رهاتل

بهره برداری رسمی از نخستین سایت 5G ایران شروع شد

بهره برداری رسمی از نخستین سایت 5G ایران شروع شد رهاتل: با بهره برداری از اولین سایت 5G ایران توسط رئیس جمهوری، فناوری نسل پنجم تلفن همراه به صورت رسمی وارد ایران شد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، پس از آن که در سال های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله خاصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را نیز متحول می کند مطرح کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال قبل درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور آگاهی داده بود. وی همینطور ۱۶ خرداد ماه امسال، از نصب نخستین سایت 5G طی یک ماه آگاهی داده و اظهار نمود که مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد.
در این راستا ستار هاشمی –معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات- امروز با انتشار ویدیویی از اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت، در توییتر نوشت: نخستین شبکه نسل پنجم تلفن همراه (5G) در ایران و در شهر تهران افتتاح شد. نسل ۵ فقط یک ابزار ارتباطی نیست و در کنار هوش مصنوعی سکوی پرش اقتصاد دیجیتال ایران است.
حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت اظهار داشته بود: در حال ورود به اینترنت نسل پنجم هستیم و از روزهای آینده این نسل کار خودرا در تهران آغاز می کند و به تدریج گسترش پیدا می کند. این تحولی بزرگ در عرصه دیجیتال است؛ نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست، بلکه برای اقتصاد دیجیتال کشور است. سال قبل مرکز هوش مصنوعی را افتتاح کردیم و امسال اعلام می نماییم که فعالیت نسل پنجم را آغاز کردیم و از وزارت ارتباطالت می خواهم در ایام آینده برای مردم توضیحات لازم را ارائه کند.
به گزارش رهاتل به نقل از ایرانسل، اولین سایت 5G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل، در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران به راه افتاده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه اول مرداد ۱۳۹۹، در آیین افتتاح این سایت که در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیأت دولت برگزار شد، با بیان این مساله بعنوان «یک خبر خوش»، راه اندازی نسل پنجم تلفن همراه را «یک تحول بزرگ دیجیتال» دانست.
ایرانسل، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، قبل از این نیز در شهریورماه ۱۳۹۶، اولین آزمایش شبکه‌ی 5G در ایران را انجام داده و نمونه ای از شبکه‌ی کامل (End to End) نسل پنج، شامل هسته‌ی شبکه و رادیو را در حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایش کرده بود.
در روزهای آینده، ایرانسل دومین سایت نسل پنجم را در ساختمان مرکزی خود و در هفته های پیش رو نیز سایت های بعدی 5G خودرا با اولویت مراکز علمی، تحقیقاتی و نیز مراکز مهم شهری، راه اندازی خواهدنمود.
ایرانسل با هدف توسعه‌ی دولت همراه و ارتقای سطح کیفی دسترسی به زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، هم راستا با سیاست های ابلاغ گردیده در قانون برنامه‌ی پنج ساله‌ی ششم توسعه و با نگاه به مؤلفه های سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و نیز راهبردهای خود بعنوان یک اپراتور دیجیتال، همچون کمک به شرکت های فعال در جهت تسریع در رشد و حمایت و پشتیبانی جدی از کسب وکارهای نوپای اینترنتی از آغاز تا ورود به بازار، توسعه‌ی کمی و کیفی شبکه دیتا و حفظ و بهبود جایگاه فعلی در این عرصه، توسعه‌ی شبکه‌ی ایرانسل بعنوان سریع ترین لایه‌ی دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و استفاده حداکثری از بسترهای به وجود آمده در جهت رشد تولید محتوا و توسعه ارائه خدمات (پرداخت، آموزش، بهداشت، حمل و نقل و…)، اولین سایت نسل پنجم تلفن همراه (5G) ایران را برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه اندازی کرده است.
کاربردهای 5G در زندگی روزمره
بر اساس استانداردهای 3GPP در نسل پنجم، شاخص هایی نظیر میانگین سرعت، حداکثر سرعت، ظرفیت شبکه، راندمان طیف، راندمان مصرف انرژی، تحرک و کاهش ضریب تأخیر، استانداردهایی دارند که نسل چهارم توانایی دست یابی به آنها را نداشته است.
شبکه نسل پنج تلفن همراه (5G)، دارای مزایایی نظیر سرعت بیشتر، تأخیر کمتر، تعداد و تراکم کاربر بالاتر و شبکه پایدارتر است که این مزایا، منجر به مدیریت خدمات حیاتی، دستیابی به پهن باند سریعتر در همه جا و بهره گیری از اینترنت اشیای انبوه می شود.
این تکنولوژی می تواند درباب مواردی چون بهداشت و سلامت، دولت همراه، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و مسائل مالی راهگشا باشد و پیش بینی می شود که در آینده‌ی نزدیک، 5G اثر قابل توجهی بر اقتصاد جهان داشته باشد.
فناوری 5G ضمن افزایش سرعت و کیفیت خدمات دیجیتال، ارائه‌ی خدمات جدید و کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم برخوردار و محروم را به دنبال دارد. با بهره گیری از این فناوری می توان با ایجاد زیرساخت های لازم، برای ارائه‌ی خدماتی مانند جراحی ازراه دور، دسترسی به محتوای با کیفیت (4K)، توسعه‌ی خدمات شهر هوشمند و خدمات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به راندمان تولید و مدیریت مصرف انرژی در کشاورزی اقدام نمود.
منبع:

1399/05/02
17:14:28
5.0 / 5
2488
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات