رهاتل

انتقال مالكیت گوشی دست دوم را فراموش نكنید

انتقال مالكیت گوشی دست دوم را فراموش نكنید به گزارش رهاتل هنگام خرید دستگاه دست دوم، حتما فرایند انتقال مالكیت را انجام دهید، در غیر این صورت، مالك اصلی دستگاه، مالك قبلی شناخته می شود و كلیه حقوق قانونی همچون حق استفاده از دستگاه، برای مالك قبلی در نظر گرفته خواهد شد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، اگر می خواهید دستگاه کارکرده (دست دوم) خریداری کنید حتما باید از فروشنده انتقال مالکیت گرفته و در حضور ایشان، دستگاه را برای سیمکارت خود، با موفقیت فعال سازی کنید. در غیر این صورت، معامله بدون سند انجام شده و در صورت ایجاد مشکلات احتمالی و سوءاستفاده از شناسه (IMEI) دستگاه، مالک اصلی دستگاه، مالک قبلی شناخته شده و کلیه حقوق قانونی همچون حق استفاده از دستگاه، برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.
در این صورت، شما که دستگاه را خریداری نموده اما انتقال مالکیت نگرفته اید، متضرر اصلی خواهید بود. با وجود تاکیدها و سفارش های مختلف سامانه همتا در زمینه لزوم انتقال مالکیت در زمان خرید و فروش دستگاه، شکایت های زیادی در این حوزه به سامانه همتا، شده است. این شکایت ها می تواند شامل این باشد که دستگاه را بدون انتقال مالکیت خریده باشید و به شماره همراه فروشنده دسترسی نداشته باشید که از ایشان درخواست انتقال مالکیت کنید. یا اینکه به شماره همراه فروشنده دسترسی داشته باشید اما این شماره خاموش باشد و یا اینکه از شناسه (IMEI) دستگاه توسط فروشنده، سوءاستفاده شده و دستگاهتان قطع شده باشد.

حالت های مختلف نمایش شماره مالک
اما در صورتیکه دستگاه دارای مالک باشد و از شناسه دستگاه سوءاستفاده نشده باشد، در پیام اخطار انتقال مالکیت ارسالی از همتا، شماره مالک با چند رقم پنهان نمایش داده می شود. در صورتیکه دستگاه دارای مالک نباشد و در پیام اخطار انتقال مالکیت ارسالی از همتا، شماره مالک ذکر نشده باشد و از شناسه دستگاه هم سو استفاده نشده باشد، می توانید شماره ای که امکان دریافت مالکیت دارد را مشاهده کنید. اگر این شماره منقضی یا واگذار شده باشد، شماره با چند رقم پنهان نمایش داده می شود.
در ابتدا باید از تمام اسلات های دستگاه، با شماره همراه خودتان استفاده کنید تا تاریخچه فعالیت این زوج در شبکه اپراتوری رویت شود. سپس با همان سیمکارت استفاده کننده از دستگاه، وارد کارتابل شماره همراه خود در سامانه همتا به نشانی www.hamta.ntsw.ir شوید. بعد از وارد کردن شماره سیمکارت خودتان، رمز عبور موقت برای آن شماره ارسال می شود. با استفاده از رمز عبور ارسال شده و وارد کردن کد امنیتی، می توان وارد سامانه شد. در ادامه وارد قسمت «وضعیت شناسه دستگاه (IMEI)» شوید.
در مرحله بعد باید یکی از شناسه های دستگاه مربوطه را وارد کنید. دقت داشته باشید حتما باید از دستگاه با سیمکارت خود استفاده کنید تا موفق به مشاهده نتیجه شوید. درصورتیکه این شناسه (IMEI) تحت مالکیت قطعی هیچ سیم کارتی نباشد (یعنی قبلاً توسط هیچ فردی وارد کارتابل نشده باشد) و از آن، سوءاستفاده هم نشده باشد، پیغامی در خصوص موفقیت آمیز بودن فرایند نمایش داده می شود. با کلیک روی گزینه OK اطلاعات نمایش داده می شود. شما می توانید با سیمکارت درج شده در نتیجه تماس گرفته و از ایشان درخواست کنید مالکیت دستگاه را به شما منتقل کند.
همینطور در صورتیکه شماره مالک را می شناسید ولی سیمکارت مالک منقضی و یا واگذار شده است، می توانید اطلاعات سیمکارت را بازیابی کنید. اما اگر از شناسه های دستگاه سوءاستفاده شده باشد، شماره مالک در هیچ کدام از حالت ها نمایش داده نمی گردد. بنابراین لازم است در زمان خرید و فروش و در حضور فروشنده، فرایند انتقال مالکیت و فعال سازی دستگاه برای سیمکارت خریدار را انجام دهید.1399/03/08
13:32:23
5.0 / 5
2608
تگهای خبر: اپراتور , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات