رهاتل
وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه دولت:

مذاكره با تلگرام مخفیانه نبود، رفع فیلتر توییتر در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح شود

مذاكره با تلگرام مخفیانه نبود، رفع فیلتر توییتر در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح شود رهاتل: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه مذاكره دولت ایران با تلگرام محرمانه و مخفیانه نبوده است اظهار داشت: این مذاكرات با اطلاع دادستان وقت و كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام شد.


به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی ظهر امروز (چهارشنبه)در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ی مذاكره دولت ایران با تلگرام اظهار نمود: این مذاكره مخفی نبوده است در زمان دولت یازدهم، وزیر وقت مذاكراتی در حیطه رعایت الزامات فرهنگی كشور با تلگرام انجام داد. مذاكرات نه درباره ی مسائل اقتصادی بوده است و نه مسائل امنیتی. توافقات انجام شده هم بارها اعلام شده است و تلگرام كانال های غیر اخلاقی یا در رابطه با تروریسم را بر مبنای همین مذاكرات لحاظ كرد.

وی با تكذیب در اختیار قرار دادن پهنای باند ویژه به تلگرام بیان كرد: یكی از مدیران پیام رسان های داخلی این اظهار نظر غلط كه بارها دیگران مطرح كرده بودند را اصلاح كرد، پهنای باند ویژه ای به تلگرام داده نشده بود.

آذری جهرمی همینطور تصریح كرد: این مذاكرات با اطلاع دادستان وقت و كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام شد و مساله محرمانه و پوشیده ای نبود.

وزیر ارتباطات درباره مطرح شدن مبحث رفع فیلتر توییتر تصریح كرد: بر مبنای بررسی های ما فیلتر توییتر در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در سال 88 مصوب شده و به وزارت ارتباطات ابلاغ گردیده است. در سال 96 بازجو شهرستان مشهد گزارش و دستور قضایی به دادستان تهران ارسال كرده و اعلام می كند كه در بعضی از موارد توییتر در دسترس می باشد و درخواست دارد كه توییتر مسدود شود. البته یكی از حوزه های صلاحیت بازجو مشهد، صلاحیت محلی است و اظهار نظر و حكم قضایی او می تواند در حوزه ی شهری مشهد باشد. ما اعتقاد داریم فیلتر توییتر مصوبه كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است و تقاضا داریم این مسائل در جلسه همین كارگروه مطرح شود. جای طرح دغدغه ها در جلسه این كارگروه است.

وی درباره دلایل پشتیبانی از پیام رسان های داخلی اظهار داشت: ما باید در یك فضای منطقی به پیام رسان های داخلی نگاه نماییم، پیام رسان ها زیر ساخت توسعه اقتصاد دیجیتال هستند اما به دلایلی پیام رسان ها هم نقش پیام رسان را داشتند و هم نقش رسانه، كه بار سیاسی رسانه به پیام رسان ها منتقل شد، ما اصرار داریم نقش پیام رسان و رسانه باید از هم جدا شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینكه پیام رسان یك مدل اقتصادی كوتاه مدت نداشته و نیاز به سرمایه گذاری دارد، تصریح كرد: این مسائل در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است، حاكمیت مثل سایر حوزه ها كه از آن حمایت می كند، بندهایی در پشتیبانی از پیام رسان های داخلی مصوب و ابلاغ كرده است. ممكن است در كشور سلایق مختلف وجود داشته باشد اما آنچه حاكم است قانون است. ما خویش را ملزم به پشتیبانی از پیام رسان های داخلی می دانیم و معتقدیم نباید دید سیاسی به تیم های فنی كه در حال توسعه پیام رسان ها هستند داشته باشیم. ما باید از پیام رسان ها حمایت كرده و نقد منصفانه داشته باشیم.مسائل حوزه ی رسانه و انتقاد جامعه خبری و فعالان سیاسی در چارچوب دیگری باید حل شود. نه این كه به آنها فشار سیاسی بیاوریم به اندازه كافی آنها تحت فشارهای فنی هستند.

وی در انتها در پاسخ به این اظهار نظر كه این پیام رسان ها در حال فشار به دولت هستند، اظهار داشت: موضع یك مدیر الزاما موضع نیروهای همان پیام رسان نیست و آن موضع را به حساب همه نگذاریم. از پیام رسان های داخلی حمایت كرده و اگر نقدی هم داریم آن را منصفانه مطرح نماییم.
1397/03/02
16:21:45
5.0 / 5
4910
تگهای خبر: توییتر , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات