رهاتل

بررسی برنامه وزرای پیشنهادی نیرو، صمت، فرهنگ و ارتباطات در کمیسیون اصل نود

بررسی برنامه وزرای پیشنهادی نیرو، صمت، فرهنگ و ارتباطات در کمیسیون اصل نود رهاتل: سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی نیرو، صمت، ارشاد و ارتباطات در جلسه امروز این کمیسیون آگاهی داد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بعدازظهر عصر امروز (دوشنبه) کمیسیون اصل ۹۰ که با حضور وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم برگزار شد، اظهار داشت: علی اکبر محرابیان اولین میهمان جلسه عصر کمیسیون بود که ابتدا مبادرت به بیان برنامه های خود درباب وزارت نیرو کرد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو سیاست گذاری، سازماندهی، هدایت و تدوین مقررات در زمینه برق، آب و آب و فاضلاب در قالب برنامه های بالادستی را بر عهده دارد و این در حالیست که چالش های مختلفی در این عرصه مشاهده می شود؛ پس نمایندگان در این راستا مسائل و دغدغه هایی را مطرح نمودند.
خضریان افزود: بر این اساس رشد نامتعارف مصرف برق و انرژی، پایین بودن راندمان نیروگاه ها، فرسوده بودن شبکه های توزیع برق، ناتوانی نیروگاه ها برای بازپرداخت تسهیلات ارزی، خشکسالی و مدیریت آن، کاهش شدید ذخایر آب های زیرزمینی، ناهمسویی بین سیاست های کلی بخش آب و بخش کشاورزی، مصرف بی رویه آب در بخش های مختلف و غیره همچون چالش های مطرح شده از طرف اعضای کمیسیون با وزیر پیشنهادی نیرو بود.
این نماینده مجلس اضافه کرد: بر این اساس باتوجه به تشریح برنامه های وزیر پیشنهادی از طرف وی، نمایندگان تاکید نمودند برای تحقق این برنامه ها باید زمان بندی قابل ارزیابی تهیه و تدوین شود.
خضریان اظهار داشت: همین طور نمایندگان تاکید نمودند وزارت نیرو باید از نیروهای جوان توانمند و با روحیه جهادی در امتداد ارتقاء شبکه ملی نخبگان صنعت آب و برق کشور و تقویت این وزارتخانه استفاده نماید.
سخنگوی کمیسیون اصل نود با اشاره به حضور وزیر پیشنهادی صمت در این کمیسیون، اشاره کرد: وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بخش اثرگذار و تعیین کننده در پیشرفت کشور محسوب می شود؛ پس نمایندگان تاکید داشتند سکاندار این مجموعه باید برنامه مدون و زمان بندی شده داشته باشد.
نماینده تهران اظهار نمود: باتوجه به زمان کم و وسعت بالای وظایف وزارت صمت جهت بررسی برنامه های سیدرضا فاطمی امین، اهم برنامه های وزیر پیشنهادی با تبیین مولفه های تولید، اشتغال، سرمایه گذاری و غیره مورد بحث قرار گرفت.
وی افزود: بی ثباتی در متغیرهای کلان اقتصادی به وضعیت صمت در کشور لطمه می زند، پس نمایندگان تاکید داشتند وزیر پیشنهادی باید تلاش کند تا شرایط مطلوب برای تولید ایجاد شود و مانع زدایی ها صورت بگیرد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: همین طور اصلاح ساختار تولید و تجارت با تاکید بر اقتصاد دانش بنیان، گسترش و تقویت مدیریت زنجیره های تامین، اصلاح سازوکارهای تنظیم قیمت، اصلاح ساختار حکمرانی در بخش صنعت، معدن و تجارت و تاکید بر انجام اقدامات کوتاه مدت برای پشتیبانی از بخش تولید، تحقق مسئولیت های اجتماعی برای رفع محرومیت و غیره نیز از دیگر مسائلی بود که نمایندگان کمیسیون بر آن تاکید داشتند.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به حضور محمدمهدی اسماعیلی بعنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون اصل نود مجلس، اضافه کرد: وزارتخانه مذکور با اهمیت ترین دستگاه اجرائی برای ایجاد تحول در فضای فرهنگی کشور شمرده می شود و با توجه به این که انتظار می رود دولت سیزدهم رویکرد تحولی در این حوزه داشته باشد، برنامه های اسماعیلی مورد بررسی قرار گرفت.
خضریان اظهار داشت: در حقیقت عرصه فرهنگ غالب بر نظام های اجتماعی بوده و دارای اهمیت زیادی است؛ پس وزیر پیشنهادی در این نشست اصرار کرد موضوع فرهنگ در دولت سیزدهم در حاشیه نخواهد بود و رویکرد کلان وزارتخانه مذکور برمبنای گفتمان سازی و همین طور در امتداد جلوگیری از تضعیف هویت ملی در جنگ نرم پیش خواهد رفت.
سخنگوی کمیسیون اصل نود اشاره کرد: احیای شان سیاستگذاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توجه به فرهنگ فراتر از ساختارهای موجود، ایجاد ظرفیت هم افزایی با سایر دستگاه های فرهنگی برای تحقق اهداف عالیه فرهنگی کشور، جلوگیری از تقسیم فرهنگ به بخش های دولتی و خصوصی و غیره همچون مطالبی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
خضریان اظهار داشت: بر این اساس پشتیبانی از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بعنوان یکی از با اهمیت ترین اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرف نمایندگان مورد تاکید قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم اشاره کرد: همین طور بحث اقتصاد فرهنگ نیز در این جلسه مورد توجه قرار گرفت؛ برای اینکه در دولت های گذشته بطور شایسته به این مهم توجه نشده است.
نماینده تهران اظهار نمود: در این میان تغییر آرایش رسانه ای جمهوری اسلامی ایران باتوجه به رهنمودهای اخیر رهبر انقلاب، ایجاد جاذبه گفتمانی برای انقلاب و جلوگیری از کاهش سرمایه های اجتماعی و افت شاخص هایی مانند امید، نشاط و غیره باتوجه به جنگ رسانه ای دشمن از دیگر مطالبی بود که نمایندگان نسبت به آن مسائلی را مطرح نمودند.
وی افزود: وزیر پیشنهادی در ارائه برنامه هایش به ابعاد مختلف فرهنگ و هنر مانند حوزه چاپ و نشر کتاب، سینما، تئاتر مطبوعات و دیگر عرصه های فرهنگی نیز اشاره نمود.
این نماینده مجلس اضافه کرد: بر این اساس قرار شد در صورت کسب رای اعتماد وزیر پیشنهادی از صحن علنی، در مدت مشخصی برنامه زمان بندی برای تحقق این برنامه ها تدوین شود که قابل سنجش باشد.
خضریان در ادامه با اشاره به حضور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین بخش جلسه عصرگاهی امروز اظهار داشت: باتوجه به تاکید بر اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایندگان به بررسی برنامه های عیسی زارع پور پرداختند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود اشاره کرد: حکمرانی دیجیتال، دولت هوشمند و تحول دیجیتال، شبکه ملی اطلاعات، توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی با حضور وزیر پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفت و همین طور بر اقتصاد دیجیتال، رفع چالش ها و پیش بینی سند چشم انداز این عرصه، تسهیل در ورود قانونی شرکت های فناروی ارتباطات به بورس و جذب سرمایه در این عرصه، افزایش انگیزه برای بهره مندی از متخصصان در این عرصه و غیره مورد تاکید قرار گرفت.
وی همین طور اظهار نمود: تنظیم مقررات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باتوجه به موازی کاری و عدم همگرایی نهادهای تصمیم گیر در زمینه فضای مجازی و غیره از دیگر مسائلی بود که از طرف اعضای کمیسیون مورد تاکید قرار گرفت تا وزارتخانه مربوطه به ایجاد تحول در این حوزه بپردازد تا شاهد بازبینی رگولاتوری فعلی باشیم.
وی همین طور اظهار داشت: در این میان نمایندگان بر حفظ حریم خصوصی و امنیت فضای تبادیل اطلاعات برای مردم تاکید جدی شد. همین طور بحث توجه به صنعت فضایی و شتاب دهی به رشد این حوزه، توسعه زنجیره ارزش در این حوزه و برنامه ریزی برای آن، ارتقاء جایگاه خدمات پستی و اقتصادی کردن این حوزه باتوجه به رونق کسب و کارهای اینترنتی و غیره از دیگر مسائلی بود که عنوان شد.
منبع:

1400/05/26
16:27:05
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات