رهاتل

چگونه یك پسورد غیرقابل حدس بسازیم؟

چگونه یك پسورد غیرقابل حدس بسازیم؟ رهاتل: یكی از طریق هایی كه از نفوذ هكرها و مجرمان سایبری به حساب های كاربری و حریم شخصی شما جلوگیری می كند، ساخت و استفاده از یك پسورد قوی و غیرقابل حدس است.


به گزارش رهاتل به نقل از وب سایت transformingthenation، این روزها كه هر لحظه خبری از گوشه و كنار جهان در خصوص حمله سایبری و هك حساب های كاربری كامپیوتر و گوشی هوشمند نظیر ای میل، پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی نظیر اینستاگرام به گوش می رسد، باید درباره افزایش امنیت سایبری حساب های كاربری خود دقت بیشتری كرده و اقدامات لازم را برای محافظت از اطلاعات شخصی خود انجام دهیم.

بر اساس تازه ترین نظرسنجی های صورت گرفته از جانب موسسات تحقیقاتی، خیلی از كاربران در جهان هنوز برای كلمه عبور خود از كلمات بسیار ساده و قابل حدس نظیر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام همسر، شماره تلفن خود و غیره استفاده می نمایند. به قول متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری، این پسورد ها باعث می گردد كاربران با خطرناك ترین اتفاقات روبرو شده و در اصل راه را برای نفوذ و ورود هكرها باز بگذارند تا به راحتی از اطلاعات، تصاویر و محتوای شخصی آن ها سوءاستفاده كنند.

این گزارش به مرور مختصری بر مجموعه نكاتی كه باید موقع ساخت و تولید یك پسورد و كلمه عبور رعایت نماییم تا توسط هكرها و افراد ناشناس قابل حدس نباشد، با رعایت و توجه به نكات زیر می توانید تا حد زیادی به ایجاد یك پسورد قوی كمك كرده و امنیت حساب های كاربری خویش را بالا ببرید:

۱. از پسورد های متفاوت برای حساب های متفاوت خود استفاده كنید

یكی از مهم ترین اشتباهاتی كه كاربران مرتكب می شوند، استفاده از یك پسورد برای حساب های كاربری مختلفشان است چراكه آن ها بر این باورند كه انتخاب و یادآوری یك پسورد جداگانه برای حساب های كاربری متفاوت برایشان بسیار دشوار و ناممكن است. در این صورت، بهترین راهكار آن است كه از كلمات مشابه به هم استفاده كنید اما با بكار بردن اعداد و حروف دیگری كه آن ها را از هم تمییز بدهد.

۲. در پسورد خود از سمبل ها و حروف غیر الفبایی استفاده كنید

یكی از مهم ترین كارها برای افزایش امنیت سایبری حساب های كاربری، به كار بردن حروف غیرالفبایی و سمبل ها داخل كلمات مورد نظر است. بعنوان مثال، در صورت انتخاب كلمه انگلیسی « Password» آن را به صورت « P@$$w۰rd» تایپ كرده و انتخاب كنید.

۳. از تركیب اعداد و كلمات غافل نشوید

به گفته متخصصان امنیتی كامپیوتر، استفاده هم زمان از اعداد غیرقابل حدس و حروف غیرالفبایی می تواند تا حد بسیار زیادی امنیت پسورد انتخابی شما را بالا ببرد. بعنوان مثال، در صورت انتخاب كلمه انگلیسی « Password» آن را به صورت « ۱p@$$w۰rd۵۹۲» بنویسید. در اینجا می توانید بعضی از حروف الفبای انگلیسی را به صورت Capital یا حروف بزرگ تایپ كنید.

۴. قانون « نه خیلی كوتاه، نه خیلی بلند» را رعایت كنید

همانطور كه انتخاب یك كلمه یا عدد بسیار كوتاه همچون «sam» یا « ۱۲۳» اشتباه بزرگی است و حدس آن توسط هكرها بسیار ساده به حساب می آید، انتخاب یك پسورد بسیار طولانی هم اشتباه است چراكه كاربران در صورت داشتن چندین حساب كاربری مختلف، هیچگاه قادر نخواهند بود آنها را به درستی به خاطر بیاورند.

۵. از اپلیكیشن های معتبر مدیریت پسورد بهره بگیرید

برخی اپلیكیشن ها و وب سایت های معتبر در اینترنت وجود دارند كه به شما كمك می كنند با استفاده از كلمات موردنظر و انتخابی تان، چگونه یك كلمه عبور قوی و غیرقابل حدس بسازید. همچون معروف ترین این نرم افزارها، می توان به LastPass و ۱Password اشاره نمود.

۶. پسورد ای نسازید كه نتوانید به خاطر بیاورید

معمولا كاربران بعد از آنكه درباره این گزارش و نكات مشابه آن مطالبی می خوانند، به این نتیجه می رسند كه پسورد طولانی و بسیار دشواری بسازند تا هیچ كس نتواند به حریم شخصی آنها دسترسی پیدا كند. اما جالب است بدانید خیلی از كاربران گزارش داده اند كه تنها یكبار بعد از ورود اولیه به حساب كاربری شان، دیگر آن را به یاد نیاورده و مجبور شده اند آن را عوض كنند.۷. از تركیب اولین حروف كلمات هم می توانید كمك بگیرید

یكی دیگر از هوشمندانه ترین راه ها برای ساخت و تولید یك پسورد خوب و قوی، تركیب حروف اولیه تشكیل دهنده كلمات موردنظر است. به عنوان مثال شما می توانید دو كلمه « password» و « sam» را به صورت اسم رمز « Pa$$sam» دراورده و به عنوان پسورد خود انتخاب كنید.

۸. بجای یك كلمه، عبارت بسازید

راهكار امن دیگری كه برای ساخت یك پسورد قوی وجود دارد، انتخاب یك عبارت یا جمله بسیار كوتاه است كه با حروف غیرالفبایی و اعداد تركیب شده است.

۹. پسورد های خویش را در موبایل خود نگهداری نكنید

یكی از مشكلاتی كه كاربران بعد از سرقت گوشی همراه با آن مواجه می شوند، آن است كه از لو رفتن پسورد حساب های كاربری خود ابراز نگرانی می كنند چراكه آن ها به منظور جلوگیری از فراموشی، پسورد های خویش را در موبایل خود ذخیره كرده اند و در صورت سرقت یا گم كردن گوشی، سارقان و هكرها قادر خواهند بود به راحتی از حساب های كاربریشان سوءاستفاده كنند.
1397/02/14
14:38:14
5.0 / 5
4692
تگهای خبر: اپل , سایبر , سایت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات