی كه شاید در نگاه اول اهمیتی نداشته باشد اما در مدت یك سال قبل با افزایش قیمت چند برابری روبه رو بوده، گوشی تلفن همراه می باشد. برای اینكه شاید موبایل در ابتدا كالایی لوكس محسوب می شد كه بدون آن هم می توان به حیات ادامه داد، اما امروزه خیلی از كارها و فعالیت های روزمره به واسطه ی آن انجام می شود و كمتر كسی را می توان یافت كه گوشی هوشمند نداشته باشد؛ گوشیهایی كه شاید تا سال قبل حتی با كمتر از یك میلیون تومان هم خریداری می شدند اما امروز قیمت آنها فراتر رفته و دست خریداران را برای انتخاب بسته است.
البته قیمت گوشی حتی قبل از نوسانات نرخ ارز هم با افزایش مواجه بود؛ زمانی كه اعلام گردید وزیر جوان می خواهد طرح رجیستری را بار دیگر اجرایی كند، اما این دفعه بجای این كه بتوان رجیستری را دور زد و IMEI گوشیها را كپی كرد، روش تطبیق شماره های همراه با IMEI را برگزیدند كه امكان تقلب در این طرح كمتر شود، سودجویانی كه از هر دلیل برای افزایش قیمت استفاده می نمایند، با توجیه هایی مانند گوشیهای رجیسترشده و یا نبود كالایی كه به روش قانونی وارد شده باشد، دست به گرانی زدند.

افزایش قیمت ناشی از رجیستری، حباب بود
هرچند همان زمان هم محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اعلام نمود این افزایش قیمت ها ناشی از حبابی است كه با گوشی نخریدن حل می شود. اما سریال گرانی گوشی به همین جا ختم نشد و در شرایطی كه قیمت ها در حال به ثبات رسیدن بودند، این دفعه افزایش نرخ ارز گریبان قیمت گوشی را گرفت و موجب شد در چند ماه، قیمت گوشی به دو برابر و سه برابر هم برسد كه حتی خریداران را هم دلزده كرد و البته با قیمت ارز فعلی، دیگر حتی خواب كاهش قیمت را هم نمی توان دید.
از طرفی مواردی مانند مشكلات واردكنندگان قانونی هم سبب تنش در بازار موبایل شد. در حالیكه عده ای با دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی، مبادرت به فروش گوشی با قیمت آزاد می كردند، بعضی از واردكنندگان نتوانستند از مراجع مربوط، مجوز لازم برای واردات قانونی گوشی را دریافت نمایند و همین سوژه هم در مقطعی سبب كمبود تلفن همراه در بازار شد كه با عنایت به تقاضا برای این كالا، بار دیگر افزایش قیمت را رقم زد.
هم اكنون بنظر می رسد عوامل متعددی هستند كه افزایش قیمت گوشی را سبب شده اند؛ اگر بخواهیم از مهم ترین علت این افزایش قیمت كه افزایش نرخ ارز است، چشم پوشی نماییم، صرف نظر از این كه نمی توان این عامل مهم و تأثیرگذار را نادیده گرفت، برای اینكه حتی در یك بازار بودن تنش و حاشیه هم افزایش دو تا سه برابری قیمت ارز، سبب افزایش قیمت موبایل می شود، اما عوامل دیگری هم هستند كه حتی در زمان ثبات نرخ ارز، شعله ی افزایش قیمت را تندتر می كنند. یكی از این عوامل هم سوژه واردات گوشی مسافری و سامانه همتاست.

واردات روزانه هزار گوشی چمدانی
با همراه شدن دلیلهای رجیستری و افزایش نرخ ارز، بعضی از فروشندگان چاره ی كار را در واردات گوشی بوسیله مسافری دانستند. بدین ترتیب بااینكه امكان واردات چمدانی گوشی سلب شده و محدودیت هایی مانند واردات موبایل به ازای هر كد ملی وجود داشت، اما قاچاقچیانی كه از هر راه برای رسیدن به اهداف خود استفاده می نمایند، با كدهای ملی هم دست به واردات گوشی زدند، بدون این كه گوشیهای وارداتی واقعاً متعلق به مسافران باشد.
صرف نظر از این كه چرا قیمت گوشی در كشورهای دیگر با وجود وجود گمرك و مالیاتی كه از واردكنندگان دریافت می شود، باز هم كمتر از گوشیهایی است كه در كشور به فروش می رسد و همین سوژه هم تمایل مسافران را برای وارد كردن گوشیهای مسافری بیش تر كرده است، حالا بنظر می رسد با محدود كردن قانون واردات گوشی به ازای هر كارت ملی و تخصیص آن به هر مسافر، باز هم ساز افزایش قیمت گوشی كوك شده است.
البته نمی توان انكار كرد كه واردات بدون كنترل گوشی بوسیله چمدان های مسافران هم بااینكه ظاهراً قانونی بوده و در عمل گویی به قاچاق این كالا وجاهتی داده شده بود، با این وجود، در حالیكه در مدت یك سال و نیم گذشته، تلفن همراه از بحران هایی مانند رجیستری و افزایش نرخ ارز و مشكلات واردات و ركود گذشته و به دو تا سه برابر قیمت های پیشین رسیده، افزایش قیمتی چندباره آن هم به سبب بستن مسیر قاچاق گوشی مسافری كه وعده ی آن آخر اردیبهشت داده شده، موضوعی است كه باید بررسی شده و راهی برای آن در نظر گرفته شود.
منبع:

1398/02/23
14:52:18
5.0 / 5
4909
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات