رهاتل

از بازار داغ یلدا تا سالگرد هدفمندی و اما و اگرهای افزایش قیمت بنزین

از بازار داغ یلدا تا سالگرد هدفمندی و اما و اگرهای افزایش قیمت بنزین رهاتل: علاوه بر اینكه خبرهای مربوط به خرید و فروش محصولات شب یلدا و گرانی آنها در این روزها و سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها كه اجرای آن با حواشی زیادی همراه شده است، جزو اخبار مهم اقتصادی امروز بود، اعلام اینكه در هر شرایطی مجموع قیمت بنزین و گازوییل با هر افزایشی بیشتر از ۲ هزار تومان نخواهد شد هم جزو خبرهای مهم امروز بشمار می رود.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، هر ساله با نزدیك شدن به شب یلدا بازار آجیل و تنقلات و میوه های شب چله همچون هندوانه و انار داغ می گردد بررسی ها از وضعیت قیمت ها نشان داده است كه برخی اقلام مانند پسته، بادام هندی و فندوق با افزایش قیمت نسبت به ماه های گذشته همراه شده اند. به قول بعضی از فروشندگان، تقریبا برای همه محصولات تولید و عرضه به قدر كفایت وجود دارد، اما به طور معمول با افزایش تقاضا در ایام منتهی به شب یلدا قیمت ها افزایش می یابد و بعد از شب یلدا مجددا قیمت ها به شرایط پیشین برمی گردد. همینطور در آستانه شب یلدا كشف قیمت عمده فروشی محصولات كشاورزی در میدان مركزی میوه و تره بار تهران انجام و مقرر شد كه این قیمت ها تا سوم دی ماه تغییر نكند كه بر این اساس حداكثر قیمت برای هندوانه ممتاز در میدان مركزی كیلویی ۲۵۰۰ تومان و حداكثر قیمت برای انار ممتاز ۸۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده كه نهایتا ۳۵ درصد افزایش قیمت نسبت به این نرخ ها باید در سطح شهر اعمال شود.
مصیب عضمایی كه دردسر ساز شد
یكی دیگر از خبرها كه امروز به مناسبت سالگرد یكی از فرمان های پرحاشیه یك رئیس جمهوری منتشر گردید می توان به پرداخت نقدی یارانه ها اشاره نمود. 7 سالی است كه قانونی در كشور اجرایی می گردد كه از همان زمان اجرایی شدنش در زمان دولت دهم با مشكلات عدیده ای همراه بود تا جایی كه وزیر اقتصاد دولت یازدهم از آن بعنوان مصیبت عضما یاد كرد. قانون هدفمندی یارانه ها جز خرج ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت نقدی كه مشخص نمی باشد درد كدام خانواده را دوا كرد و همینطور كسری های ناشی از آن كه باعث بلعیدن سهم تولید و سركوب آن شد، نتیجه ای نداشت، حال این پرسش مطرح می گردد كه آیا برای هفت سالگی قانونی كه قرار بود جریان ساز تحول اقتصادی باشد اما به بن بست رسید و حتی تخریبی عمل كرد، باید جشن گرفت و برای آن خوشحال بود!؟ دولت یازدهم و تیم حسن روحانی یكی از محورهای تبلیغاتی خود در انتخابات ریاست جمهوری را تغییر روال اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و بخصوص پرداخت های نقدی قرار داد و بر غربالگری یارانه بگیران تاكید داشت. در دولت دوازهم رویی دیگر برای تبصره هدفمندی وجود دارد به طوری كه سهم پرداخت های نقدی تا نصف كاهش یافته و به ۲۳ هزار میلیارد تومان در سال رسیده است رقمی كه نشان داده است دولت به یكباره تصمیم به حذف حداقل ۳۰ میلیون نفر از جمع یارانه بگیران گرفته است.
مهر تایید بر بنزین 1500 تومانی
خبر افزایش قیمت بنزین و اینكه قیمت مجموع بنزین و گازوئیل در هر شرایطی و با هر افزایشی بیشتر از ۲ هزار تومان نخواهد شد هم مجددا طی روز گذشته و امروز جزو اخبار مطرح بود با اظهارات اخیر روحانی و زنگنه به واقعیت نزدیك تر شده و با اینكه بارها تاكید شده دولت هنوز تصمیم قطعی در این مورد نگرفته است، به نظر می رسد باید منتظر افزایش احیانا ۵۰ درصدی قیمت این حامل انرژی باشیم.
جایگزینی رشد صنعتی به جای نفتی
در حالی كه در سال های گذشته آمارهای رشد حاكی از ركود در واحدهای صنعتی و رشد در بخش نفتی بود، اما امروز معاون اقتصادی بانك مركزی اظهار داشت كه در دو فصل امسال واحدهای صنعتی از ركود خارج شده اند. برای سال جاری این بخش های صنعتی هستند كه توانسته اند رشد را تامین كنند به عبارتی رشدهای صنعتی در حال جایگزینی رشد نفتی هستند.
كودكان در فضای مجازی
كودكان یكی از صدمه پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل صدمه های اینترنت هستند. صدمه هایی مانند آزارهای جنسی در فضای مجازی و یا حتی اساسا آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل مربوط به بزرگسالان می تواند سبب بلوغ زودرس و حتی صدمه های روانی جدی در سال های بزرگسالی شود. اینجاست كه لازم است تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد كار شوند و با تولید برخی بسترهای اختصاصی جهت استفاده كودكان از اینترنت زمینه كاهش آسیب پذیری این قشر صدمه پذیرتر جامعه را فراهم كنند. یكی از صحبت های مطرح شده از جانب حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم كه درباره بحث اینترنت مطرح شده این است كه خلاق برای ما مهم است؛ اینترنت كودكان و آینده جوانان و حراست از آن، فرهنگ، ایمان و آینده جوانان برای ما مهم است و تا روزی كه حیات داشته باشم و رئیس جمهوری باشم از حق مردم حراست میكنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضییع شود. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ اعلام نموده كه یكی از طرح هایی كه برای كاهش آفات فضای مجازی در دستور كار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد، طرح اینترنت كودكان است.1396/09/30
14:12:31
5.0 / 5
4762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات