رهاتل
آذری جهرمی در بازدید از برج فناوری دانشگاه امیركبیر مطرح كرد

ماهواره امیركبیر آماده تحویل به وزارت ارتباطات، از دست دادن بازار دیجیتال فرصت سوزی بزرگی است

ماهواره امیركبیر آماده تحویل به وزارت ارتباطات، از دست دادن بازار دیجیتال فرصت سوزی بزرگی است رهاتل: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل ماهواره امیركبیر به این وزارتخانه در آینده نزدیك اطلاع داد و اظهار داشت: ما امیدواریم بتوانیم ماهواره امیركبیر و دانشگاه شریف را به موقع در مدار قرار دهیم تا بتوانیم از ثمره آن ها در جامعه بهره مند شویم.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، دكتر آذری جهرمی امروز در نشست بازدید از برج فناوری دانشگاه امیركبیر با اشاره به فعالیت های علمی این دانشگاه، اضافه كرد: دستاوردهای این دانشگاه نشان داده است كه این نهاد علمی و آموزشی ریل گذاری مناسبی برای توسعه علم و فناوری داشته است و دانشجویان و نخبگان و اساتید این دانشگاه هم این مسیر را به پیش می برند.

وی با بیان این كه مطالبی را كه در گذشته در مورد فعالیت های این دانشگاه به من عرضه شده بود، امروز مشاهده كردم، خاطرنشان كرد: ماهواره امیركبیر همچون دستاوردهای این دانشگاه است كه امروز با تلاش های صورت گرفته آماده بهره برداری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل این ماهواره به وزارت ارتباطات در آینده نزدیك اطلاع داد و خاطرنشان كرد: با تحویل آن، این ماهواره در نوبت پرتاب قرار می گیرد تا از آن برای پایش بخش هایی چون بخش كشاورزی استفاده گردد.

آذری جهرمی عمر مداری این ماهواره را دو سال عنوان نمود و خاطرنشان كرد: برای آنكه به تصاویری با این دقت و وضوح دسترسی داشته باشیم، در شرایط فعلی نیاز به هزینه های زیادی است و ما امیدواریم با قرار دادن این ماهواره در مدار از دستاوردهای آن استفاده نماییم.

وی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره دانشگاه شریف تصریح كرد: هم اكنون دو ماهواره دانشگاه شریف و امیركبیر آماده پرتاب است كه امیدواریم به سرعت پرتاب شوند و مردم بتوانند از ثمره آن بهره برداری كنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این كه هم اكنون در عصر انقلاب چهارم و عرضه نوآوری قرار داریم، تصریح كرد: دانشگاه امیركبیر در این حوزه پیشگام است و با راه اندازی برج فناوری تلاش دارد تا علم را به تجارت برساند و این امر نشان داده است كه این دانشگاه در راه درستی از پدیده تحولات قرار دارد.

آذری جهرمی همینطور خاطرنشان كرد: ما علاوه بر شاخص های اندازه گیری تولیدات علمی باید شاخص های دیگری داشته باشیم تا با آن مجموعه های دولت و دانشگاه ها وارد ارزیابی قرار گیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار نمود: ما در این راستا در تلاش هستیم تا با هزینه كرد مناسب در راه توسعه علم دنیا قرار گیریم كه این افتخار بزرگی برای كشور خواهد بود.

وی با بیان این كه ما به نوبه خود به عملكرد دانشگاه امیركبیر افتخار می نماییم، افزود: هم اكنون باید توجه كرد كه دانشگاه امیركبیر در سال 1390 در رشته كامپیوتر جزو 500 دانشگاه برتر دنیا بوده، ولی هم اكنون از این رتبه افول پیدا كرده است كه این نیاز به زمینه سازی بیشتر دارد.

آذری جهرمی با تاكید بر لزوم حركت دانشگاه ها به سمت پیاده سازی سوپركامپیوترها، اظهار داشت: در هفته گذشته با فعالان حوزه انیمیشن دیداری داشتیم كه در این دیدار اعلام گردید فعالان این عرصه از آنجایی كه نتوانستند از تجهیزات داخلی و ظرفیت های داخلی استفاده كنند، نیاز خویش را با استفاده از كشورهای خارجی تامین كردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه در این راستا باید دانشگاه ها با امضای تفاهم نامه ای در این حوزه حركت كنند، افزود: علاوه بر سوپركامپیوترها نیاز است دانشگاه ها به سمت حوزه رمزشكنی برای پدیده هایی كه نیاز به محاسبات سریع دارند، حركت كنند كه در این راستا با بیان فراخوانی بتوانند فعالان این عرصه را جذب و مبادرت به توسعه این فناوری در كشور كنند.

آذری جهرمی با اشاره به اجرای سند ایران دیجیتال اظهار داشت: این سند با همكاری دانشگاه و با متخصصانی از حوزه های فنی، فرهنگی، اجتماعی و فقهی اجرایی می گردد.

وی در عین حال با انتقاد از رویكرد دانشگاه ها برای در اختیار داشتن آزمایشگاه های در رابطه با حوزه های فناوری اطلاعات، اظهار نمود: هم اكنون همه دانشگاه ها می خواهند اتاق تمیز و تست خلا داشته باشند كه با عنایت به شرایط كنونی این امر هزینه بر است و از این رو لازم است تا دانشگاه ها به سمت شبكه ای كردن آزمایشگاه ها و استفاده از توانمندی های یكدیگر حركت كنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر این كه پیچیدگی سرعت از دیگر تحولات دنیای امروز است، افزود: با افزایش سرعت تحولات فناوری به معادلات ما افزوده شده است و ما باید با توان بیشتری در این زمینه حركت نماییم و نباید بازار پیش رو را از دست دهیم.

آذری جهرمی تصریح كرد: اگر ما امروز این فرصت را از دست دهیم، فرصت سوزی بزرگی كرده ایم.
1397/07/28
20:10:01
5.0 / 5
4617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات