رهاتل

عمر كاركرد فیلتر محدود است، حذف اپلیكیشن ها از آیفون به ایران محدود نیست

عمر كاركرد فیلتر محدود است، حذف اپلیكیشن ها از آیفون به ایران محدود نیست به گزارش رهاتل دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور اظهار داشت: مردم عامل تعیین كننده بازارهایی هستند كه در حال فتح شدن اند. بعضی می گویند با فیلتر كردن به بخش داخل كمك می نماییم، در حالیكه عمر این كاركرد محدود است و هزینه اش بالاست و مردم آنرا می پردازند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، ابوالحسن فیروزآبادی امروز در همایش سالیانه سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور با بیان این كه برای نقش آفرینی در اقتصاد پلت فرمی فقط دولت و حكومت تصمیم گیرنده نیستند، اضافه كرد: اقتصاد پلت فرمی چالش سرنوشت ساز ما در اقتصاد، فضای مجازی آینده دنیاست كه برای بازیگری در آن فرصت زیادی نداریم. تمامی مردم باید برای نقش آفرینی در اقتصاد پلت فرمی تصمیم گرفته و تلاش كنند و اگر مردم، تكنولوژیست ها، جامعه مدنی و بخش خصوصی در كنار حكومت كه نماینده آن هاست، حامی این تصمیم نباشند، این استراتژی محكوم به شكست خواهد بود.
وی با بیان این كه برای موفقیت در اقتصاد فضای مجازی نیاز به اجماع ملی آگاهانه همراه با نقش فعال است، تصریح كرد: پیشتر برای توسعه صرفاً قبول این تصمیم از جانب مردم كفایت می كرد اما امروز برای موفقیت در اقتصاد فضای مجازی مردم باید نقش پذیری داشته باشند، چونكه اقتصاد پلت فرمی همراه با تحول در سطح همه كاربران است. ازاین رو تمامی مردم برای حفظ استقلال در این جریان جهانی كه شركت ها، رهبری آنرا به دست گرفتند باید بپذیرند كه صرفاً مصرف كننده نباشند.
حذف اپلیكیشن ها از آیفون، نوعی سیطره به ملت هاست
رئیس مركز ملی فضای مجازی كشور با اشاره به مسدودسازی برنامه های ایرانی روی اپل، اظهار نمود: حذف برنامه های ایرانی، اكانت ها و حساب های كاربری مان توسط پلتفرم ها یك تجربه است كه به صورت قطع به ایران محدود نمی گردد و نوعی ابزار سیطره بر ملت هاست. ما برای این كه نقش بیش تری در این بازار داشته باشیم، باید بازارگشایی نماییم.
فیروزآبادی اظهار داشت: شورای عالی و مركز ملی فضای مجازی كشور اعتقاد دارد كه اگر بتوانیم هرچه بیشتر پلتفرم ارائه دهیم و این پلتفرم ها را نه تنها در ایران كه در كشورهای منطقه و بازارهای جهانی گسترش دهیم، می توانیم در جامعه پلت فرمی آینده، نقش بیش تری داشته باشیم، اما اگر تسلیم شویم نه تنها بازنده سیاسی خواهیم بود، بلكه بازار و خیلی از ارزش ها را هم باید واگذار نماییم.
وی افزود: البته خوشبختانه امروز شاخص های تولید محتوا و ایفای نقش در كشورهای در حال توسعه در اقتصاد فضای مجازی دنیا در حال افزایش می باشد و نه ایران بلكه خیلی از كشورها همچون كره جنوبی، اندونزی، روسیه، چین و حتی اروپا در حال كوشش برای سهم گیری از اقتصاد پلت فرمی دنیا هستند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور با بیان این كه تنظیم رابطه دولت با بخش خصوصی به علت كاركرد متفاوت آنها تلاش مضاعفی می طلبد، اضافه كرد: در ایران به علت ناهماهنگی سرعت قانون گذاری با تحولات جهانی، همگرا شدن در این تحول جهانی كار سنگینی می طلبد و البته اقتصاد فضای مجازی حوزه ناشناخته ای است كه از راه گفتگو و تقسیم كار می توان به آن دست یافت.
بخش خصوصی به شدت صدمه پذیر است
فیروزآبادی با بیان این كه بخش خصوصی به شدت ضربه پذیر است و می تواند با یك تصمیم محدودسازی صادرات، مسدودسازی و یا فیلتر مورد تعرض قرار گیرد، اظهار داشت: دولت باید بعنوان یك شریك قوی و نه تحمیل كننده ضابطه ها با این بخش مشاركت كند.
وی با تاكید بر این كه اقتصاد دیجیتال در دنیا جایگزین اقتصاد الكترونیكی شده است، اعلام نمود: شورای عالی و مركز ملی فضای مجازی فراتر از این تعبیر كه معتقد به اقتصاد فضای مجازی است و تاكید ما بر این است كه بخشی از اقتصاد برآمده از فضای مجازی در حوزه های دیجیتال است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور افزود: اگر ما تمركز خویش را در اقتصاد دیجیتال قرار دهیم نوآوری های ما در این حوزه نوعی پیروی و محدودیت در مدلها و پارادایم های جهانی این فضا هم چون شهر هوشمند، اینترنت اشیا، اقتصاد دولت گریز و پول های مجازی است و ما در اقتصاد دیجیتال معطوف به ایران و بازارهای داخل می شویم و سازندگان این فضا بازیگران پیشرو خواهند بود و ما در این بازی رقابتی بسیار فشرده بازنده خواهیم شد در حالیكه باید نگاه ما فتح بازارهای جهانی باشد.
اگر منفعل باشیم بازار را از دست می دهیم
فیروزآبادی اظهار داشت: در نظام شبكه ای فضای مجازی مردم حضور فعال تری پیدا كردند و مرزهای جغرافیایی ضعیف شده است و شكل جدیدی از آرایش قدرت در حال شكل گیری است كه می تواند هم فرصت باشد و هم تهدید. ازاین رو اگر منفعل باشیم به معنای از دست دادن بازار است و اگر تلاش نماییم می توانیم فرصت بازار گشایی جهانی داشته باشیم.
وی ادامه داد: در اقتصاد فضای مجازی ارائه مدلهای كسب و كار بسیار اهمیت دارد و این مدلها می تواند تنظیم كننده حوزه روابط كنشگران این فضا باشد كه در این حوزه بخش خصوصی و تشكل ها همچون سازمان نظام صنفی كامپیوتری می توانند نقش آفرین باشند.
رئیس مركز ملی فضای مجازی كشور اظهار نمود: فشار شكاف های بوجود آمده در این فضا در حوزه هایی مانند سخت افزار و نرم افزار به علت شكستن مرزها زیاد است و نیازمند شبكه سازی و همگرایی بین نیروهاست كه در حوزه سخت افزار راه اندازی كامل زنجیره از نیمه هادی تا محصول نهایی نظیر گوشیهای نسل پنجم به علت سرمایه گذاری های سنگین برای ایران امكان پذیر نیست اما در حوزه نرم افزار با همگرایی شركت ها و پشتیبانی از استارتاپ ها و هدف قرار دادن بازارهای كشورهای همسایه و همزبان می توانیم توان تكنولوژیكی و قدرت ملی و اقتصادی كشور را ارتقا دهیم.1397/12/21
23:40:20
5.0 / 5
4376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات