رهاتل
در گفت وگو با رهاتل مطرح شد:

معرفی دستگاهی برای اندازه گیری عناصر موجود در آلیاژها طی چند دقیقه

معرفی دستگاهی برای اندازه گیری عناصر موجود در آلیاژها طی چند دقیقه محققان یكی از شركت های دانش بنیان دستگاهی را به منظور شناسایی و آنالیز فلزات برای صنایع فولادسازی عرضه كردند كه از راه آن علاوه بر بررسی كیفی آلیاژ تولیدشده، می توان میزان عناصر استفاده شده در هر آلیاژی را تعیین كرد.


ابوذر حیدرزاده، مجری طرح در گفتگو با ایسنا با اشاره به طراحی و تولید دستگاه کوانتومتر آنالیز فلزات در این شرکت دانش بنیان، اظهار داشت: این محصول وارد بازار شده و در حال اجرای فازهای تکمیلی این دستگاه هستیم.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه می تواند در مدت کوتاه چند دقیقه ای آنالیز فلزات را انجام دهد، اظهار نمود: نمونه های فلزی که از کوره ذوب برداشته شده اند از راه این دستگاه مورد آنالیز قرار می گیرند و اطلاعات مورد نیاز در زمینه اینکه این ذوب تشکیل شده مورد نظر بوده است یا نیاز است تا افزودنی های دیگری به آن اضافه شود، به ریخته گر داده می شود.
حیدرزاده با تاکید بر اینکه با استفاده از این دستگاه می توان با سرعت بیشتری مبادرت به آلیاژسازی کرد، خاطرنشان کرد: دستگاه کوانتومتر جزو حساس ترین و استراتژیک ترین دستگاه های صنایع فولاد به حساب می آید، به گونه‎ای که بدون این دستگاه، فولادسازی امکان پذیر نخواهد بود.
مجری طرح، با اشاره به اینکه تابحال این دستگاه از خارج به کشور وارد می شد، اظهار نمود: این دستگاه در فاز تولید صنایع فولادسازی کاربرد دارد و از آن برای تعیین نوع آلیاژ ساخته شده استفاده می شود.
به قول وی به صورت مثال اگر مقرر است شمشی برای تولید میلگردهای ساختمانی تولید شود، در صورتیکه گوگرد آن بیش از اندازه استاندارد باشد، میلگرد تولید شده به سادگی با دست خم می شود و تعیین نوع آلیاژ ساخته شده در مرحله ریخته گری با استفاده از این دستگاه صورت خواهد گرفت.
این محقق به بیان عملکرد این دستگاه پرداخت و با اشاره به اینکه پایه عملکرد آن بر مبنای جرقه ای است که بر روی نمونه فلزی زده می شود، افزود: پس از آن پلاسمای آرگون تولید می شود و بخار فلزات مختلف و مواد تشکیل دهنده سطح فلزی در داخل پلاسما و نور جرقه آغاز به درخشندگی می کند و واحد اپتیکی این دستگاه، نور درخشان را جذب می کند.
حیدرزاده با تاکید بر اینکه هر عنصری در طبیعت طیف اثرگذاری دارد و برای هر عنصری منحصر به فرد است، افزود: بر این اساس بخش اپتیکی این دستگاه از راه منشوری، طیف نوری ایجادشده را باز می کند و بعد از آنالیز طیفی مشخص می شود که چه عناصری داخل فلز وجود دارد.
به قول وی، این دستگاه علاوه بر آنالیز کمی، آنالیز کیفی هم انجام می دهد؛ از این طریق اعلام می کند که از هر عنصری چه مقدار در داخل فلز وجود دارد.
منبع:

1399/07/22
13:09:46
5.0 / 5
1738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات