رهاتل
عضو شورای عالی فضای مجازی مطرح كرد؛

برچسب گذاری محتوای ویژه كودك در فضای مجازی

برچسب گذاری محتوای ویژه كودك در فضای مجازی به گزارش رهاتل عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به جزئیات طرح صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی اظهار داشت: برچسب گذاری محتوای ویژه کودک در فضای مجازی در دستور کار قرار گرفت.محمدحسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه ایجاد زیست بوم پاک ویژه کودکان و نوجوانان در بستر شبکه ملی اطلاعات و در قالب فرهنگ ایرانی اسلامی همچون اهداف مصوبه اخیر شورایعالی فضای مجازی است، اظهار داشت: در این مصوبه سیاست ها و اقدامات کلان کشور در جلوگیری از صدمه های کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تعیین شده است. به این مفهوم که نحوه ایجاد محیط صیانت شده برای این گروه سنی و رده بندی خدمات و محتوا در فضای مجازی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه نحوه مراقبت از کودکان در فضای مجازی و پیاده سازی اقدامات کلانی نظیر مشاوره و ایجاد خطوط اضطراری و گزارش دهی، ارتقای سواد رسانه ای و اقدامات نظارتی در این مصوبه دیده شده است، تصریح کرد: این وظایف برای وزارت خانه های آموزش و پرورش و ارشاد و هم سازمان صدا و سیما تعریف شده است.
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: هدف از این مصوبه این است که زیست بوم پاک ویژه کودک بر بستر شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود. در کنار آن هم مقرر است شبکه اجتماعی بومی با برچسب گذاری و فضای لازم مختص کودکان و نوجوانان متناسب با سن و سال آنها و فرهنگ ایرانی اسلامی ایجاد شود.
وی با تکیه بر این که برچسب گذاری محتوای ویژه کودک در فضای مجازی مطابق این مصوبه در دستور کار قرار می گیرد، تصریح کرد: اقدامات کلان در این مصوبه میان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد تقسیم کار شده است. در این حوزه وزارت ارتباطات هم مکلف به ایجاد زیرساخت های لازم است. در نهایت هم مرکز ملی فضای مجازی روی این مصوبه، نظارت خواهد داشت.
انتظاری پیاده سازی این سند را دارای اهمیت بسیار عنوان نمود که بخش بزرگی از جمعیت کاربران فضای مجازی را که حدود ۴۰ درصد برآورد می شوند، در برمی گیرد و اظهار داشت: در حالیکه بخش بزرگی از فضای مجازی کشور تحت تسلط پلت فرم های خارجی است، این سند آنطور که باید امکان نظارت و پیاده سازی فضای سالم را برای کودکان و نوجوانان نخواهد داشت مگر این که این مورد در دولت آینده حل و فصل شود.
وی ابراز امیدواری کرد که اجرا و پیاده سازی این سند با مدیریت قوی تری پیگیری شود تا در نهایت شاهد محیط امنی در فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان کشورمان باشیم. موضوعی که حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم مورد تاکید است.


منبع:

1400/03/22
14:10:40
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات