رهاتل
رییس سازمان فضایی ایران خبر داد

انتشار مناقصه تولید ایستگاه زمینی، تولید ایستگاه های چند منظوره

انتشار مناقصه تولید ایستگاه زمینی، تولید ایستگاه های چند منظوره به گزارش رهاتل رئیس سازمان فضایی ایران نبود مشتری و وابستگی كامل برنامه های فضایی به بودجه های دولتی را دو چالش در حوزه فضایی كشور دانست و اظهار داشت: برای حل این مشكل به سمت توسعه كسب وكارهای فضاپایه و افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در طراحی و ساخت ماهواره حركت كرده ایم.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی براری - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در مراسم روز فناوری فضایی با بیان این كه این روز فرصتی برای مرور دستاوردهای فضایی در مدت یكسال است، اظهار داشت: از دهه ۶۰ دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی فعالیت در حوزه فضایی را آغاز كردند و طراحی و ساخت ماهواره هم از دهه ۷۰ شروع شده است.
وی با بیان این كه از سال های گذشته زیرساخت های توسعه فضایی در كشور بوجود آمده است، تصریح كرد: تولید این ساختارها باعث شد كه امروزه به چرخه كامل فضایی دست یابیم و با پرتاب ماهواره امید در سال ۱۳۸۷ امروز ایران جزو ۹ كشور دنیا دارنده چرخه فناوری فضایی شده است.
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان این كه ایران در رتبه اول منطقه و رتبه ۱۱ دنیا در تولید علم فضا قرار گرفته است، خاطرنشان كرد: بر این اساس با آغاز دهه پنجم انقلاب، فعالیت ما بر صنعتی سازی چرخه فضایی و استفاده از فناوری های فضایی در جهت حل نیازهای كشور و رفع نیازهای جامعه است.
براری مهم ترین سرمایه كشور در این عرصه را نیروهای متخصص در این عرصه نام برد و خاطرنشان كرد: چرخه كامل فضایی شامل ماهواره، ماهواره برها، پایگاه پرتاب، ایستگاه كنترل ماهواره، ایستگاه دریافت و ارسال داده و تسلط بر تحلیل و پرتاب ماهواره می شود كه با توان داخلی ما به این پنج فناوری دست یافته ایم و در تلاش هستیم كه با تعاملات بین المللی این فعالیت ها را توسعه دهیم و از داده های آن در جهت رفاه جامعه استفاده نماییم.
وی فعال كردن اپراتور ماهواره ای خصوصی و توسعه كسب وكارهای فضاپایه را از دیگر برنامه های سازمان فضایی نام برد و خاطرنشان كرد: مهم ترین اولویت ما توسعه كاربردها و عرضه ی خدمات فضایی به جامعه است كه این امر مستلزم توسعه بازار است تا بتوانیم این چرخه را در كشور تصویب نماییم كه در این زمینه با جلساتی كه در كمیسیون راهبردی فضایی با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد، در مورد دو مبحث معماری جامع بخش خصوصی و نقشه راه فضایی تا افق ۱۴۰۴ مورد بررسی قرار گرفت كه این نقشه راه تدوین شده و در جلسه آتی شورای عالی فضایی مطرح خواهد شد.
رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر این كه در چند دهه اخیر بیشترین سرمایه گذاری ها در حوزه تحقیق و توسعه فضایی بوده است، افزود: علاوه بر آن مبادرت به طراحی و ساخت ماهواره هایی شده است كه امسال ماهواره پیام پرتاب شد و پرتاب ماهواره دوستی هم در دستور كار قرار دارد.
براری با اشاره به در دستور كار قرار داشتن ماهواره های عملیاتی پارس ۱، ناهید ۲ و پارس ۲ اشاره نمود و اضافه كرد: ماهواره دوستی و ماهواره ناهید در فرآیند مجوز برای پرتاب در آینده قرار دارد.
او همینطور با تاكید بر لزوم حضور شركت های دانش بنیان در بخش های فضایی، اظهار نمود: بر مبنای داده ها ۷۶ درصد اقتصاد فضا توسط بخش خصوصی مدیریت می شود و شركت های دانش بنیان هم در كل زنجیره ارزش فضا حضور دارد و ما هم در تلاش هستیم تا این بخش را تقویت نماییم.
رئیس سازمان فضایی ایران از اعلام مناقصه برای ایستگاه چند منظوره در حوزه فضایی اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال پنج ایستگاه سلماس، ماهدشت، چناران، بوشهر و قشم در حال فعال سازی هستند و ما در تلاش هستیم كه این ایستگاه ها را توسعه دهیم تا بتوانیم علاوه بر ماهواره های بومی به سایر ماهواره ها سرویس عرضه دهیم.
وی طراحی و ساخت ماهواره توسط بخش خصوصی را از دیگر برنامه های این سازمان نام برد و اظهار داشت: مجوز این امر صادر گردیده است و فراخوان آن طی هفته آینده اعلام خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات نبود مشتری و وابستگی ۱۰۰ درصدی برنامه های فضایی به بودجه های دولتی را دو چالش مهم صنعت فضایی نام برد و افزود: از این رو در تلاش هستیم كه از راه توسعه سرمایه گذاری های بخش خصوصی و توسعه كسب وكارهای فضاپایه بر این دو چالش فائق آییم، چون كه بر مبنای آمارها در سال ۲۰۱۷ صنعت اطلاعات مكانی ۲۹۹ میلیارد دلار اقتصاد مستقیم بوجود آورده و تأثیر این صنعت در حوزه های دیگر چون اجتماعی و اقتصادی ارزشی بالغ بر ۲۲۰ میلیارد دلار خلق كرده است.
براری با بیان این كه رشد فناوری فضایی ۶.۵ برابر رشد متوسط دنیا بوده است، تصریح كرد: بر مبنای پیش بینی ها این روند رشد تا ۲۰ سال آینده از راه ماهواره های باند پهن ادامه خواهد داشت.1397/11/15
21:30:12
5.0 / 5
4544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات