رهاتل
پژوهشگران آمریكایی ابداع كردند

فناوری جدیدی برای كاهش انفجار ابزار الكترونیكی

فناوری جدیدی برای كاهش انفجار ابزار الكترونیكی رهاتل: پژوهشگران آمریكایی، فناوری جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند امكان شارژ سریع تر باتری های لیتیومی را فراهم آورد و میزان انفجار را در ابزار الكترونیكی كم كند.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، باتری های تلفن همراه اغلب آنقدر گرم می شوند که امکان آتش گرفتن آنها وجود دارد. این مشکل در بیشتر موارد، به باتری های لیتیوم- یون برمی گردد. این باتری ها به رغم فراهم کردن شارژ بلندمدت برای ابزار خود، می توانند حرارت آنرا نیز بالا ببرند.
پژوهشگران "دانشگاه تگزاس ای اند ام" (Texas A&M)، فناوری جدیدی ابداع نموده اند که می تواند از گرم شدن باتری لیتیومی و لطمه دیدن آن پیشگیری کند. آنها طراحی جدیدی برای آند باتری عرضه کرده اند که در آن از یک نانولوله کربنی استفاده می شود و امکان ذخیره ایمن تعداد زیادی از یون های لیتیوم را فراهم می آورد تا خطر آتش گرفتن باتری کم شود. پژوهشگران باور دارند که این تکنولوژی جدید، به شارژ سریع تر باتری های لیتیومی کمک خواهدنمود.
"ژوران نوح" (Juran Noh)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما نسل جدیدی از آندها را برای باتری های لیتیوم- یون طراحی نموده ایم که در تولید جریان های مورد نیاز برای شارژ سریع ابزارهای الکترونیکی، عملکرد کارآمدی دارند. این تکنولوژی جدید، از انباشته شدن لیتیوم بیرون از آند پیشگیری می کند برای اینکه همین موضوع، یکی از دلیلهای مهم انفجار ابزار است.
وی ادامه داد: در طراحی آند باتری، معمولا از لیتیوم خالص استفاده می شود. بااینکه تراکم انرژی لیتیوم بالا است اما امکان از بین رفتن آن نیز وجود دارد.
پژوهشگران برای برطرف نمودن این مشکل، آندهایی را با بهره گیری از نانولوله های کربن طراحی نموده اند که قابلیت رسانایی بالایی دارند و سبک وزن هستند. نانولوله های کربن توانستند توانایی باتری را برای شارژ سریع تر بالا برند.
نوح اضافه کرد: ساخت باتری های لیتیوم که ایمن هستند و طول عمر زیادی دارند، چالش علمی چند دهه محسوب می شود. آندهایی که ما ابداع کرده ایم، بر این موانع غلبه می کنند و گام مهمی به سمت کاربردهای تجاری باتری های لیتیومی به شمار می روند.
این پژوهش، در مجله "Nano Letters" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/26
13:43:20
5.0 / 5
2605
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات