رهاتل
مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

راه جدید آرامش ارزی

راه جدید آرامش ارزی رهاتل: احتمال راه اندازی قریب الوقوع بورس ارز، یكی از مهمترین خبرهای اقتصادی امروز بود.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، اقدامات صورت گرفته بازارهای سكه و ارز را تا حدودی به آرامش رسانده است. امروز سكه ۴ میلیون و ۱۸۶ هزار تومان بود كه نسبت به روز گذشته مقدار اندكی كاهش قیمت داشت و نرخ خرید دلار بدون تغییر نسبت به روز گذشته در شعب ارزی بانك ها به ۱۱ هزار و ۹۳۶ تومان رسید. از طرف دیگر، نرخ خرید یورو در شعب ارزی بانك ها نسبت به روز گذشته با افزایش اندكی همراه شد و بانك ها امروز هر یورو را ۱۳ هزار و ۶۶۶ تومان خریداری می كنند.
راهكار همتی برای ساماندهی بازار ارز
عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی، یكشنبه شب با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، از طریق اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی آگاهی داد و اعلام نمود كه این بازار مبتنی بر ساز و كار حراج، با هدف كشف قیمت ارز و تسهیل تامین نیازهای خدماتی و خرد مردم خواهد بود و با مشاركت بانك ها و صرافی های مجاز و نظارت و بازگردانی بانك مركزی در آینده نزدیك به صورت گام به گام و با تمركز بر معاملات نقدی راه اندازی خواهد شد.
بازار معاملات آزاد نقدی یك بازار بورس ارزی را نوید می دهد
در این باره قدرت الله امام وردی - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران، با بیان این كه راه اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله های ارزی در واقع شكل گیری یك بازار بورس را نوید می دهد، اظهار داشت: این بازار بورس ارزی می تواند در قالب سازمان بورس یا حتی فضای مجازی باشد كه در آن افراد بدون نیاز به رفتن به پاتوق های ارزی مانند میدان فردوسی می توانند معاملات خویش را در بستر بورس یا حتی از راه كارگزاری های رسمی انجام دهند.
این اقتصاددان با بیان این كه راه اندازی بورس ارز هزینه معاملات ارزی را می كاهد، آنرا در تولید امنیت و شفاف سازی بیشتر موثر ارزیابی و اظهار نمود: این یك بازار آزاد و حراج واقعی خواهد بود كه همه عرضه كنندگان و متقاضیان ارز می توانند با حضور در آن معاملات خویش را به صورت شفاف انجام دهند.
همینطور وحید شقاقی شهری - عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، هم با اشاره به صحبت های اخیر رییس كل بانك مركزی اظهار نمود: بانك مركزی می خواهد بازار آتی ارز را راه اندازی كند. این مساله می تواند به شفافیت مبادلات ارزی بسیار كمك نماید. همینطور دست های پشت پرده را حذف می كند؛ چون كه خیلی از بده بستان های ارزی خارج از چارچوب رسمی و در بازارهای دلالی انجام می گردد.
وی همینطور با بیان این كه داد و ستدها در بازار بورس سبب شفاف سازی در خرید و فروش ارز خواهد شد، اظهار نمود: كشف قیمت ارزها كه تا قبل از این در سبزه میدان و توسط دلالان اتفاق می افتاد، حالا به بازار بورس رفته و آن بازار این نرخ تعادلی را به وجود می آورد.
ادامه روند كاهشی قیمت طلا و سكه
طبق اعلام رییس اتحادیه طلا، امروز قیمت هر عدد سكه طرح جدید تمام بهار آزادی چهار میلیون و ۱۸۶ هزار تومان است و سكه طرح قدیم هم سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت دارد. همینطور نیم سكه دو میلیون و ۱۱۱ هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و ۲۲۱ هزار تومان و سكه گرمی ۶۶۶ هزار تومان در بازار امروز معامله می گردد.
ابراهیم محمدولی اظهار داشت: یكی از دلایل كاهش قیمت طلا و سكه و بازگشت نسبی آرامش به این بازار، برخوردهای انتظامی و قضایی صورت گرفته با دلالان و سفته بازان در بازار طلا و سكه بوده است كه امیدواریم ادامه پیدا كند.
آخرین نرخ ارز مسافرتی و خرید دلار بانكی
شعب ارزی بانك ها در صورت تكمیل بودن مدارك مسافران، تا ۵۰۰ یورو برای سفر به كشورهای همسایه و مشترك المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو به سایر كشورها عرضه می كنند كه نرخ آن در شعب ارزی بانك ها ۱۴ هزار و ۲۳۲ تومان است. این نرخ امروز نسبت به روز گذشته افزایش اندكی داشته است. البته نرخ خرید یورو مسافرتی در بانك ها ۱۰۰۰ تومان كمتر از نرخ خرید آن در بازار آزاد است.
ثبات نرخ خرید دلار در بانك ها
همینطور تا ساعت ۱۳ امروز (۲۹ آبان)، نرخ خرید دلار بدون تغییر نسبت به روز گذشته در شعب ارزی بانك ها به ۱۱ هزار و ۹۳۶ تومان رسید. از طرف دیگر، نرخ خرید یورو در شعب ارزی بانك ها هم نسبت به روز گذشته با افزایش اندكی همراه شد و بانك ها امروز هر یورو را ۱۳ هزار و ۶۶۶ تومان خریداری می كنند. نرخ خرید هر پوند انگلیس هم در بانك ها ۱۵ هزار و ۳۴۶ تومان اعلام شده است. این در حالی است روز گذشته نرخ خرید دلار در بانك ها ۱۱ هزار و ۹۳۵ تومان و یورو حدود ۱۳ هزار و ۶۰۲ تومان بوده است.
بسته حمایتی هنوز شفاف نیست
درباره جزئیات بسته حمایتی، اطلاع رسانی دقیقی تابحال انجام نشده ولی كلیت آنچه در اظهارات مسئولان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی دیده شده، نشان داده است كه مرحله اول این طرح شامل مددجویان و مشمولان كمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی است؛ به صورتی كه به ازای هر خانوار و با عنایت به بعد آن از ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، كارت یارانه سرپرست خانوار شارژ خواهد شد و می توانند با رجوع به فروشگاه های طرف قرارداد طرح، مبادرت به خرید اقلام متنوع مواد غذایی مورد نیاز خود كنند.
گروه دوم كاركنان هستند و طبق مصوبه دولت، سازمان برنامه و بودجه مجاز شد برای كاركنان رسمی و پیمانی كشوری و لشكری، كاركنان قراردادی و شركتی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی، لشكری و حمایت و بازنشستگی كاركنان فولاد و سایر صندوق ها كه مجموع پرداختی ماهانه آنها به كمتر از سه میلیون تومان می رسد، كمك جبرانی از راه حساب های بانكی در رابطه با حقوق و دستمزد آنها واریز نماید.
در حالی نحوه پرداخت نقدی و حقوقی از مهم ترین ابهامات این بسته به حساب می آید كه تابحال به صورت شفاف از طرف سازمان برنامه و بودجه بعنوان محل اصلی تامین منابع مالی طرح بسته حمایتی و البته محل پرداخت ماهانه حقوق كاركنان در بخش های دیگر اطلاعاتی در مورد نحوه پرداخت های نقدی منتشر نشده و معین نمی باشد كه به چه نحوی انجام می گردد.
بازتاب سه تصمیم مهم شریعتمداری در وزارت كار
در ایام اخیر بازتاب انتشار اسامی اعضای هیات مدیره شركتهای تابع وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و ضرب الاجل یك هفته ای برای حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره شركتهای تابع تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی موجی از امیدواری را به راه انداخته است. این وعده ای بود كه شریعتمداری هنگام دریافت رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی داد و اظهار داشت كه در صورت تصدی، كلیه معاملات در صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی را شفاف سازی و به صورت مكشوف در اختیار مردم قرار می دهد. او اصل شفافیت و فسادستیزی را جزو برنامه های اصلی رئیس جمهوری برشمرد.
در این رابطه هادی ابوی - فعال حوزه كار، ضرب الاجل یك هفته ای وزیر كار برای حذف مدیران چند شغله را مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: در مباحث مدیریتی و علم مدیریت، تجربه و عمل حرف اول را می زند و از آقای شریعتمداری بعنوان فردی اجرایی، فنی و كاركرده در بخشهای مختلف صنعتی و مدیریتی انتظار می رود تا در جهت عمل به وعده ها گام بردارد.
با وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسكن چه می توان كرد؟
سری هم به بازار مسكن بزنیم كه این روزها افزایش قیمت را تجربه می كند. بررسی های ایسنا نشان داده است تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین الان تنها ۲۲ درصد از قیمت یك واحد مسكونی ۶۰ متری بر طبق میانگین قیمت مسكن شهر تهران را پوشش می دهد. تیرماه امسال این رقم ۲۶ درصد بود كه با عنایت به افزایش میانگین قیمت مسكن شهر تهران به ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، قدرت پوشش دهی تسهیلات هم كاهش پیدا كرد. در این بین ركود بازار مسكن به سبب پایین بودن توان خرید متقاضیان تشدید شده و برخی معتقدند باید رقم تسهیلات خرید افزایش پیدا كند اما بعضی دیگر می گویند اگر قرار باشد سقف تسهیلات بالا برود باید به بخش تولید مسكن اختصاص یابد و در آن صورت با افزایش عرضه، بازار متعادل می گردد.
تولید خودرو ۴۰ درصد كاهش یافت
به دنبال ركود بازار خودرو ناشی از افزایش قیمت كه در بازار آزاد اتفاق افتاده و فاصله بسیاری بین قیمت نمایشگاه ها و كارخانجات تولید شده، تولید ۴۰ درصد كاهش یافته است. انواع پراید این روزها در بازار آزاد ۳۲ تا ۳۵ میلیون تومان فروخته می گردد و بنا بر این خودروسازان تقاضای افزایش قیمت دارند؛ تقاضایی كه هنوز مورد موافقت قرار نگرفته است. مع الوصف تولید انواع خودرو در مهرماه سال جاری به ۸۳ هزار و ۲۷ دستگاه رسید كه نسبت به مدت مشابه در پارسال كه ۱۳۷ هزار و ۹۱۴ دستگاه بوده، ۳۹.۸ درصد كاهش داشته است. این آمار به تفكیك نوع خودرو بدین شرح است كه تولید انواع سواری در مهر ماه امسال ۷۶ هزار و ۹۰۹ دستگاه بوده كه نسبت به تولید ۱۲۸ هزار و ۸۳۸ دستگاهی مدت مشابه سال گذشته، كاهش ۴۰.۳ را تجربه كرده است. آمار تولید سایر انواع خودروها را در این خبر بخوانید.
قاچاق سوخت كاهش یافت
بعد از جهش ناگهانی قاچاق سوخت كه با نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر اتفاق افتاد، كاهش دو تا سه میلیون لیتری قاچاق روزانه سوخت، خبر نسبتا خوبی بود كه امروز رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اعلام نمود. علی مویدی در جمع خبرنگاران این را هم اظهار داشت كه یك اقدام جدی كه به تازگی اتفاق افتاده است، بحث پیشگیری و جلوگیری از خروج كالاهای داخلی است كه به سایر كشورها قاچاق می شده كه با رفع موانعی كه دولت انجام داده و ماده قانونی كه اصلاح كرده، دستگاه ها در بحث مقابله با كالاهای قاچاق خروجی به صورت شفاف تر و روشن تر عمل می كنند. البته دستورالعمل های تكمیلی هم ابلاغ خواهد گردید.1397/08/30
15:15:55
5.0 / 5
4768
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات