رهاتل
گزیده اخبار اقتصادی رهاتل در روز یكشنبه

حرف های ارزی پس گرفته شد

حرف های ارزی پس گرفته شد رهاتل: به سبب حساسیت بازار پولی و مالی در كشورهای مختلف اهتمام می شود كه از طرف مسئولان بازار پولی و مالی اظهارات شتاب زده و احساسی مطرح نشود تا در زمان نیاز بتوان با صحبت های لازم بازار را كنترل كرد؛ موضوعی كه بنظر می رسد آنچنان در ایران رعایت نمی گردد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری نشان داده است كه مهم ترین اخبار از نگاه خوانندگان خبرهای اقتصادی ایسنا، به صحبت های اخیر رئیس كل بانك مركزی در ارتباط با بازار ارز، تأمین هزینه جبران خسارات سیل، ساخت وسازهای جدید در مناطق سیل زده، برداشت چند باره از صندوق توسعه ملی، راهكارهای تحقق رونق تولید، شرایط فضای كار، قراردادهای كارگران، تعیین نرخ بلیت اتوبوس، روابط تجاری ایران و عراق و گرانی باردیگر در محصولات كشاورزی مربوط بوده است.
نوسانات بازار ارز از سال قبل عاملی شد تا قیمت خیلی از اجناس در بیشتر بازارهای اقتصادی دستخوش تغییر شود. بطوریكه با آغاز نوسانات نرخ ارز، دولتمردان سیاست های مختلفی را در دستور كار خود قرار دادند كه بعضی از این سیاست ها، عمر مفید كوتاهی داشت و از افزایش بی رویه قیمت دلار جلوگیری نكرد و حتی در میانه سال قبل قیمت ارز برای چند روزی در محدوده ۲۰ هزار تومان قرار گرفت.
در نتیجه سال ۱۳۹۷ با شرایط پرنوسان بازار ارز به اختتام رسید و در این سال اظهارنظرهای مختلفی از طرف مسئولان خصوصاً رئیس كل بانك مركزی عنوان شد كه یكی از آنها كنترل و نظارت جدی بانك مركزی بر بازار ارز بوده است. با وجود این، عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - در جدیدترین اظهارنظر خود اعلام كرده بانك مركزی و دولت از تلاطم و نوسان در بازار ارز ممانعت می كنند و سال ۱۳۹۸ سال تعیین كننده در عرصه اقتصادی می باشد. از این رو از مدیران عامل بانك ها درخواست می شود كه با اعطای هدفمند تسهیلات به رونق تولید و همین طور جبران خسارت سیل كمك نماید.
معمولاً در بازار پولی و مالی تمام كشورها، صحبت های رئیس كل بانك مركزی همواره تأثیرگذار و تعیین كننده است؛ از این رو، رؤسای بانكهای مركزی می كوشند صحبت های به دور از حاشیه و احساسی داشته باشند كه بازار و اقتصاد از صحبت های آنها تأثیرات مثبت دریافت كند، اما تجربه نشان داده تا حدودی در اقتصاد ایران، این مساله رعایت نمی گردد و گاهی حرف های احساسی و تكراری در ابعاد مختلف اقتصاد از طرف برخی مسئولان مطرح شده كه بعضاً بازار توجه آن چنانی به این صحبت ها ندارد. بطور مثال در ماه های ابتدایی فعالیت رئیس كل پیشین بانك مركزی، در حالیكه نرخ دلار در محدوده ۲۸۰۰ تا ۲، ۹۰۰ تومان بود و روند صعودی به خود گرفته بود، اینگونه صحبت ها عاملی شد تا قیمت دلار به بیشتر از ۳، ۰۰۰ تومان هم صعود كند.
چنین اظهارنظرهایی در ماه های گذشته باز از طرف همتی اعلام گردید و او گفته بود كه دلار به محدوده ۱۱ هزار تومان باز می گردد، اما این چنین نشد و وی در نشست خبری روز جاری خود در این رابطه اعلام نموده كه هیچ گاه نگفته ام كه دلار ۱۱ هزار تومان می شود من فقط به كاهش قیمت اشاره كردم اما بعضی از رسانه ها تیتر زده اند كه قیمت دلار ۱۱ هزار تومان می شود.
او هم چنین در این جلسه خبری به عملیاتی شدن بازار متشكل ارزی تا اختتام فروردین ماه و تعیین نرخ سود برای بانك ها اشاره كرده، اما در این رابطه توضیحات تكمیلی نمایش نكرده و این سوال وجود دارد كه بازار متشكل ارزی دقیقاً چه كاركردی خواهد داشت.
سیل ذخایر ارزی را می برد؟
یكی از موضوعات مهم در ایام اخیر حواشی سیل در مناطق مختلف كشور است و حال جای سوال دارد كه با عنایت به بسته شدن پرونده بودجه ۱۳۹۸ و اولویت اصلی بانك ها در نمایش تسهیلات به رونق تولید، قرار است دولت از چه مسیری خسارات را جبران كند؛ طبق بررسی ها بنظر می رسد دولت بار دیگر باید به منابع ارزی صندوق توسعه ملی یا انتشار اوراق قرضه روی بیاورد. این مسائل در حالی مطرح می شود كه تا به امروز در بودجه سال جاری با دریافت مجوز و تصویب مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه داده شده تا دو میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از منابع ورودی سال جاری به صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات ارزی و با تضمین دولت در اختیار ۱۰ بخش قرار گیرد و این در شرایطی است كه صندوق توسعه ملی برای حفظ سهم های آینده از محل نفت و گاز و فرآورده های نفتی به وجود آمده و مصارف آن كاملاً مشخص است.
اما فارغ از محل تأمین جبران خسارت سیل زدگان، نكته مهم آن است كه در ساخت وسازهای جدید بار دیگر راه پر اشتباه گذشته در پیش گرفته نشود و ساخت وسازهای جدید در راه رودخانه ها و محل های حادثه خیز انجام نگیرد كه در این رابطه، مجید جودی - مدیركل بازسازی بنیاد مسكن - اعلام نموده در تمام مناطقی كه مقرر است بازسازی شود، بستر توسط پژوهشگران سوانح طبیعی مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد و اگر ساختار مناسبی برای ساخت وساز وجود نداشته باشد، خانه ها جابه جا می شود. برای جابه جایی باز اهتمام می نماییم از زمین های دولتی استفاده نمائیم كه به صورت بلاعوض در اختیار مردم قرار گیرد. اگر هم زمین دولتی نبود، بنیاد مسكن زمین مورد نیاز را خریداری و در اختیار مردم قرار می دهد، اما به هیچ عنوان در نقطه قبلی كه گاهی در راه رودخانه قرار دارد، اجازه ساخت وساز نمی دهیم.
رونق تولید از شعار تا عمل
سال جاری از طرف مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گرفت كه ایسنا در ارتباط با راهكارهای تحقق رونق تولید از روزهای ابتدایی سال بررسی هایی را داشت كه در این زمینه، رئیس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران معتقد می باشد نامگذاری امسال به سال رونق تولید با عنایت به شرایط امروز كشور هدفی هوشمندانه است اما این كه دولت و دستگاه های اجرایی مسئول چگونه در ارتباط با این شعار عمل می كنند و چگونه دستیابی به این هدف را تعیین می كنند. عدنان موسی پور معتقد است تولید بعنوان یكی از اصلی ترین مبناهای اقتصادی كشور مطرح می شود و در كنار رشدی كه در آمارهای كلان ایجاد می كند، می توان با رونق تولید شاخص هایی همچون اشتغالزایی و بهبود سطح معیشت مردم را باز پوشش داد.
این مسائل در حالی مطرح می شود كه برای رونق تولید باید از واحدهای تولیدی و فضای كارگری كشور حمایت قابل توجهی انجام گیرد و كمیل طیبی - عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان - معتقد است سازوكار پشتیبانی از تولید بر نیروی كار و سرمایه استوار است. پشتیبانی از سرمایه گذاری در تولید به شكلی تخصیص منابع هم شمرده می شود. البته به شرطی كه تكنولوژی سطح بالا برای این سرمایه گذارها هم در نظر گرفته شود. در كنار این موارد نایب رییس كانون انجمن های صنفی كارگران معتقد می باشد باید با قراردادهای موقت و غیرقانونی كارگران مقابله شود.
عمر رشد قیمت بلیط اتوبوس به اندازه یك نوروز
در روزهای پایانی سال قبل برخلاف روال سال های گذشته قرار بر آن شد كه نرخ بلیت اتوبوس رشد ۲۰ درصدی خودرا برای كل سال ۱۳۹۸ حفظ كند اما این تصمیم عمر كوتاهی داشت و سپس سه روز وزیر راه و شهرسازی با این مساله مخالفت كرد و رشد ۲۰ درصدی نرخ اتوبوس با اختتام تعطیلات نوروزی به نرخ قبلی بازگشت و بنظر می رسد طبق روال سال های گذشته نرخ اتوبوس در تابستان افزایش یابد و به مدت یكسال این افزایش قیمت ثابت بماند.
رایزنی برای رشد صادرات قانونی
از روز گذشته نخست وزیر عراق به همراه هیئت تجاری به تهران سفر كرده كه در این سفر دو طرف به بررسی مسائل اقتصادی و سیاسی می پردازند؛ یكی از حوزه هایی كه در این سفر نقش قابل توجهی را ایفا می كند، حوزه تجارت خارجی دو كشور است و بگفته رحمانی - وزیر صنعت، معدن و تجارت - با عنایت به توافق تجاری با عراق قرار بر آن است تا سال ۱۴۰۰ میزان تجارت دو كشور به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد كه در چند هفته گذشته با عنایت به رشد ارزش دلار در ایران حجم قابل توجهی محصولات كشاورزی به این كشور صادر گردیده است. خیلی از فعالان حوزه كشاورزی دلیلهای افزایش مقطعی قیمت پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی و كاهو را افزایش حجم صادرات به كشورهای همسایه اعلام نموده اند و این در شرایطی است كه این افزایش صادرات مایحتاج مردم كه تورم ملموسی را در بازار داخلی به وجود آورده و تنها ۱.۵ میلیارد دلار بازگشت ارز به سامانه نیما از قبل صادرات این محصول برای كشور داشته است.
قرعه كشی برای اعطای جوایز خدمات ارزش افزوده ممنوع شد
در حوزه ارتباطات اما سپس ممنوع شدن فعالیت پیش فرض سرویس ارزش افزوده برای سیم كارت های جدید، همراه اول امروز اعطای جوایز در چارچوب قرعه كشی سرویس های ارزش افزوده را باز ممنوع كرد.1398/01/19
14:37:56
5.0 / 5
4407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات