رهاتل

دردسر سرقت اطلاعات با نرم افزارهای جعلی

دردسر سرقت اطلاعات با نرم افزارهای جعلی مجرمان سایبری تلاش دارند با جلب اعتماد كاربران و ترغیب آنها به نصب نرم افزارهای جعلی و مخرب، به اطلاعات هویتی و خصوصی كاربران دسترسی پیدا كنند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، اپلیکیشن هایی با اهداف خاص می تواند توسط هکرها طراحی شود و در شبکه های اجتماعی با اسامی تحریک آمیز و اغواکننده به اشتراک گذاشته شود که حاوی یک بدافزار باشند و با باز کردن آنها امکان افشای اطلاعات شما وجود دارد. همین طور ارسال یک ایمیل آلوده یا جعلی بسیار ساده و بدون دردسر است و یک مهاجم بسادگی می تواند مبادرت به ارسال یک ایمیل آلوده کند.
درنتیجه اگر با یک ایمیل تحریک آمیز مواجه شدید، موارد امنیتی را مدنظر داشته باشید. کارشناسان به کاربران سفارش می کنند که از باز کردن و دانلود هرگونه برنامه مشکوک در شبکه های اجتماعی و سایت های غیرمعتبر جلوگیری نمایند. همین طور سفارش می شود آنتی ویروس های خودرا به روز کنند تا هنگام ورود اینگونه نرم افزارهای جعلی به سیستم توسط آنتی ویروس شناسایی شود.
همانطور که پلیس فتا آگهی داده، برخی مجرمان سایبری با تبلیغات جذاب و اغواکننده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مبادرت به تبلیغ و ارائه نرم افزارهای به ظاهر کاربردی می کنند در صورتیکه قصد آنها جاسوسی و جمع آوری اطلاعات با بهره گیری از همان اپلیکیشن هاست. مجرمان سایبری اهتمام دارند با جلب اعتماد کاربران و ترغیب آنها به نصب نرم افزارهای مورد نظرشان به اهداف مجرمانه خود یعنی دسترسی به اطلاعات هویتی و خصوصی کاربران برسند.
بدین سبب کاربران برای خرید و نصب نرم افزار در گوشی، تبلت، لپ تاپ و سیستم های خانگی حتما از سایت ها و نشان گاه های معتبر و رسمی اقدام و از نصب نرم افزارهای غیرضروری از منابع نامعتبر اجتناب کنند. همین طور درصورتی که برای نصب نرم افزار به فروشگاه های ارائه دهنده خدمات گوشی و کامپیوتر مراجعه می کنند، از معتبر بودن فروشگاه و دارا بودن پروانه کسب آن مطمئن شوند.
البته نصب برنامه های نامعتبر و نرم افزارهای مخرب از فروشگاه هایی مانند گوگل پلی هم امکان پذیر است. همانطور که قبل از این، جعل نرم افزارهای امنیتی در گوگل پلی توسط نویسندگان بدافزار، منجر شده بود کاربران اطلاعات خودرا به این برنامه های مخرب بدهند که در نهایت گوگل بعد از آگهی کارشناسان امنیتی، مبادرت به حذف این برنامه های مخرب کرد.
از دیگر اقدامات امنیتی که لازم است افراد برای جلوگیری از هجوم هکرها و کلاهبرداران انجام دهند این است که در سیستم خود آنتی ویروس مطمئن نصب و مرتب به به روزرسانی آن اقدام نمایند. هنگام نصب نرم افزار حتما به مجوزهای دسترسی که از جانب برنام درخواست می شود، دقت کنند و از نصب نرم افزارهایی که مجوزهای دسترسی غیرمنطقی تقاضا می کند، اجتناب کنند. همین طور اگر گمان می کنند سیستم شان به نرم افزار جاسوسی آلوده شده، می توانند با بازگردان سیستم به تنظیمات کارخانه، دسترسی نرم افزارهای جاسوسی را از بین ببرند.
منبع:

1399/03/30
13:03:06
5.0 / 5
2922
تگهای خبر: اپل , تبلت , خدمات , دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات