رهاتل

دلار كمیاب شد حباب سكه به 120 هزار تومان رسید

دلار كمیاب شد حباب سكه به 120 هزار تومان رسید رهاتل: بسیاری در بازار سكه سرمایه گزاری نموده بودند تا در زمان مناسب و هنگامی كه قیمت ها بالا رفت، سكه هایشان را بفروشند اما اكنون كه خرید و فروش در بازار جریان گرفته، كارشناسان از حباب ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی در قیمت سكه تمام بهار آزاد طرح جدید خبر می دهند و معتقدند اگر غیر از این بود بطور قطع حباب قیمتی سكه بیش از این رقم ها بود.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، این روزها بازار ارز شرایط خاصی را سپری می كند؛ امروز نه در بازار آزاد و نه در صرافی های چهارراه استانبول و میدان فردوسی تهران، دلار یافت نمی شد و برخی صرافی های بانكی هم فقط به افرادی كه مجوز صرافی دارند، دلار را به قیمت ۴۷۹۰ تومان می فروختند.
بر این اساس از صرافی های چهارراه استانبول تهران و میدان فردوسی كه یكی از مراكز اصلی فروش ارز در پایتخت به حساب می آید، هیچ یك از صرافی ها به مردم عادی یا مسافر حتی با عرضه پاسپورت و ویزا هم دلار و یورو نمی فروختند. این در حالی بود كه دلالان میدان فردوسی كه در اطراف این میدان ارزهای خارجی در دست دارند، دلار را ۴۸۰۰ تومان می فروختند. البته تعداد زیادی از همین افراد هم دلاری برای فروش نداشتند.
حباب ۱۲۰ هزار تومانی سكه
در بازار سكه اما شرایط به گونه دیگری است؛ بر این اساس مانند سال های گذشته در آستانه عید نوروز تقاضای موجود در بازار سكه و طلا به شكل سنتی افزایش یافته است و با عنایت به كاهش عرضه و افزایش تقاضا در این زمینه، نوعی حباب قیمتی بوجود آمده است كه پیش بینی می گردد بعد از رسیدن ایام نوروز، با كاهش میزان تقاضا، این حباب از بین برود.
ثامن و مهر اقتصاد در بانك انصار ادغام می شوند
در بخش موسسات پولی و بانكی هم این روزها حرف و حدیث بسیار است؛ طی سه سال اخیر جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز از جدیت بیشتری برخوردار شد و درنهایت امسال با توقف فعالیت تمامی موسسات بزرگ اعتباری غیر مجاز، بانك مركزی اعلام نمود كه دیگر هیچ موسسه غیرمجازی نداریم.
در این مدت موسساتی همچون میزان، ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانی ها منحل شده و فعالیت آن ها آخر یافت؛ ولی به هر صورت مراحل پس از این توقف و به صورت خاص رسیدگی به وضعیت مالی و سپرده گذاران آن ها جریان دیگری داشت كه مدت هاست حواشی آن را باقی گذاشته است.
با توجه به اینكه اموال و دارایی این موسسات نقد نبوده و وضعیت مشخصی نداشت، بانك مركزی با همكاری سایر دستگاه های مربوط به تعیین تكلیف مرحله ای سپرده گذاران این موسسات وارد شد و با عنایت به اموال شناسایی شده، با اختصاص خط اعتباری فرایند مرحله ای تعیین وضعیت سپرده گذاران را آغاز كرد.
امروز اما فرشاد حیدری- معاون نظارت بانك مركزی- با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی بازار غیرمتشكل پولی اظهار داشت كه با عنایت به قوانین مصوب مجلس و رایزنی های انجام شده حدودا دیگر امكان تولید موسسات غیر مجاز وجود ندارد.
از سوی دیگر اما در جریان ساماندهی موسسات در ماه های اخیر كه با همكاری سران سه قوا انجام شد، با عنایت به تخلفاتی كه در هیات های تصفیه این موسسات رخ داده بود، تصمیم به بركناری آن ها به علت كوتاهی و یا قصور، گرفته شد و البته طبق تخلفات شكل گرفته بانك مركزی نزد مقام قضایی اقامه دعوا داشته و جریان در حال پیگیری است
حیدری در این باره توضیح داد: پس از بركنار هیات های تصفیه متخلف موسسات، هیات های جدید متشكل از نماینده ای از قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، بانك مركزی، یك نفر از سهامداران و یك نفر از نماینده سپرده گذاران جریان را در حال پیگیری است.
در هر حال به قول مسئولان نظارت بانك مركزی پیش بینی بر این است تا در نیمه اول سال آینده بتوان تكلیف تمامی سپرده گذاران را مشخص كرد.
هیچ كالایی تا آخر فروردین ۹۷ گران نمی شود
در هر كشوری متناسب با سیاست ها، بازار كنترل می گردد و باید سامانه فروش كشوری داشته باشیم؛ در این راستا البته از صنعت بعنوان بهترین حوزه برای سرمایه گذاران نام برده میشود و برای استمرار اشتغال و تولید همه دستگاه ها باید همكاری داشته باشند.
امروز اما خبری در خصوص این اعلام گردید كه هیچ كالایی از امروز تا آخر فروردین سال ۹۷ گران نمی گردد و مردم می توانند تخلف ها را به سامانه ۱۲۴ گزارش دهند.
در این باره همواره تاكید شده كه عملیاتی شدن ماده ۶ قانون پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان از كارهای خوبی است كه باید در كل كشور اجرایی شود و در صورت نهادینه شدن این قانون، رقابت مثبتی را در عرضه خدمت مناسب به مصرف كنندگان شاهد خواهیم بود.
ریشه كنی سونامی آنفلوآنزای طیور/ افشای نام مقصران
در خبرها آمده بود كه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان كه از نیمه سال قبل شروع شده و تابحال تلفات خیلی از واحدهای پرورشی طیور سنتی و صنعتی گرفته است.
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری است كه طی دو سال قبل خیلی از كشورهای جهان همچون همه كشورهای اروپایی را در سال ۲۰۱۷ و بعد از آن با خود درگیر كرد و گزارش آن هم منتشر گردید.
اما در حوزه خاورمیانه، آسیای شرقی و ایران هم بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از نوع H۵N۸ گزارش داده است كه طی سال های گذشته هم تحت تیپ های دیگری هم از این ویروس در كشورهای مختلف هم همچون ایران وارد شده است اما در برنامه های بهداشتی و مراقبتی سازمان دامپزشكی، قرار گرفته و كنترل شده اند.
در این باره علیرضا رفیعی پور - رئیس سازمان دامپزشكی – در این باره از صدور دستورالعمل جدیدی برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در كشور اطلاع داد و اعلام نمود: اگر شرایط و رویه های كنونی در سال آینده هم ادامه پیدا كند، میزان تلفات این بیماری تا دو برابر امسال یعنی بیش از ۴۰ میلیون قطعه طیور افزوده می شود. اما اگر این دستورالعمل كاملا اجرایی شود دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت اپیدمی و سونامی نخواهیم بود كه البته در این میان، نام همه متولیان و مسئولان دولتی و خصوصی كه كوتاهی كنند، اعلام می گردد.
آخرین اخبار از وضعیت نفتكش سانچی
قرار است سازمان بنادر و دریانوردی مجموعه ای از افراد متخصص را برای حضور در نفتكش سانچی و ماندن در زیر آب آن هم به مدت یك هفته به چین بفرستد تا وضعیت اجساد پرسنل این نفتكش مشخص شود كما اینكه به نظر می رسد هیچ جسدی سالم باقی نمانده باشد.
در این باره محمدمهدی برومندی درباره آخرین اقدامات برای شناسایی اجساد نفتكش سانچی هم گفته شده طی آخرین سفری كه آقای بروجردی در صدر هیات پارلمانی به چین داشتند، مذاكراتی در حوزه پارلمانی و سیاسی انجام شد. در نهایت مقرر شد كه كمیته مشتركی بین ایران و چین شكل گیرد كه این كار صورت گرفت.
برای رفتن به داخل كشتی نفتكش سانچی در اعماق آب ها شركت های مختلفی از نقاط مختلف دنیا همچون چینی ها اعلام آمادگی كردند كه سازمان بنادر و دریانوردی به دنبال شناسایی تیمی كارآمد برای عقد قرارداد است تا بتواند پاسخگوی نیازها و سوالات و كارها باشد.
قرار است این تیم متشكل از غواصان یك هفته زیر آب در محفظه هایی زندگی كنند تا به صورت دقیق اطلاعاتی از درون نفتكش سانچی حاصل شود. تاكید ما بر این است كه گروه های غواصی همه جای كشتی و حتی موتورخانه كه در عمق كشتی قرار دارد را بررسی كنند.
رییس كمیته پیگیری سانحه نفتكش ایرانی در مجلس درباره زمان اعزام غواصان و حضور این تیم در چین، گفته است: از آنجائیكه اكنون جعبه سیاه در حال بررسی و جمع بندی كارشناسی با حضور چهار نماینده حقوقی و متخصص ایران است، منتظر اعلام نتایج هستیم تا به موازات آن این تیم به چین اعزام شود. فكر نمی كنم كه زمان بررسی جعبه سیاه خیلی طول بكشد و باید بزودی منتظر اعلام نتیجه بررسی ها باشیم.
خلبان و شركت هواپیمایی آسمان، مقصران حادثه
پس از چند هفته بررسی و پیگیری، كمیته بررسی سانحه سازمان هواپیمایی كشوری گزارش مقدماتی خود از حادثه سقوط هواپیمای شركت آسمان را عرضه كرد كه طبق آن شركت هواپیمایی آسمان با عنایت به رعایت نكردن محدودیت های پزشكی خلبان خود و اجرایی نكردن آرایش فنی لازم بعنوان مقصر اصلی شناخته شده البته در كنار آن خلبان هم در عملكرد خود با ابهام هایی روبه رو است.
هرچند كه این گزارش در انتها اعلام نموده كه هنوز نمی توان به صورت دقیق و رسمی از علت های اصلی سقوط این هواپیما سخن گفت، اما به نظر می رسد ابهام هایی در عملكرد شركت هواپیمایی آسمان وجود دارد.
براساس اطلاعات عرضه شده، خلبان اصلی پرواز كه ۶۲ سال سن داشته عمل جراحی قلب خویش را در سال ۸۸ پشت سر گذاشته و بعد از سپری شدن ۹ ماه از عمل منع پروازی وی برداشته شده هرچند نیاز به رعایت برخی محدودیت ها وجود داشته است. همچون این كه اعتبار گواهینامه پزشكی وی شش ماهه باشد همراه یك كمك خلبان كه محدودیت پزشكی و عملیات پرواز ندارد پرواز كند و در هر چك پزشكی هوایی تحت ارزیابی تخصصی قلب و عروق قرار گیرد.
این محدودیت تا سن ۶۰ سالگی بوده و بعد از آن خلبان باید مورد ارزیابی های تخصصی چشم، قلب و عروق، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب و روان قرار بگیرد. ضمنا اعتبار گواهینامه ایشان شش ماه و در هر چك پزشكی باید ارزیابی ها به صورت كامل انجام می شد كه طبق محتویات پرونده پزشكی معاینات برپایه مقررات انجام شده است.
با این وجود این گزارش ابهامی را مرتبط با عملكرد شركت آسمان در بررسی وضعیت خلبان خود وارد كرده است.از سوی دیگر هواپیمای استفاده شده هم با محدودیت هایی مواجه بوده است. طبق این گزارش بعد از ثبت تعدادی سقوط و حادثه برای هواپیمای ATR پیشنهاداتی از جانب كمیته ایمنی حمل و نقل آمریكا به شركت سازنده هواپیما عرضه شده تا در جریان آن سیستم های اخطار دهنده شرایط یخ زدگی به خلبان اصلاح شود كه این پیشنهاد سرانجام در سال ۲۰۰۹ از جانب شركت سازنده عرضه شد.
اطلاعیه سازمان هواپیمایی درباره سقوط هواپیمای ترك
بعداز ظهر روز یكشنبه مورخ بیستم اسفند ماه یك فروند هواپیمایی جت تجاری از نوع چلنجر ۶۰ ثبت كشور تركیه به علامت ثبت TC- TRB كه از فرودگاه شارجه در امارات متحده عربی عازم فرودگاه آتاتورك استانبول بود، در مسیر هوایی UT۴۳۰، از صفحه رادار محو و در رشته كوه های زاگرس حوالی شهركرد سقوط كرد.
این پرواز در ساعت ۱۶: ۵۹ به وقت محلی وارد فضای كشور جمهوری اسلامی ایران شده و در حدود ساعت ۱۸: ۰۹ به وقت محلی دچار سانحه شد. سازمان هواپیمایی امروز در اطلاعیه ای اعلام نمود كه برپایه مكالمات خلبان پرواز با مركز كنترل فضای كشور، خلبان به دلیل بروز مشكل فنی درخواست كاهش ارتفاع كرده كه در حین كاهش ارتفاع در حدود ۳۲ هزار پایی ضمن افت شدید سرعت از صفحه رادار محو شد.
بر اساس اطلاعات دریافتی از شركت بهره بردار ترك، این هواپیما دارای سه نفر خدمه پروازی و هشت مسافر بوده است. ملیت دو نفر از مسافران اسپانیایی و بقیه سرنشینان تبعه كشور تركیه هستند. همكاری دو سازمان هواپیمایی كشوری ایران و تركیه در مورد بررسی سانحه از دقایق اولیه آغاز و هماهنگی های لازم در مورد جستجو و نجات توسط سازمان هواپیمایی كشوری صورت گرفته است.
مسئولیت بررسی سانحه با عنایت به مقررات بین المللی با سازمان هواپیمایی كشوری ایران است و كشورهای تركیه بعنوان محل ثبت هواپیما و كانادا بعنوان طراح و سازنده هواپیما می توانند درخواست همكاری در روند بررسی سانحه را مطابق كنوانسیون شیكاگو و ضمائم آن عرضه كنند
به اشتراك نگذاشتن اطلاعات، بزرگترین اقدام ضدامنیتی
امروز در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور مراسم هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات( فاوا ) و یكصد و چهل و یكمین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.
محمدجواد آذری جهرمی در این مراسم طی سخنانی بر لزوم توجه به جوانان كشور و ممانعت از آلوده شدن آن ها به فساد اداری خاطرنشان كرد: كسانی كه مانع رشد خلاقیت های جوانان در حوزه فناوری اطلاعات با هر روشی می شوند، ضربه به حاكمیت آینده ایران می زنند.
او با تاكید بر لزوم تحقق دولت الكترونیك برای مبارزه با فساد اداری، اظهار نمود: نگذشتن از كسانی كه ذهن مردم و اعتماد مردم را خدشه دار كرده اند، بسیار مهم است، اما مهم تر از آن این است كه نگذاریم جوانانمان كه در یك پست اداری با اختیارات لازم قرار دارند به فساد آلوده شوند.
وی در ادامه با بیان این كه شورای عالی فضای مجازی باید فصل الخطاب باشد، اظهار نمود: هنوز از ما سوال می گردد كه چرا از كسب وكارهای نوپا حمایت می كنید، اینها نفوذی هستند. در حالیكه این افراد از ما هستند و ما باید با حمایت خودمان آنها را جذب نماییم و نگذاریم كه غربی ها با حمایت خودشان آنها را جذب كنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور با بیان این كه من وزیر ارتباطات بخشی از انرژی خویش را برای اتصال دو دستگاه به یكدیگر صرف كرده ام و هنوز موفق نشده ام، اظهار داشت: آخرین بهانه ای كه آورده می گردد بحث امنیت است در حالیكه بزرگترین اقدام ضد امنیتی همین به اشتراك نگذاشتن اطلاعات بین دستگاهی است
كشف اموال اختلاس‎گر نفتی
وزیر نفت درباره آخرین وضع پرونده اختلاس‎گر فعال در مدیریت اكتشاف شركت ملی نفت ایران گفته است كه با پیگیری دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی، آنطور كه به من گفته‎اند، اموالی بیش از میزان اختلاس صورت‎گرفته از این فرد شناسایی و توقیف شده است.
بیژن زنگنه درباره متواری شدن این فرد به كانادا هم افزوده است این كه او به كانادا رفته را باور نمی كنم. تصور می كنم این چیزی است كه وی دوست دارد در رسانه ها مطرح شود، تصور می نماییم وی در تركیه مخفی شده باشد.
وضعیت سرانه آب كشور بحرانی است
مسوولان همواره میگویند كه سرانه آب كشور یك سرانه بحرانی است؛ چراكه ورودی به سدها در سال قبل در كل كشور حدودا 14 میلیارد متر مكعب بود كه این عدد امسال به حدود 10میلیارد متر مكعب رسیده و كاهشی حدود 27 درصد دارد.
باید بپذیریم كه در گذشته اشتباهات زیادی كرده ایم و باید با همفكری معضل و چالشی كه در بحث آب در كشور مطرح شده است را برطرف نماییم. نكته ای كه باید به آن توجه كرد آن است كه با عنایت به جمعیت كشور، هر یك هكتار زمین در قالب بحث تامین غذا و مباحث در رابطه با اقتصاد، برای 10 نفر است اما هر هكتار زمین در شاخص های بین المللی برای تامین غذای 25 نفر است.
به تاكید مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران اگر آینده نگری داشته باشیم، باید بتوانیم در هر یك هكتار، غذا و امنیت غذایی 20 نفر را تامین نماییم كه این مساله در شاخص های بین المللی یك بحث بسیار مهم است.
حاج رسولی ها می گوید هم اكنون در كشور با یك فرصت و یك تهدید مواجه هستیم و باید با عنایت به این فرصت و تهدیدها به این شاخص به سرعت نزدیك شویم. تاسیسات زیربنایی كشور، سدها و.. فرصت هایی هستند كه در كشور وجود دارند.1396/12/22
16:39:15
5.0 / 5
4589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات