رهاتل

قاچاق موبایل ادامه دارد

قاچاق موبایل ادامه دارد به گزارش رهاتل سال گذشته بالغ بر ۶۲۵ میلیون دلار معادل بیش از دو هزار میلیارد تومان انواع تلفن همراه به كشور قاچاق شده ،روندی كه طی سال های گذشته به طور مداوم ادامه داشته و با وجود وعده های متعدد هنوز اقدام موثری در مواجهه با آن صورت نگرفته است.


آمارهای متعدد بر واردات ۹۰ درصدی گوشی های تلفن همراه به شكل قاچاق تاكید دارند. طی سال های گذشته بارها و بارها برای رسیدگی به این موضوع جلساتی برگزار شده و وعده هایی داده شده است با این حال هنوز هیچ اتفاق عملی و خاصی در این عرصه مشاهده نشده و همچنان خرید دراین بازار با اما و اگرهای بسیار مواجه است.
مجتبی خسروتاج در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت بحث رسیدگی به واردات گوشی های قاچاق، اظهار كرد: از سال گذشته اینگونه اعلام شد كه جهت كنترل واردات در این بخش از بهترین روش یعنی كدینگ استفاده خواهد شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت در عین حال، عنوان كرد: این طرح نیز به صورت آزمایشی اجرا شده و موفق بود، اما متولی اصلی آن كه باید حتما وارد عمل شود وزارت ارتباطات است كه البته این وزارتخانه نیز اجرای چنین طرحی را در برنامه داشته و كار را جلو می برد.
این اظهارات در حالی است كه پیش از این نیز از سوی مسوولان وزارت ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق كالا و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرای طرح رجیستری موبایل به خرداد ماه امسال موكول شده بود. حال بیش از یك ماه از این زمان می گذرد و هنوز در این عرصه اتفاقی رخ نداده و برخی گفت وگوها با وزیر ارتباطات از تعویق اجرای این طرح تا شهریور ماه خبر می دهد این در حالی است كه عمر دولت یازدهم رو به پایان بوده و در روزهای پایانی دولت اكثر وزارتخانه ها تلاش دارند طرح های نیمه تمام برجای مانده را به سرانجام برسانند، اما درباره اجرای طرح رجیستری تلفن های همراه هنوز صحبتی شنیده نمی شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اواخر سال گذشته در خصوص وضعیت قاچاق گوشی تلفن همراه و اجرای طرح رجیستری اظهار كرد: در ابتدای پیشنهاد این طرح هیچ مسئول یا دستگاهی تصور مطمئنی درباره چگونگی و امكانپذیری اجرای طرح رجیستری دستگاه های تلفن همراه نداشت و همگی در این زمینه تردید داشتند، اما هم اكنون همه دستگاه های اجرایی متولی نسبت به امكانپذیر بودن و موثر بودن اجرای این طرح مطمئن هستند و آن را تایید می كنند از نظر فنی همه ملزومات مورد نیاز آماده شده و نتایج تست ها و آزمایش های صورت گرفته برای اجرای این طرح نیز مشخص شده است كه امیدواریم تا تیرماه سال آینده این طرح به صورت كامل اجرایی شود تا بتواند به مبارزه با قاچاق تلفن همراه كمك شایانی كند.

 

1396/05/07
19:32:02
5.0 / 5
5438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات