رهاتل

یک بازار اروپایی دیگر به روی چینی ها بسته می شود

یک بازار اروپایی دیگر به روی چینی ها بسته می شود رهاتل: شورای امنیت سایبری پرتغال، قطعنامه ای صادر کرد که ممکنست استفاده از تجهیزات ساخت شرکت های چینی در شبکه های پرسرعت نسل پنجم (۵G) و همین طور شبکه های نسل چهارم (۴G) را برای اپراتورهای مخابراتی این کشور رسما ممنوع کند.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، شورای امنیت سایبری پرتغال، نهاد مشورتی نخست وزیر این کشور است و سندش که به تاریخ ۲۳ مه است، ضربه دیگری به تلاشهای غول فناوری چینی هواوی برای ورود به بازار ۵G در پرتغال و احیانا تمدید قراردادهای فعلی است.

طبق قانونی که اوت سال قبل تصویب گردید، دولت پرتغال می تواند حذف، محدودیت استفاده یا توقف استفاده از تجهیزات یا خدمات شرکتهای مخابراتی را تعیین کند و شرایط و مهلت هایی را برای اپراتورها تعیین کند تا به اجبار تعیین شده، عمل کنند.

اپراتورهای اصلی پرتغال شامل Altice، NOS و ودافون، در بحبوحه نگرانی اروپا و آمریکا در رابطه با ریسک امنیتی استفاده از تجهیزات چینی در زیرساخت حساس، پیش از این اعلام نموده اند که از تجهیزات هواوی در شبکه های اصلی ۵G استفاده نخواهند کرد. اما دولت چین و شرکت هواوی، ادعاهای مذکور را رد کرده اند. شبکه های ۵G فعلی در پرتغال، مستقل نیستند و تا حد زیادی به فناوری و تجهیزات ۴G اتکا دارند.

شورای امنیت سایبری پرتغال بدون اینکه از شرکت چینی خاصی نام ببرد، در رابطه با ریسک بالای تأمین کنندگان یا عرضه دهندگانی اخطار داد که مقر آنها در کشوری است که دولت کنترل، مداخله یا فشار بر فعالیت هایش در کشورهای دیگر اعمال می کند.

نظر این نهاد، بر مبنای یک گزارش افشا نشده است که ایمنی تجهیزات در شبکه های ارتباطات الکترونیکی شامل فناوری ۵G را ارزیابی کرده است.

همچنین از نظر این نهاد، هنگامی که کشور میزبان شرکت تأمین کننده تجهیزات، هیچ توافقی در مورد محافظت از داده ها، امنیت سایبری یا محافظت از مالکیت معنوی با پرتغال یا اتحادیه اروپا نداشته باشد، یا زمانیکه عضو اتحادیه اروپا، ناتو یا سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیست، یک ریسک امنیتی به حساب می آید.

هواوی در اطلاعیه ای اعلام نمود که در اینباره، هیچ اطلاعات قبلی نداشته و مورد مشورت قرار نگرفته است و همچنان سرگرم جمع آوری اطلاعات در رابطه با ماهیت این ارزیابی بوده و امیدوار است که همچنان به مشتریان پرتغالی خدمت رسانی کند.

بر اساس گزارش رویترز، اروپا به میدان نبرد در رقابت فناوری بین پکن و واشنگتن تبدیل گشته است و رقبای اروپایی هواوی شامل شرکتهای اریکسون و نوکیا، در صورت ممنوعیت تجهیزات ساخت این شرکت چینی، می توانند انحصار تأمین در این بازار را به دست بگیرند.
1402/03/06
14:38:56
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات