رهاتل

واردات ۶۰۱ میلیون دلار گوشی از ابتدای رجیستری

واردات ۶۰۱ میلیون دلار گوشی از ابتدای رجیستری رهاتل: بعد از اجرای طرح رجیستری، تلفن های وارد شده از مبادی گمركی در سال ۱۳۹۶ به دو میلیون افزایش یافته و این عدد در سال ۱۳۹۷ تابحال ۱.۶ میلیون بوده كه حجم ارزی گوشیهای واردشده از ابتدای اجرای طرح را به ۶۰۱ میلیون دلار می رساند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، یكی از بازارهای مهم مورد نیاز مردم كه هر روز بر اهمیت آن افزوده می شود، بازار تلفن های همراه با عنایت به ضریب نفوذ بیش از ۱۱۰ درصدی آن و ارزش بالای چندین میلیارد دلاری آن است كه نیازمند نظارت جهت پیشگیری و مقابله با فساد در آن است.

در گذشته، بیش از ۹۵ درصد این بازار به صورت قاچاق تأمین می شد كه از حدود دو سال قبل با همكاری وزارتخانه های اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ساماندهی این حوزه و مبارزه با قاچاق در قالب طرح ثبت تلفن های همراه (رجیستری) در مهر ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید.

با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت ماه، صرفا گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد كشور شده اند، در شبكه اپراتوری كشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جهت اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری) تمامی گوشیهایی كه پیامك در خصوص غیرقانونی بودن گوشی دریافت نمودند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و بعد از آن از شبكه سرویس نخواهند گرفت.

مسوولان معتقدند آنچه اهداف اجرای طرح رجیستری موبایل در داخل كشور بوده تابحال به صورت نسبی محقق شده است. چونكه هم اكنون شاهد كم شدن قاچاق موبایل در ایران هستیم و شركت های داخلی مجبورند از مجاری قانونی نسبت به واردات و خرید گوشی اقدام نمایند و این مورد به سود اقتصاد كشور است.

بر اساس آمار منتشره توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سال ۱۳۹۶، تعداد تلفن های وارد شده از مبادی گمركی پیش از اجرای طرح ۱.۳ میلیون و پس از اجرای طرح به دو میلیون افزایش یافته است كه این رقم در سال ۱۳۹۷ تابحال ۱.۶ میلیون بوده كه حاكی از موفقیت طرح رجیستری و افزایش تعداد تلفن همراه در بین مردم است. حجم ارزی گوشیهای واردشده هم از ابتدای اجرای طرح ۶۰۱ میلیون دلار است كه به درآمدزایی عمومی، سلامت بازار و به صفر رسیدن قاچاق در این عرصه منجر گردیده است.

در هر حال كارشناسان با تاكید بر تاثیر رجیستری در جلوگیری از قاچاق گوشی همراه بر این عقیده اند كه یكی از اقدامات برجسته دولت در سنوات اخیر كه واقعا قابل توجه بوده، رجیستری است؛ اینكه گوشیهایی كه به صورت قاچاق وارد شوند، رجیستر نمی شوند. در نتیجه در بخش های دیگر هم باید رجیستری را بعنوان مدل موفق در نظر بگیریم و سایر سامانه ها را هم برای كنترل بازار، راه اندازی نماییم.
1397/06/20
13:55:07
5.0 / 5
4525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات