رهاتل
، اقتصاد ایران در سال ۹۶،

رشد حوزهICT غیرقابل انكارترین دستاورد دولت تدبیر و امید

رشد حوزهICT غیرقابل انكارترین دستاورد دولت تدبیر و امید رهاتل: در بین همه مباحث مربوط به عملكرد دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه های اقتصادی اما به نظر می رسد غیرقابل انكارترین دستاورد دولت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رشد جهشی كاربران اینترنت در ایران طی پنج ساله گذشته بوده است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، به اعتقاد كارشناسان فعالیت های صورت گرفته و دستاوردهای كسب شده در حوزه ICT در طول دوره چهار ساله دولت یازدهم با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست. این دستاورها به لحاظ كمی یا به عبارتی فراگیری استفاده از اینترنت و یا به لحاظ كیفی و سرعت اینترنت مشهود بوده است. رشد و فراگیری دسترسی به اینترنت در دنیای امروز سبب شده تا دیگر اینترنت و ارتباطات دیگر یك خدمت لوكس و یا حتی تفننی نباشد بلكه به نیازی ملموس برای زندگی روزانه تبدیل گشته است.
بنا بر گزارش های انتشار یافته توسط وزارت ارتباطات، تعداد مشتركین اینترنت پرسرعت ثابت و سیار در سال ۱۳۹۲ حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود كه هم اكنون به حدود ۴۳ میلیون نفر رسیده است كه معادل ۱۲ درصد رشد است. این پیشرفت به خاطر تولید زیرساخت های اینترنتی لازم محقق شده است.
همچنین تعداد برنامه های بومی در فروشگاه های نرم افزار آنلاین در دولت های نهم و دهم حدود ۴۲۰۰ عدد بود كه هم اكنون به بیش از ۱۲۰ هزار عدد رسیده است، این یعنی ۲۸ برابر رشد در تولید اپلیكیشن و نرم افزارهای بومی. علت اصلی این قضیه توجه بیشتر به تولید محتوای داخلی و كسب وكارهای نوپا در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
بر این اساس ایران با ۵۲ درصد نرخ مشاركت مردم در استفاده از اینترنت در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات رتبه اول مشاركت مردمی را در سرشماری اینترنتی سال ۱۳۹۵ در دنیا دارد. در این رتبه بندی كشور ژاپن با ۳۵ درصد رشد در رتبه دوم قرار دارد. اینها به علت تولید و رشد ۱۰ برابری زیرساخت های ارتباطی و همینطور رشد ۱۵ درصدی پهنای باند داخلی از ۶۲۴ گیگابایت در ثانیه از سال ۱۳۹۲ به ۱۰ هزار گیگابایت در سال ۱۳۹۶ است.
همچنین در حوزه دسترسی به اینترنت پرسرعت در روستاها تا سال ۱۳۹۲ هیچ روستایی به اینترنت دسترسی نداشت، در حالیكه طبق همین گزارش حالا بیش از ۲۷ هزار روستا در سراسر كشور به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.
پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با شركت در مراسم یكصد و چهل و یكمین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آخرین آمارهای حوزه فاوا گفته بود كه طبق آمار مركز ITU جمهوری اسلامی ایران بیشترین رشد را در كشورهای آسیا پاسیفیك داشته است.1396/12/24
17:55:01
5.0 / 5
4700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات