رهاتل

فیسبوك هوش مصنوعی را اخلاقی می كند!

فیسبوك هوش مصنوعی را اخلاقی می كند! رهاتل: به نظر می آید كه فیسبوك تحت تاثیر تشدید نگرانی های جهانی درباب زیر پاگذاشتن اخلاق در فناوری هوش مصنوعی، تصمیم گرفته یك موسسه پژوهشی در همین راستا احداث و راه اندازی كند.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، بدون شك یكی از پر سر و صداترین و جنجالی ترین فناوری های جدیدی كه گوگل در كنفرانس توسعه دهندگان و رویداد Google I/O ۲۰۱۸ از آن رونمایی نمود، نسخه آزمایشی فناوری گوگل دوپلكس بود كه مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فوق پیشرفته بوده و قادر می باشد بسیار شبیه به انسان صحبت كند و همانند یك دستیار صوتی به مخاطبان موردنظر كاربران تماس گرفته و دقیقا با آنها همانند یك انسان مذاكره كرده و به گفت و گو بنشیند.

صدای گوگل دوپلكس آنقدر شبیه به انسان بوده و هوشمندانه است، به گونه ای كه توسط مخاطبان روبات بودن و مصنوعی بودن مكالمات آن، كاملا غیر قابل تشخیص می باشد. سپس معرفی و رونمایی از این محصول جدید، بلافاصله جنجال های بسیاری در فضای مجازی بوجود آمد. آنها بر این باورند كه این فناوری فوق پیشرفته و فوق هوشمند، بسیار غیر اخلاقی بوده و مرزهای اخلاقیات را زیر پا خواهد گذاشت چراكه كاربران می توانند خیلی از جرائم را بدین صورت انجام بدهند بدون آنكه طرف مقابلشان متوجه شود این یك روبات بوده است.

به گفته كارشناسان و تحلیلگران فعال در این حوزه، این چالش های اخلاقی می تواند عواقب ناگوار پیشرفت تكنولوژی و علم در سالهایی نه چندان دور را به ما گوشزد كند. یك تكنولوژی كه می تواند بسیار شبیه به انسان عمل كند، صحبت كند، با مخاطب موردنظر موضوعات مختلف بحث و مذاكره كند، به صورت قطع می تواند در آینده ما را با مشكلات و معضلات بزرگی مواجه سازد.

بر اساس گزارش فوربس، حالا به نظر می آید كه فیسبوك بعنوان یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی در جهان تصمیم گرفته است به نگرانی های امنیتی درباب توسعه فناوری های نوینی همچون هوش مصنوعی پاسخ داده و به منظور ارتقای امنیت سایبری، حفاظت از اطلاعات و حریم خصوصی كاربران و همین طور رعایت اخلاقیات موسسه و مركزی تحقیقاتی و پژوهشی جدیدی را احداث و راه اندازی كند كه در آن متخصصان و دانشمندان فعال در این حوزه به بررسی دقیق فعالیت های هوش مصنوعی پرداخته و با تحقیقات جدید به رعایت بیشتر مسائل اخلاقی در این فناوری كمك بسزایی كنند.

گفته میگردد فیسبوك بدین منظور می خواهد سرمایه گذاری كلانی به ارزش ۷.۵ میلیون دلار را اختصاص دهد تا در حوزه هایی همچون بهداشت و درمان، تكنولوژی و همین طور حقوق بشر تعامل میان بشر و هوش مصنوعی بیشتر از بیش شود.
1397/11/01
13:57:26
5.0 / 5
4684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات