رهاتل
رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد:

تشخیص كاهش سطح آب خلیج گرگان با تصاویر ماهواره ای

تشخیص كاهش سطح آب خلیج گرگان با تصاویر ماهواره ای به گزارش رهاتل رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: برمبنای پایش سطح آب خلیج گرگان از راه تصاویر ماهواره های سنجش از دور، مساحت این خلیج نسبت به ۵ سال قبل كاهش داشته است.


به گزارش رهاتل به نقل از مهر، مرتضی براری در اینستاگرام نوشت: تغییرات مساحت خلیج گرگان طی بازه زمانی سال ۱۳۵۴ تا تیرماه ۱۳۹۷ با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش شد. وی افزود: پایش انجام شده نشان داده است كه روند افزایش سطح آب این خلیج از سال ۱۳۶۶ شروع و تا تیرماه ۱۳۹۲ ادامه داشته است؛ از این تاریخ به بعد سطح آب خلیج كاهش یافته و مساحت آن در سال ۱۳۹۷ حدودا ۴۱۷ كیلومترمربع برآورد شده است. رئیس سازمان فضایی ایران تصریح كرد: این اطلاعات با تصاویر ماهواره ای آرشیو سازمان فضایی استخراج شده است.
تصویر ماهواره ای لندست از سنجنده MSS سال ۵۴

تصویر ماهواره ای لندست از سنجنده OLI سال ۹۷

نمودار تغییرات سطح آب خلیج گرگان
وی اظهار داشت: لازمه مدیریت صحیح، داشتن اطلاعاتی به روز و صحیح است و داده های ماهواره ای بعنوان یك ابزار تصمیم ساز، می تواند در اختیار سازمان ها و نهادهای مختلف قرار بگیرد تا لایه های مختلف اطلاعاتی را در حوزه های مختلفی مانند آمایش سرزمینی در اختیار آنها قرار دهد. براری با اشاره به اینكه سازمان فضایی ایران آماده همكاری است، تصریح كرد: كسب وكارها هم می توانند از این ظرفیت استفاده حداكثری كنند و علاوه بر توسعه كسب وكار خود، خدمات كاربردی را به جامعه ارائه نمایند.

1397/11/28
15:49:48
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: خدمات , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات