رهاتل

رفع فیلتر تعدادی از سایت های گردشگری و فروش بلیت هواپیما

رفع فیلتر تعدادی از سایت های گردشگری و فروش بلیت هواپیما رهاتل: تعدادی از سایت های گردشگری و فروش بلیت هواپیما رفع فیلتر شدند؛ درحالی كه وضعیت سایر استارت آپ های گردشگری و سایت های فیلترشده هنوز مشخص نشده است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، منابع رسمی تا كنون تعداد دقیق سایت ها و استارت آپ های گردشگری فیلترشده را اعلام نكرده اند اما امیر ناظمی ـ عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ـ در حساب توئیتر خود نوشته كه «حدود ۱۸۰ سایت برپایه استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درباره اسامی سایت های فاقد مجوز فروش فیلتر شده اند.»
مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی كشوری هم روز گذشته با اشاره به اینكه ۵۷ سایت دارای مجوز از این سازمان، عملیات فروش بلیت هواپیما را انجام می دهند، اظهار داشته بود: « سایت هایی كه اخیرا فیلتر شده اند، هیچ كدام مجوز فروش بلیت هواپیما از سازمان هواپیمایی نداشتند. با هر سایتی كه بدون مجوز از سازمان هواپیمایی كشوری بلیت هواپیما بفروشد، اساساً مقابله قانونی می گردد. این سایت ها اگر بخواهند به این حوزه مجدداً ورود كنند باید الزامات سازمان هواپیمایی كشوری را رعایت نمایند و سپس از این سازمان مجوز دریافت نمایند و همه این مراحل بر مبنای قانون انجام می گیرد.»
با این حال یكی از استارت آپ های گردشگری اطلاع داد كه بعد از چهار روز، سرانجام رفع فیلتر شده است.
بنا بر اعلام این استارت آپ گردشگری كه همه فعالیت آن به فروش بلیت هواپیما محدود نمی گردد و در زمینه رزرو هتل هم فعال است، «به دستور دادستانی كل كشور این فیلترینگ مغایر با قوانین و به اشتباه انجام شده بود و پس از بررسی مستندات امروز (دوشنبه ۲۶ شهریورماه) رفع فیلتر شد. فیلترینگ این استارت اپ بنا به درخواست هواپیمایی كشور انجام شده بود و بعد از محرز شدن شیوه همكاری آن با تامین كننده بلیت هواپیما كه دارای همه مجوزهای لازم برای فعالیت در این عرصه است، از شكایت خود صرف نظر كرده و با دستور دادستانی رفع فیلتر انجام شد.»
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم بعنوان یكی از مخلفان این فیلترینگ روز جمعه توئیت كرده بود: «در كنار تلخی های تلاطمات ارزی شاهد رونق چمشگیری در جذب توریست بوده ایم. انسداد بوجود آمده در فعالیت برخی استارت اپ های خدماتی در مقطع حساس كنونی را پیگیرم.»
بنا بر اعتقاد این سازمان، همه فعالیت این استارت آپ ها به حوزه فروش بلیت هواپیما مربوط نمی گردد و اگر شكایتی در این بخش بوده باید در همان حوزه رسیدگی می شد و مانعی برای كسب وكار گردشگری تولید نمی شد، چون كه با استناد به تبصره ۲ ماده ۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب ۱۳۷۰/۷/۷ و اصلاحات بعدی و در اجرای تبصره ۳ ماده ۲ دستورالعمل عرضه خدمات سیاحتی و گردشگری در فضای مجازی مصوب ۱۳۹۴/۶/۳۱، به منظور ساماندهی سامانه های الكترونیكی فعال در حوزه معرفی، اطلاع رسانی، بازاریابی و فروش خدمات گردشگری، افراد حقیقی و حقوقی علاقه مند به فعالیت و عرضه خدمات سیاحتی و گردشگری در فضای مجازی، چنانچه قبلا مجوزی در چارچوب آئین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی مصوب ۱۳۸۰ و آئین نامه ایجاد، اصلاح، تكمیل درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری مصوب ۱۳۹۴ برای فعالیت در حوزه گردشگری دریافت نكرده اند، با رعایت شرایطی می توانند نماد اطمینان گردشگری را دریافت نمایند. بنا بر اعلام هیات مقررات زدایی هم كسانی می توانند مجوز «تی نماد» (كسب و كار مجازی) را دریافت نمایند كه مجوز بند ب (از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) را داشته باشند.
امیر ناظمی -عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات- هم در توئیت خود به این مورد اشاره كرده و گفته بود كه «دو اشتباه در استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی وجود داشت كه نادیده گرفتن دو نوع از سایت ها بوده است؛ نخست سایت هایی كه پارتنر دارای مجوز دارند و دوم سایت های مقایسه و معرفی بلیت كه كاربر را برای خرید به سایت اصلی هدایت می كنند.»
به گفته او، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با دادستان صحبت و پیچیدگی های فنی را تشریح كرده و سازمان هواپیمایی هم نامه ای را برای دادستانی ارسال كرده كه فیلترینگ بدون توجه به این موارد بوده است: ۱. عدم نیاز بعضی از كسب وكارها به مجوز، ولو عضویت در صنف، ۲. همكاری میان چند شركت، ۳. عدم مجوز از یك سازمان به معنای بدون مجوز بودن نیست! ۴.برخی به دلایل منافع فردی نهادهای قانونی را برای برخی تصمیمات تحریك می كنند.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم اعلام نموده كه خیلی جدی پیگیر رفع فیلتر وب سایت هایی است كه دامنه فعالیتشان به این حوزه هم می رسد، با این وجود اظهارات مقامات آن نشان داده است اطلاعات دقیقی درباره استارت اپ ها و وب سایت های فیلترشده كه بخشی از فعالیت آن ها علاوه بر فروش بلیت هواپیما، در دیگر بخش های خدماتی گردشگری هم تعریف شده، در اختیار ندارد، چون كه مبحث بین سازمان هواپیمایی و دادستانی درحال پگیری است.
عبدالصمد خرم آبادی -معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی- هم در واكنشی كه به فیلترینگ سایت ها و استارت اپ های گردشگری نشان داد به تعارض موجود میان دیدگاه های دستگاه های مرتبط هم اشاره كرده و گفته كه «جای تعجب است كه بخشی از دولت در اجرای تبصره های ۱ و ۲ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی فعالیت سایت های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما را اجحاف به مسافران و اختلال در شبكه توزیع بلیت تلقی كرده و مصرانه تقاضای فیلتر سایت های مذكور را می كند و بخش دیگر از دولت این اقدام را تقبیح كرده و در فضای مجازی ضد آن جوسازی می كند.»
رضا الفت نسب –عضو هیات مدیره اتحادیه كشوری كسب وكارهای مجازی ـ به دنبال فیلترینگ گسترده ای كه در بخش خدمات سفر اتفاق افتاده به دشواری فعالیت استارت آپ ها اشاره كرده و گفته «شاید ۱۰ درصد این آدمها بتوانند مجوز بگیرند و باقی نمی توانند. در این هیاهو بحث اصلی این است كه وقتی شما سخت مجوز می دهید، هیچ كس نمی تواند مجوز بگیرد. سایت های بزرگی كه پول و ارتباط دارند می توانند مجوز بگیرند، اما استارت آپ كوچكی و نوپایی كه در یك زیرپله كار می كند، قدرت ندارد مجوز بگیرد.»
او ادامه داده كه «برخی كسب وكارها نزدیك به یك سال در نوبت هستند كه بخواهند مجوز بند الف را بگیرند. در حالیكه این كسب وكارها تنها كار آنلاین می كند، به آنها گفته می گردد باید مانند آژانس مكان و كانتر داشته باشند. بعد از این فرآیند هم باید به دنبال مجوز آنلاین بروند. این چه شرایطی است؟ بر مبنای قانون بهبود فضای محیط كسب وكار كه ما به هیات مقررات زدایی هم اعلام كردیم، گفتیم اینها مجوز جدید خلق می كنند. چرا شرایط دریافت مجوز باید اینطور باشد؟»
درحالی كه هنوز غائله فیلترینگ تعدادی از سامانه های فروش بلیت و استارت آپ های گردشگری نخوابیده است برخی فعالان گردشگری نامه هایی را در فضای مجازی منتشر نموده اند كه حكایت از اختلاف های فعالان سنتی گردشگری با صاحبان كسب وكارهای نوین دارد كه با عنوان «شكستن نرخ ها» خواهان برخورد مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با این استارت آپ ها و وب سایت های فروش رزرواسیون هتل ها شده اند. یكی از صاحبان این كسب وكارهای نوین گفته است: فیلترینگ اخیر ارتباطی با برخوردهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ندارد و مبحث كاملا به اعتراض سازمان هواپیمایی برمی گردد اما بعضی از این فضا به نفع خود بهره برده تا نارضایتی خویش را نسبت به كسب وكارهای نوین گردشگری رسمی كنند.
امیرعلی مهاجر، مدیر ارشد عملیاتی یكی از این استارت آپ های رفع فیلترشده، با دفاع از عملكردشان در حوزه خدمات رسانی به مسافران برخلاف انتقادهایی كه به این كسب وكارهای مجازی در این چند روز شده است، اظهار داشت: «ما تلاش داریم تحولی در بازار گردشگری ایران تولید نماییم و سفر را بعنوان یك كالای مقرون به صرفه به سبد كالای خانوار بازگردانیم و در این مسیر به كمك همه دلسوزان عرصه گردشگری نیازمندیم. بطور قطع این امر بدون شفاف سازی قیمت ها و كاهش هزینه ها امكان پذیر نیست.»1397/06/27
14:02:48
5.0 / 5
4673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات