رهاتل
رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد؛

دریافت ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات از ۱۰ ماهواره

دریافت ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات از ۱۰ ماهواره به گزارش رهاتل رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: ما از ۱۰ ماهواره در مدار لئو و ژئو روزانه بالغ بر ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات دریافت می نماییم.به گزارش رهاتل به نقل از مهر، مرتضی براری در مراسم بازدید اصحاب رسانه از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینكه سهم فضا از اقتصاد دنیا ۳۴۵ میلیارد دلار برآورد می شود، اظهار داشت: اگر سهم ایران یك درصد از اقتصاد دنیا باشد باید سهم اقتصاد فضایی ایران به ۳.۵ میلیارد دلار برسد اما الان برخی برآوردها نشان داده است كه سهم اقتصاد فضا در ایران ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است كه ۲ هزار میلیارد تومان از آن مربوط به اقتصاد تلویزیون های ماهواره ای می گردد.
وی با تاكید بر اینكه اطلاعات شفافی از وضعیت اقتصاد فضا در ایران وجود ندارد و ما باید سهممان را در این عرصه پررنگ نماییم، اظهار داشت: الان قراردادی با دانشگاه صنعتی شریف منعقد شده تا سهم ما در اقتصاد فضا شناسایی و احصا شود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه الان ۷۶ درصد از اقتصاد حوزه فضا در اختیار بخش خصوصی است، اظهار داشت: همان گونه كه اپراتورهای مخابراتی ۲۰ هزار میلیارد تومان در حوزه موبایل سرمایه گزاری نموده اند، در بخش فضایی هم پتانسیل ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای آن وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه الان ۶۱ اپراتور ماهواره مخابراتی در ۴۶ كشور دنیا حضور دارند، اظهار داشت: ما تابحال موفق به داشتن اپراتور ماهواره مخابراتی نبودیم و الان با صدور پروانه بهره برداری از این اپراتور می توانیم در این حوزه وارد شویم. از جانب دیگر اپراتورهای ماهواره ای سنجشی هم در دنیا رونق خوبی گرفته اند و ما هم در آینده نزدیك شاهد تدوین پروانه فعالیت اپراتور ماهواره سنجشی خواهیم بود.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینكه الان ۵ ایستگاه دریافت ماهواره در ماهدشت، بوشهر، سلماس، چناران و قشم وجود دارد، اظهار داشت: ما از ۱۰ ماهواره در مدار لئو و ژئو روزانه بالغ بر ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات دریافت می نماییم.
وی تاكید كرد: بخش خصوصی می تواند در تولید ایستگاه های دریافت ماهواره ای هم ورود پیدا كند و سهم خویش را در عرصه فضا افزایش دهد.
براری با اشاره به اینكه تا سال ۲۰۲۵، ۶.۵ تا ۱۱ تریلیون دلار سهم اقتصاد اینترنت اشیاء خواهد بود و موضوعاتی مانند شبكه های برق و سلامت مهمترین اولویت آن است، اظهار داشت: با وجود انقلاب فضایی در منظومه های ماهواره ای می توان از فناوری فضایی همراه با اینترنت اشیاء در پایش شبكه های برق استفاده نمود. در این زمینه شركت های خارجی الان سرمایه گذاری بسیاری در این حوزه كرده اند و شركت های ایرانی هم می توانند برای پایش شبكه های برق كشور وارد این حوزه شوند.
رئیس سازمان فضایی ایران، پایش روزانه پهنه های آبی كشور و هم احصاء آب های زیرزمینی را از دیگر پتانسیل های استفاده از فناوری های فضایی عنوان نمود و اظهار داشت: امكان پایش میزان تشعشعات خورشید برای آمایش انرژی های تجدیدپذیر را هم داریم و تصاویر ماهواره ای می توانند به ما بگویند سلول های خورشیدی را در چه مكان هایی قرار دهیم.

1397/10/18
14:27:01
5.0 / 5
4905
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات