رهاتل
طی ۱۰ روز آینده و در حوزه محصولات نرم افزاری انجام می شود

راه اندازی سامانه ثبت درخواست های ارزی

راه اندازی سامانه ثبت درخواست های ارزی رهاتل: سامانه ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری با هدف تسهیل و تسریع و شفاف سازی، كنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی ظرف مدت ۱۰ روز آینده راه اندازی می گردد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، اردیبهشت ماه امسال و حدود ۱۵ روز بعد از تصمیم دولت برای تك نرخی كردن ارز كه برپایه آن برای دلار یك نرخ ارائه شد و آن هم ۴۲۰۰ تومان بود و هرگونه خرید و فروش غیر از این نرخ جرم و قاچاق به شمار می رفت، بانك مركزی سامانه ای را با عنوان نیما رسما راه اندازی كرد.
قرار شد سامانه نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) فضایی را برای انجام فرآیند مبادلات ارزی برای صادركنندگان و واردكنندگان فراهم آورد چراكه با عنایت به اینكه بخش زیادی از تامین ارز در بازار از جانب صادركنندگان بود و واردكنندگان هم عمده تقاضا را تشكیل می دادند، روند این دو بخش در عرضه و تقاضای ارز بعد از تك نرخی شدن آن تغییر نمود. چراكه واردكنندگان، ارز مورد نیاز خویش را تماما با استفاده از ثبت سفارش و از كانال بانك ها انجام می دادند و صادركنندگان هم ارز خویش را از فروش در بازار و به صرافی ها به سیستم بانكی میاوردند.
اكنون در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم طبق توافق میان معاونت توسعه مدیریت و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور، سامانه ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری را با هدف تسهیل و تسریع و شفاف سازی، كنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی ظرف مدت ۱۰ روز آینده راه اندازی خواهد شد.
این مورد را رسول سراییان - معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات كشور - اعلام نموده و با اشاره به واگذاری راه اندازی سامانه فرآیند ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری به سازمان نظام كامپیوتری كشور گفته است كه این سامانه می تواند مشكلات متقاضیان ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم افزاری را حل كند.
بر این اساس این اقدام با هدف واگذاری امور مربوط به بخش خصوصی و فعالان این حوزه صورت گرفته است. سامانه ثبت در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری برای تسهیل و تسریع و شفاف سازی، كنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی راه اندازی می گردد.
از این پس، همه متقاضیان درخواست های ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم افزاری كه شامل شركت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات همچون شركت های نوپا (start up) و اپراتورها می شوند با استفاده از این سامانه درخواست های خویش را ارائه می كنند.
این سامانه و فرآیند اجرایی آن به گونه ای طراحی شده است كه بعد از تخصیص ارز، فرآیند مصرف و كاربرد آن هم به صورت شفاف قابل رصد و پایش است. گروه های مختلف كارشناسی، فرآیند ثبت و تایید درخواست ها را بر مبنای مبلغ درخواستی را بررسی و نتیجه آن را به بانك مركزی و وزارت ارتباطات اعلام می كنند.1397/04/10
14:20:03
2.5 / 5
4661
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
خدمات مجالس:
https://markaztalar.com/%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-1
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات