رهاتل
برای نسل چهارم ؛

آنتن های کوچک و کم حجم تلفن همراه طراحی شد

آنتن های کوچک و کم حجم تلفن همراه طراحی شد رهاتل: پژوهشگران کشور موفق به طراحی آنتن کوچک و کم حجم، چندبانده و بازشکل پذیر تلفن همراه جهت پوشش بیشتر باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم شدند.



به گزارش رهاتل به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، افشین شاه قلی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و پیاده سازی آنتن های بازشکل پذیر چندبانده مخابرات بدونسیم نسل چهارم با ساختارCRLH » اظهار داشت: طراحی آنتن کوچک و کم حجم تلفن همراه جهت پوشش بیشتر باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم بخصوص باندهای فرکانسی پایین ۷۰۰، ۸۵۰ و ۹۰۰ مگاهرتز را در این پروژه مورد هدف قرار دادیم.
وی اضافه کرد: در این پروژه، دو آنتن قابل استفاده در تلفن همراه طراحی شده که نخستین آنتن مبتنی بر آنتن تک قطبی است که ۱۰ باند فرکانسی نسل چهارم یعنی ۷۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰، ۲۱۰۰، ۲۳۰۰، ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز را پوشش می دهد.
شاه قلی با اعلان اینکه دومین آنتن ۷ باند فرکانسی ۷۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰ و ۲۱۰۰ مگاهرتز را پوشش می دهد، اظهار داشت: باتوجه به رابطه معکوس بین فرکانس رزونانس و ابعاد آنتن و همین طور باند ۷۰۰ مگاهرتز که سخت ترین باند فرکانسی موجود در مخابرات بدون سیم است، این آنتن ها باند فرکانسی ۷۰۰ مگاهرتز را بطور کامل پوشش می دهند.
وی اظهار داشت: این آنتن ها قابلیت تولید در مقیاس زیاد را دارند البته باید زیرلایه و دیودهای ورکتور آنها تامین شوند. با تولید زیاد این آنتن ها، خواه ناخواه هزینه تولید بمراتب کم شده و امکان تجاری سازی آن وجود دارد.
وی افزود: استفاده ازیک سلول واحد CRLH در آنتن های پایه نظیر تک قطبی و F معکوس، تولید دو فرکانس رزونانس پایین تر از فرکانس کاری آنتن تک قطبی یا F معکوس می کند. استفاده از سلول واحد CRLH بازشکل پذیر موجب می شود فرکانس های تولیدی توسط سلول واحد، کل باندهای فرکانسی ۷۰۰، ۸۵۰ و ۹۰۰ مگاهرتز LTE را پوشش دهند.
این محقق با اعلان اینکه ترکیب آنتن پایه و سلول واحد بازشکل پذیر، موجب پوشش بیشتر باندهای فرکانسی مخابرات نسل چهارم می شود، اظهار داشت: باندهای فرکانسی میانی LTE و LTE-A، قابلیت استفاده در مخابرات بدون سیم نسل پنجم را دارد چون باتوجه به ابعاد آنتن ها، امکان مایمو کردن این آنتن ها در گوشی موبایل بصورت ۲ در ۲ و یا ۴ در ۴ در تبلت وجود دارد.
وی با اشاره به نتیجه این طرح اظهار داشت: آنتن های طراحی و پیاده سازی شده قابل استفاده در صنعت ارتباطات در بخش مخابرات بدون سیم و بخصوص تلفن همراه و تبلت جهت پوشش بیشتر باندهای فرکانسی LTE، LTE-A و برخی از باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم است.
به گفته شاه قلی، طراحی شبکه بایاس بسیار ساده برای هر دو آنتن از دیگر نتایج این طرح محسوب می شود.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این طرحها نمونه داخلی و خارجی ندارند و قابلیت باز طراحی برای استفاده در باندهای فرکانسی بالای نسل چهارم و پنجم، از دیگر خاصیت های این طرحها به شمار می روند.
شاه قلی اشاره کرد: بکارگیری بیش از یک سلول واحد در آنتن پایه. بطور مثال چنانچه دو سلول واحد بارگذاری شود، تعداد فرکانس های تولید شده پایین تر از فرکانس آنتن پایه، به چهار عدد می رسد که می توان هر چهار سلول واحد را بازشکل پذیر فرکانس کرد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: پوشش کامل بیشتر باندهای مخابرات بدون سیم نسل چهارم (۱۰ باند با استفاده آنتن تک قطبی پایه و ۷ باند با بهره گیری از آنتن F معکوس پایه) و پوشش باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم، سهولت باز طراحی آنتن های ارائه شده برای استفاده در باندهای بالای نسل پنجم، قابلیت مایمو نمودن آنتنهای مذکور، امکان افزودن بیش از یک سلول واحد به آنتن های پایه و مایمو نمودن آنتن-های با بیش از یک سلول واحد، از مزیتهای این پروژه به شمار می روند.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: از نتایج این طرحها می توان در تلفن همراه و تبلت بهره برد.


منبع:

1401/04/04
13:57:00
5.0 / 5
382
تگهای خبر: تبلت , تلفن , تلفن همراه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات