رهاتل

بدافزارها از فیشینگ پیشی گرفتند

بدافزارها از فیشینگ پیشی گرفتند به گزارش رهاتل بیشترین فراوانی رخدادهای کامپیوتری در یک هفته گذشته، در ارتباط با آلودگی به بدافزار و بات بوده که بر خلاف هفته های قبل از آن، از فیشینگ سایت های داخلی و خارجی سبقت گرفته است.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) گزارشی از ۱۲۸ مورد از خدمات این مرکز (نوع رخدادهای رسیدگی شده توسط مرکز، بخش های دریافت کننده خدمات و نحوه آگاه شدن مرکز از رخدادها) در بازه ۳ لغایت ۱۰ آذر ۱۳۹۹ منتشر نموده است.
طبق این اطلاعات، بیشترین فراوانی رخداد به ترتیب در ارتباط با آلودگی به بدافزار و بات، شناسایی صدمه پذیری، فیشینگ سایت های داخلی، فیشینگ سایت های خارجی، درخواست ارزیابی، افشای اطلاعات، دیفیس سایت و باج افزار بوده است.


نحوه آگاه شدن مرکز ماهر از رخداد هم در نمودار زیر آمده که نشان داده است بیشترین آمار از راه گزارش های بین المللی به این مرکز رسیده است. سامانه دانا و گزارش آپاها هم در رده های بعدی قرار دارد.


همینطور بخش های دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر شامل اپراتورها، بخش خصوصی، دستگاههای دولتی و بانک ها و موسسات مالی می شود که تعداد دریافت این خدمات در نمودار زیر آمده است.


در نمودار بخش های حاکمیتی دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر هم نهادهای حاکمیتی مستقل رهبری در صدر و بعد از آن قوه قضاییه علوم قرار دارد.


به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با عنایت به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که در اغلب کشورها تحت عنوان مراکز CERT انجام شده است، مرکز ماهر بعنوان CERT ملی ایران در سال ۱۳۸۷ ایجاد و در سطح ملی فعالیت گسترده ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به عهده دارد.
این مرکز در حوزه فعالیتهای امداد و واکنشی موظف به رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی بر مبنای درخواست سازمان ها است. همینطور در حوزه فعالیتهای پیشگیرانه هم این مرکز وظیفه دارد تا به عرضه هشدارها، اعلانات، مخاطرات و ضعف های سامانه ها در سطح ملی و انتشار بسته های راهنما برای مقاوم سازی سامانه ها بپردازد.1399/09/15
23:14:28
5.0 / 5
1132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات