رهاتل

علت تعلیق گوشیهای مسافری، كلاهبرداری با طعمه ی شارژ مجانی

علت تعلیق گوشیهای مسافری، كلاهبرداری با طعمه ی شارژ مجانی به گزارش رهاتل تشریح علت تعلیق ثبت برخی گوشیهای مسافری در سامانه همتا، كلاهبرداری به بهانه ی یكسان سازی تعرفه اپراتورها و برگزاری سمپوزیوم بین الملی مخابرات از مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته ی گذشته بود.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، ابتدای هفته جاری گمرك در اطلاعیه ای اعلام نمود سامانه همتا به دلیل مسائل داخلی خود، عرضه خدمات و استفاده از سرویس های عرضه شده توسط گمرك را به منظور دریافت اطلاعات تلفن همراه مسافری، به حالت تعلیق درآورده است. اما در این باره، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، علت تعلیق ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا را تشریح كرد.

محمدجواد آذری جهرمی با بیان این كه قطع سامانه همتا و گمرك درست نیست، اظهار نمود: مبحث وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرك مطرح است كه باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی با استفاده از مسافر صورت بگیرد، نه این كه به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد كرد. حالا فرآیند بار مسافر در حال پیاده سازی است و مشكلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند كه چون كانال های اصلی واردات به درستی كار نمی كند، جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال بوجود آورده است.

وزیر ارتباطات هم چنین درباره مشكل ایجاده شده برای بعضی از كاربران هنگام استفاده از گوشیهای قدیمی اظهار نمود: بعد از اجرای رجیستری، یك دوره سه ماهه برای این كه افراد گوشی قدیمی خویش را روشن و ثبت كنند قرار دادیم، اما برخی این كار را نكردند و با بحران های ارزی بوجود آمده قیمت گوشی هم بالا رفت؛ امروز بازار گوشی وضعیت چندان مناسبی ندارد و الان آن افراد می خواهند از گوشی قدیمی خود استفاده كنند كه گرفتار مشكل شدند. ما می دانیم این مشكل برای مردم وجود دارد اما هنوز چاره مناسبی برای حل این مشكل پیدا نشده است و در كارگروه فنی رجیستری به دنبال پیدا كردن راهی مناسب در این مورد هستیم.

برگزاری نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات

هم چنین نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات در هفته ی جاری توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد كه آذری جهرمی در این مراسم، با بیان این كه برخی علاقه مندند در حوزه مقررات گذاری صرف فعالیت كنند و در عرصه توسعه فناوری یك جانبه گرایی را پیش ببرند، اظهار داشت: اگر در این زمینه ما هم سكوت نماییم، درگیر یك جانبه گرایی برخی دولت ها می شویم.

وی با تاكید بر ضرورت آشنایی با مفهوم هوشمندسازی بیان كرد: از چالش های تحول دیجیتال، افزایش شناخت دستگاه ها نسبت به این تحول است؛ بنابراین مدیریت شهری، اجرایی، قضایی، قانون گذاری و سایر مجموعه ها باید با مفهوم هوشمندی آشنا گردند. یكی از وظایف مهم ما هم افزایش تولید شناخت های بین بخشی است.

وزیر ارتباطات هم چنین از پژوهشگاه فناوری اطلاعات خواست تا دو ماموریت را در دستور كار خود قرار دهد. وی در این زمینه اظهار داشت: ابتدا این پژوهشگاه باید به ایجاد ظرفیت بین بخشی و دعوت از دستگاه های مختلف برای آشنایی با مفاهیم انقلاب چهارم اقدام صنعتی كند. از جانب دیگر هم با عنایت به پیمان های منطقه ای ما با كشورهایی روسیه، آذربایجان و تركیه از ظرفیت های تجربی این كشورها برای پیاده سازی پروژه های مربوط به اقتصاد دیجیتال استفاده نماییم.

فریب كاربران با شارژ و اینترنت رایگان

همچنین این روزها بازار سودجویی و دریافت هزینه های مازاد بر خدمات داغ شده است و هر یك از سودجویان از راهی برای كلاهبرداری و فریب كاربران استفاده می كنند. به همین دلیل، به تازگی وزیر ارتباطات در جهت آگاه سازی كاربران اعلام نمود كه نرم افزارها و یا پیام هایی كه در فضای مجازی، با عنوان شارژ و یا اینترنت رایگان، تبلیغ می كنند، دروغ و فریب است. تماس هایی كه با عنوان برنده شدن در قرعه كشی از شما درخواست اطلاعات بانكی می كنند، هم كلاهبرداری است و باید مراقب باشید.

ازطرفی، در حالیكه اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه از آغاز مهرماه سال جاری به یكسان سازی تعرفه هایخود اقدام نمودند تا هر دقیقه مكالمه درون و برون شبكه، در هر یك از اپراتورها به صورت تك نرخی محاسبه شود، برخی كلاهبرداران در تماس هایی كه با كاربران داشتند، برای یكسان سازی تعرفه درخواست هزینه كردند. در صورتیكه اپراتورها اعلام نمودند این درخواست ها كلاهبرداری بوده و نباید هزینه ای بابت این خدمات پرداخت گردد.
1397/09/30
13:52:04
5.0 / 5
4392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات