رهاتل

مصرف برق هوش مصنوعی خطرناك می شود

مصرف برق هوش مصنوعی خطرناك می شود استفاده فزاینده از هوش مصنوعی هزینه سنگینی به برق تحمیل خواهد كرد؛ مگر این كه صنعت تراشه دست به كار شده و این تهدید را رفع كند.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، شرکت اپلاید متریالز که بزرگترین سازنده تجهیزات تراشه است، برآورد کرده که دیتاسنترها تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۵ درصد از برق جهان را مصرف خواهند کرد. این انبارهای غول پیکر کامپیوتر ها هم اکنون حدود دو درصد از برق جهان را مصرف می کنند.

به گفته گری دیکرسون، مدیرعامل اپلاید متریالز، هوش مصنوعی از پتانسیل تغییر همه چیز برخوردار می باشد. اما هوش مصنوعی یک پاشنه آشیل دارد که اگر مورد توجه قرار نگیرد، مانع از تحقق پتانسیل واقعی آن خواهد شد. این پاشنه آشیل مصرف برق است. تعلیم شبکه های خنثی هنگامی که با فناوری فعلی انجام می شود، فوق العاده انرژی بر است.

موجی از دستگاههای جدید امکان اتصال اینترنتی پیدا کرده و دیتای بیشتری تولید کرده و استفاده از نیروی رایانش بیشتر هوش مصنوعی برای ارزیابی اطلاعات جدید را ضروری می کنند. به قول دیکرسون، سازندگان تراشه که اغلب آنها از دستگاههای اپلاید استفاده می نمایند، قطعات الکترونیکی خویش را از نظر مصرف انرژی بهینه کرده اند اما همچنان کافی نیست. صنعت تراشه باید طراحی های سفارشی جدیدی برای پردازش هوش مصنوعی و راههای جدیدی برای اتصال این تراشه ها پیدا کند.

پهنای مدارهای ریزی که عامل عملکرد تراشه ها هستند، چند میلیاردم متر است اما این تراشه ها برای انتقال و ذخیره دیتا به مصرف میزان زیادی برق نیاز دارند. پردازنده زئون شرکت اینتل امکان دارد بیشتر از ۲۰۰ وات برق مصرف کند که به اندازه یک دستگاه تلویزیون قابل حمل قدیمی است. هزاران قطعه از این پردازنده ها را کنار هم و با همه قطعات دیگری که برای تشکیل سرور ضروری هستند را در نظر بگیرید تا دریابید مصرف برق تا چه حد افزوده می شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مدیرعامل اپلاید متریالز اعلام نمود شرکتش به ۱۰۰ درصد انرژی تجدیدپذیر روی خواهد آورد و تا ۱۰ سال آینده سهمش در انتشار کربن را ۵۰ درصد می کاهد. وی اظهار داشت: حتی تغییرات ساده هم بی تأثیر نیست. بعنوان مثال پرواز یک مهندس از آمریکا به آسیا و بازگشت وی حدود دو تن دی اکسید کربن تولید می کند. شرکت اپلاید در دوران پاندمی کووید ۱۹ پی برد چگونه تحقیقات و توسعه از راه دور و پشتیبانی از مشتری را بهبود ببخشد و چنین سفرهای غیرضروری را کمتر کند.

منبع:

1399/05/01
13:51:34
5.0 / 5
2487
تگهای خبر: اپل , اینترنت , دستگاه , دیتا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات