رهاتل

تغییرات سرعت اینترنت اپراتورهای همراه در دو فصل گذشته

تغییرات سرعت اینترنت اپراتورهای همراه در دو فصل گذشته به گزارش رهاتل تحلیل و بررسی اطلاعات اپراتورها نشان داده است سرعت نسل سوم اپراتور همراه اول از زمستان سال قبل تا خرداد سالجاری حدود ۱۲ درصد کاهش و سرعت نسل چهارم این اپراتور حدود ۱۸ درصد افزایش داشته است، در عین حال سرعت نسل سوم اپراتور ایرانسل در این زمان حدود ۹ درصد افزایش و سرعت نسل چهارم این اپراتور حدود ۸ درصد افزایش داشته است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، وضعیت شبکه اپراتورها اخیرا توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انتشار یافته است. تحلیل و بررسی اطلاعات شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) نشان داده است که کل حجم مصرفی شبکه در فصل زمستان ۱۴۰۰ برابر یک میلیون و ۴۹۴ هزار و ۲۶۷ ترابایت و در فصل بهار ۱۴۰۱ برابر یک میلیون و ۵۷۱ هزار و ۷۲۵ ترابایت بوده است(حدود پنج درصد افزایش). حجم مصرفی ماهانه هم به صورت میانگین در فصل زمستان ۱۴۰۰ برابر ۴۹۸ هزار و ۸۹ ترابایت و در فصل بهار ۱۴۰۱ برابر ۵۲۳ هزار و ۹۰۸ ترابایت است (حدود پنج درصد افزایش).


سرعت نسل سوم همراه اول در کل کشور در فصل زمستان ۱۴۰۰ از ۴.۷ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) به ۴.۱ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) در فصل بهار ۱۴۰۱ رسیده است (حدود ۱۲ درصد کاهش). سرعت نسل چهارم همراه اول در کل کشور در فصل زمستان ۱۴۰۰ از ۸.۲ مگابیت بر ثانیه (متوسط سه ماهه) به ۹.۷ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) در فصل بهار ۱۴۰۱ رسیده است (حدود ۱۸ درصد افزایش).


اهم اقدامات انجام شده اپراتور در این زمان (طبق گزارش اخذشده از اپراتور)، شامل افزایش فرکانس نسل چهار به میزان پنج مگاهرتز، ارتقاء سخت افزار در حدود ۱۷۰۰ سایت، ارتقاء تکنولوژی در حدود ۱۲۰۰ سایت، افزایش پهنای باند بین الملل و کاهش سطح تداخلات رادیویی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می شود.
همینطور تحلیل و بررسی اطلاعات شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل نشان داده است که کل حجم مصرفی شبکه در فصل زمستان ۱۴۰۰ برابر یک میلیون و ۳۴۲ هزار و ۱۳۸ ترابایت و در فصل بهار ۱۴۰۱ برابر یک میلیون و ۴۳۳ هزار و ۸۸۶ ترابایت بوده است (حدود پنج درصد افزایش)؛ حجم مصرفی ماهانه هم به صورت میانگین در فصل زمستان ۱۴۰۰ برابر ۴۴۷ هزار و ۳۷۹ ترابایت و در فصل بهار ۱۴۰۱ برابر ۴۷۷ هزار و ۹۶۲ ترابایت است (حدود پنج درصد افزایش).


سرعت نسل سوم ایرانسل در کل کشور در فصل زمستان ۱۴۰۰ از ۲.۲ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) به ۲.۴ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) در فصل بهار ۱۴۰۱ رسیده است (حدود ۹ درصد افزایش)، سرعت نسل چهارم ایرانسل در کل کشور در فصل زمستان ۱۴۰۰ از ۱۱.۴ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) به ۱۲.۳ مگابیت برثانیه (متوسط سه ماهه) در فصل بهار ۱۴۰۱ رسیده است (حدود ۸ درصد افزایش).


اهم اقدامات انجام شده اپراتور در این زمان (مطابق گزارش اخذشده از اپراتور)، شامل طراحی، نصب و راه اندازی لایه فرکانسی جدید ۲۳۰۰ برای سایت های با ترافیک بالا (۶۹۷ سایت)؛ ارتقای ۲۳۳۳ مورد در لایه جدید؛ بهینه سازی رادیوها در کلیه لایه ها؛ افزایش ظرفیت ترافیک بین الملل و کاهش سطح تداخلات رادیویی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می شود.
جمع بندی تحلیل اطلاعات دو اپراتور نشان داده است نرخ رشد ترافیک در هر دو اپراتور از آغاز سال جدید با روند کاهشی روبه رو بوده است که می تواند به سبب بازگشایی مدارس و کاهش ترافیک سامانه شاد باشد. در عین حال، حلول ماه مبارک رمضان (از اواسط فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه) سبب کاهش مصرف اینترنت در اردیبهشت ماه بوده است ولی با عنایت به مجانی شدن برخی پلت فرم ها و افزایش مصرف در روزهای تعطیلات نوروز، شاهد روند کاهشی در حجم مصرفی ماهانه کابران در فروردین ماه نبوده ایم.
افزایش نسبی سرعت هر دو اپراتور در شهرهای بزرگی نظیر مشهد، اصفهان و شیراز در فروردین ماه، نشان از تمهیدات اندیشیده شده توسط ایشان دارد که در این میان ایرانسل وضعیت بهتری را برای کاربران در بخش سرعت دسترسی رقم زده است. در سوی دیگر هم همراه اول سهم بیشتری از کاربران را در دایره عرضه سرویس خود قرار داده است. همینطور مهاجرت از نسل سه به چهار ارتباطی در هر دو اپراتور درحال انجام بوده و این مورد با سرعت بیشتری توسط شرکت ایرانسل درحال پیگیری است.
یکی از مهم ترین عوامل کاهش کیفیت استفاده غیر مجاز از دستگاههای تکرارکننده ای است که در بعضی ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته و سبب بروز تداخل شدید و کاهش شدید کیفیت در محیط اطراف ساختمان می شود. هر دو اپراتور به همراه سازمان، مستمرا در مورد جمع آوری این تجهیزات و برخورد با استفاده کنندگان تلاش می کنند.
وابستگی تغییرات سرعت به تغییرات مصرف ترافیک در هر دو اپراتور نشان داده است وضعیت پایداری در شبکه هر دو اپراتور وجود نداشته و این شرایط احتیاج به توسعه و ارتقای شبکه را بیشتر از پیش بعنوان یک لزوم نمایان ساخته است. ازاین رو، نصب و راه اندازی سایت های جدید باند ۲۳۰۰ مگاهرتز می تواند گام مهمی در جهت رسیدن به شرایط پایدارتری باشد که امید است هر دو اپراتور به ویژه شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) در این حوزه برنامه ریزی منسجم و مستمری داشته باشد.
در آخر باتوجه به در پیش بودن ایام اربعین حسینی و پیشبینی افزایش چشم گیر حجم مصرفی در مسیرهای حرکت زوار، ضروریست اپراتورها در این خصوص تمهیدات لازم را به عمل آورند. سازمان تنظیم مقررات همینطور گزارشات مربوطه را از سطوح آمادگی اپراتورها در گزارشات بعدی برای بهره برداری عرضه خواهد نمود.
منبع:

1401/04/08
23:45:14
5.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات